Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Birleşik Krallıkta Yeni Paket Seyahat Mevzuatı 1 Temmuz 2018’de yürürlüğe girdiği zaman, seyahat hizmetlerinin satışı ile uğraşan bir çok işletme; seyahat acentaları, havayolları,konaklama işletmeleri, feribot şirketleri ve diğerlerinin satışını gerçekleştirenler dahil kendilerinin artık birer paket organizatörü olarak tanındığını öğrenecek.

Peki bu ne anlama geliyor?

Bu işletmeler artık sattıkları hizmetler için eğer sattıkları ürüne ilişkin başarısız olurlarsa ya da hizmet tedarikçilerinden biri başarısız olursa müşterinin parasının korunması konuşunda daha büyük bir sorumluluğa sahip olacaklar. Bu da büyük bir değişim.

Düzenleme

Bir paket şu anda olduğu gibi gezi veya tatil amacıyla seyahat hizmetlerinin (ulaşım ve/veya konaklama ve/veya araba kiralama ve/veya diğer turistik hizmetler) birleştirilmesi şeklinde tanımlanıyor.

Müşteri bu hizmetlerin bir birleşimini satın aldıysa ve bunun için tek bir sözleşme imzaladıysa bu bir paket olarak kabul edilecek.

Eğer, müşteri sözleşmeyi sizinle imzalamışsa o halde siz de organizatör olacaksınız. Eğer, bu hizmetlerin bir tek sözleşme karşılığında satışını gerçekleştiren bir acenta ya da diğer bir şirketse bu kuruluşlar organizatör sayılacak ve siz de onların acentası olmaya devam edeceksiniz. Yani mevcut durumdan herhangi bir farklılık söz konusu değil.

İşlerin ilginç bir hale geldiği nokta ise seyahat hizmetleri satışı düzenlediğinizde müşterilerinizin bireysel hizmet satışı tedarikçileri ile sözleme yapması gerekiyor. Örneğin; birçok tedarikçinin acentası olarak hareket ettiğinizde ya da kendinize bir hizmet satışı düzenlediğinizde; fakat bunu diğer hizmet tedarikçilerinden ya da bir şirketten müşteri için satın aldığınızda işler değişiyor.

Eğer, müşteri bu hizmetleri dükkanınızdan, web sitenizden, ya da çağrı merkezinizden ödeme yapmadan önce seçtiyse bu bir paket ve siz de organizatör olarak kabul ediliyorsunuz. Bütün hizmet tedarikçileri için acenta olarak hareket etmiş olsanız bile organizatör olarak kabul edilecek olan sizsiniz.

Bu çok önemli bir değişiklik ve özellikle de şu anda uçuş+tatil satan ya da kendi web sitesi üzerinde alışveriş sepeti modeli işleten bütün acentaları etkileyecek.

Çevrimiçi satış gerçekleştiriyorsanız uçuş veya konaklama hizmeti gibi sattığınız her şeyin bir paket haline geldiğini görebilirsiniz. Sonrasında müşteri ismini, ödeme detaylarını, e-posta adresini diğer bir seyahat şirketine yönlendiriyorsanız ve müşteri size rezervasyon gerçekleştirdikten sonra 24 saat içerisinde diğer seyahat hizmetlerini o şirketten alsa bile müşterilerin verilerini alan şirket olarak paket organizatörü siz olacaksınız. Bu nedenle de diğer şirket tarafından sağlanan hizmetlerden ve o şirketin mali kusurundan da siz sorumlu olacaksınız.

Organizatör olarak tanımlanabileceğiniz diğer kurallar da mevcut:

1. Müşteri, eğer toplam fiyata sizin sunduğunuz ya da sattığınız hizmet birleşenleri satın aldıysa ve bir başka şirketin acentası olarak hareket etmediyseniz o halde organizatör olarak kabul edilecek olan sizsiniz.

2. Müşteri, eğer reklamını yaptığınız ya da paket olarak sattığınız hizmet birleşenlerini satın alırsa bir paket satın almış olacak ve yine bir başka şirketin acentası olarak hareket etmediyseniz o halde organizatör olarak kabul edilecek olan sizsiniz.

3. Eğer, müşteri ile kendi seçtikleri hizmet birleşenlerini bir araya getirmelerine izin veren bir sözleşme yaptıysanız, bir paket oluşturmuş olarak kabul edilebilir ve organizatör sayılabilirsiniz. Bu, öncelikli olarak Birleşik Krallık’tan daha ziyade Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kabul gören “hediye kutusu” türünde düzenlemeleri kapsamaya yöneliktir; fakat diğer ödüllü ya da teşvik edici ürünler de bu kategoride değerlendirilebilir.

Birleşik Krallık’ta seyahat hizmetleri satışına herhangi bir şekilde dahilseniz, sattıklarınız ve satış yöntemleriniz açısından yeni “paket” tanımını daha ayrıntılı şekilde incelemeniz gerekiyor. Eğer, sattıklarınız ve satış yöntemleriniz bu yeni düzenleme içerisinde yer alıyorsa ve organizatör olarak bir başka şirketi tanımlayamıyorsanız gelecekte kendinizi daha fazla sorumluluk ve yükümlülük altında bulabilirsiniz!

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz