Bir Uçuş Bağımlısının Hava Yolculuğundaki En İyileri

best flight2015 yılı boyunca birçok hava yolunda uzun yollar yaptım. Açıkçası, çoğu gayet iyiydi, hatta insanların şikayet etmeye bayıldığı Frontier Hava Yolları bile. Fakat çeşitli sebeplerle bazıları diğerlerinden daha iyiydi. Hiçbir hava yolu hiçbir zaman her şeyiyle mükemmel olmuyor, bu yüzden çeşitli kategorilerde kendi önemli gördüğüm şeylere dikkat çekmek istiyorum.

En iyi business class

Bu tabi ki üç farklı hava yolunda aynı koltuk olduğu için üç uçlu bir bağ. 2015’te bu üç hava yolu ile de uçtum fakat onur ödülü katlanarak yatan koltuğun (kayarak yatan koltuktan farklı) öncülüğünü yapan ve patentini alan Virgin Atlantic Airlines’ın. Virgin, Air New Zealand ve Singapore Airlines’a bu uyku dostu tasarımın kullanım hakkını münhasır olarak verdi. (ANZ aslında orijinal modeli geliştirdi ve bu gelişmiş modeli Virgin’e tekrar lisansladı.) Bu demek oluyor ki oturmaya daha elverişli bir koltukta oturup uykuya daha elverişli bir yatakta uyuyorsunuz. Uyku modunda iken Air New Zealand’ın ekstra yastığını seviyorum, o yüzden ANZ bonus puan alıyor.

En iyi uçakiçi eğlence servisi

Burada American Airlines diyorum. Radyo kanallarını seviyorum (her zaan dinleyecek yeni şeyler var) ve izlediklerimden devam edebileceğim film/program bulabiliyorum. Özellikle klasik filmler bölümünü çok beğeniyorum; burada şimdiye dek yapılmış en iyi filmler var ve ben bunları tekrar tekrar izliyorum. Ve tabii ki bazı first ve business bölümlerindeki parazit engelleyici Bose kulaklıklar takdire şayan.

En iyi uçakiçi yiyecek servisi

Türk Hava Yolları. Ekonomi sınıfında, hatta bir saatlik yurt içi uçuşlarda bile lezzetli yemekler ikram ediliyor. Fakat o business sınıfı, işte ziyafetin başladığı yer. eBay’den alabileceğiniz eski dergi reklamlarında gördüğünüz 1971’lerdeki Pan Am first class gibi. Bu ziyafet, şef şapkası giymiş bir uçuş mürettebatı tarafından sunuluyor, çünkü kendisi gerçek bir aşçı. THY’yi en yakın takip eden ise Qatar Airways. Geçenlerde Doha’ya giderken yediğim kuzu incik ve limonlu tartın tadı hala damağımda.

En iyi uluslararası havalimanı

Basra Körfezi’nde inşa ettikleri devasa yapılarla hiçbir büyük Amerikan havalimanı boy ölçüşemez. Bu yüzden park imkanının kolay, kapıya yürüyüş mesafesinin kısa, valiz bekleme zamanının daha makul ve yürüyüş mesafesinde araba kiralama  imkanının olduğu küçük ve alternatif havayollarını karşılaştıracağım. Burbank’teki Bob Hope ve hemen yakınındaki Long Beach aklıma geliyor. (Eskiden olduğu gibi pistten terminale kadar yürüyerek gidebiliyorsunuz. Fakat dünya kadar yere seferi olan büyük havalimanlarını buraya dahil etmiyorum.

En iyi kıtalararası hizmet

JetBlue. Ekstra ücret talep etmeden size 33-34 inch’lik bir uçuş mesafesi sunuyorlar (diğer bazı hava yollarında bu mesafe 31-32 inch) ve New York’tan LA ve San Francisco’ya (ve 2016’da Boston’dan bu şehirlere) Mint first-class servisleri tekli koltuk seçeneği ve kusursuz NYC Saxon+Parole’ün yemek servisi ile yıkılıyor, Birchbox bakım kiti ile de noktayı koyuyor (üstelik rakiplerinden çok daha ucuz).

En iyi havalimanı salonu

Doha’da Hamad International’daki Qatar Havayolları Al Bourjan salonu. Paraları var, istekleri var ve salonun mermer ile döşenmiş her yanı tam anlamıyla mükemmel.

En iyi kabin ekibi: Air New Zealand

Kiwiler bilindiği gibi gayet arkadaş canlısı ve sıcaklar, bu hava yolundaki yolcular da açıkçası bugünlerde çok ender rastlanan rahat ve samimi hizmeti bulacaklardır (Qantas da ANZ’yi bu bağlamda çok yakından takip ediyor). Kiwi kabin ekibi sizi adeta kendi evlerinde miasfir olarak ağırlıyormuş gibi davranıyor. Sevimli bir business class adeti olan tokalaşma ve havalanmadan önce yolculara teşekkür etme olayı ise pek tatlı.

New York’tan Londra’ya en iyi uçuş

Bu en popüler uluslararası güzergahlarda British Airways’in tamamı business class London City servisi kendi özel jetinizde uçuyormuşsunuz gibi hissettiriyor.   Londra Havalimanı’na kalkış saatinden 30 dk önce bagajınızla bile gelebilirsiniz. İşte G5’e en yakın birçoğumuzun tecrübe edebileceği deneyim bu.

En iyi Amerikan yurtiçi havayolu

Yine Jetblue. Ücretsiz TV (United ve diğerlerinde ücretli), ücretsiz atıştırmalıklar, WiFi ve diğerlerine kıyasla ana kabinde ekstra bacak mesafesi var. En düşük ücretli biletlerinde ücretsiz tek bagaj hakkını kaldırmış olsalar da JetBlue ile uçtukları her yere giderim.

En iyi uluslararası hava yolu

İşte bu çok zor. Gerçeği söylemek gerekirse, geçen yıl içinde tek tek her bir hava yolu ile uçmadım, lütfen söylediklerimi bu gözle değerlendirin. Fakat belirtmeliyim ki her yere uçmasalar da Air New Zealand’dan yine çok ama çok etkilendim. Geçen yıl business class’ta LA’den Londra’ya uçmuştum, bu yıl da Auckland’den Houston’a yeni dizayn premium ekonomi sınıfında uçtum ve daha memnun kalamazdım. Derin yastıklı premium ekonomi koltuğu (burada taş gibi sert “slim-line” koltuklara pek yer yok) adeta bir devrimdi: ekonomi koltuğumda yaklaşık 30 dk kadar kıpırdandıktan sonra akşam yemeğimi yerken 90 dk.lık iki film izledim (kesin bilirsiniz, Caddyshack ve National Lampoon’s Vacation) ve kalkıştan hemen önce kahvaltıya kadar derin bir uykuya daldım. Üstelik de hiçbir suni yardım almadan. Ayrıca, Air New Zealand’ın normal ekonomi sınıfındaki yenilikçi “uzay koltuğu”, havayolunun hangi sınıfa oturduklarına bakmaksızın tüm yolcularını önemsediğini gösteriyor.

Söylemeye gerek bile yok, Etihad da harika ve daha fazla yere uçuyor (kabin ekibinin daha önce onlarla uçup uçmadığınızı sormalarını ve uçmadıysanız koltuk ve eğlence sistemlerinin nasıl çalıştığını göstermeleri çok hoş) ve Singapore Airlines ve Virgin Atlantic de bu seviyede en üst kalitedeki hava yolları olarak Etihad’ın hemen ardından geliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!