Batum Gezi ve Seyahat Rehberi

Batum, Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan liman kenti. Nüfusu 121.806’dır (2002). Turizm merkezi olan Batum’un yaz aylarında bu nüfus 400.000’i bulmaktadır.

Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve subtropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve ve çay yetişir. Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Türkiye’yi karayoluyla Gürcistan ile Azerbaycan’a ve Orta Asya cumhuriyetlerine bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır.

Uzun kumsalları, muhteşem doğası ve mimarisi ile Batum mutlaka görülmesi gereken bir dünya kenti.

Batum Tarihi

Batum’un eski Yunan kolonisi olarak Batis adıyla kurulduğunu sanılır. Kent, ortaçağa değin Gürcü krallıklarının ve prensliklerinin yönetimlerinde kaldı. 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından fethedildi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Çarlık Rusya’nın eline geçti. Ayastefanos ve Berlin antlaşmalarıyla şehir Rusya’ya bırakıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Rusya’nın bölgeden çekilmesiyle şehir Brest-Litovsk Antlaşması uyarınca Osmanlı Devleti’ne geri verildi ve bağımsız bir sancak merkezi oldu. Mondros Mütarekesi uyarınca önce İngilizlere, sonra Gürcülere bırakıldı. 1918 yılında kurulan Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları [1] içinde kaldı. Misak-ı Milli sınırları içerisinde sayıldığı için, Akif Sümer, Ahmet Fevzi Erdem, Ali Rıza Acara, İmamzade Edip Dinç ve Hahutzade Ahmet Nuri Efendi, Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Batum milletvekilleri olarak katıldılar. Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Artvin ve Ardahan geri alınırken, 7 Mart 1921’de Batum da işgalden kurtarılmasına rağmen, 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması gereğince Bolşevik ordularının ele geçirdiği Gürcistan’a bırakıldı. Kent, 16 Temmuz 1921’de kurulan Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi oldu. Moskova Antlaşması’nın teyidini sağlayan Kars Antlaşması sonucunda Sovyet Gürcistan’ına bırakılması onandı. Gürcistan’ın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Acara özerk cumhuriyeti yönetiminin başına Aslan Abaşidze geldi ve Batum’da ikamet ederek bölgeyi bir diktatör olarak yönetti. Mayıs 2004’te Abaşidze iktidarı, merkezi yönetimin desteğindeki halk hareketiyle son buldu.

Batum Ulaşım

Türkiye’de yaptığı havalimanlarıyla tanına TAV’ın yeniden inşa ettiği uluslararası Batum Havalimanı 2007 yılında açıldı. Batum, Mahincauri istasyonundan başlayan demiryoluyla da Tiflis’e bağlanır. Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a açılan karayolu Batum kentinden geçer.THY 2008 yılından itibaren İstanbul-Batum uçuşlarını başlatmıştır.Türkiye vatandaşları pasaport ve vize aranmaksızın Batum havaalanına inerek Hopa ilçesine gelebilmektedirler. THY’nin İstanbul Batum İstanbul seferleri 29 Mayıs 2007 tarihinde başlamış olup haftada üç sefer ( Salı, Perşembe, Cumartesi) karşılıklı olarak icra edilmektedir. TR – BATUM seferleri dış hat özelliği taşıdığından yolcu işlemleri DIŞ HATLAR terminalinden ve dış hat prosedürler doğrultusunda yapılacaktır.

Batum Görülecek Yerler

Apsaros Kalesi: Roma döneminde inşa edilen, sırasıyla Bizans ve Osmanlı egemenliğinde bulunan bu kale görülmeye değer tarihi yapılardan. Kale Gonio sahilinde yer alıyor.

Aziz Matthias Anıt Mezarı: İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias’a ait bu anıt mezar şehrin önemli tarihi kalıntılarından biridir. Mezar Apsaros Kalesi’nin içinde bulunur. Aynı zamanda burada bir de Osmanlı döneminden kalma bir hamam yer almaktadır.

Virgin Mary Kilisesi: Batum’un katedrali sayılan kilise 19. yy’da inşa edilmiş oldukça görkemli ve güzel bir yapıdır.

Batum Devlet Parkı: Şehrin diğer bir yeşil noktası da bu parktır. Karadeniz’in hemen kıyısında yer alan bu parkta pek çok heykel, plajlar ve kafeler bulunuyor.

Akvaryum: 2000 metrekare üzerine kurulu, mimarisi Karadeniz’in çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş olan akvaryum Batum’un en ilgi çekici duraklarından biri. Hem karadan hem denizden görülebilen yapı içinde çeşitli akvaryumlar ve hayvanat bahçesi bulunuyor.

Sputnik Tepesi: Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Sputnik Tepesi, Batum’da görülmesi gereken yerlerden. Tepeye çıkıp şehri yukarıdan izleyebilir ve Batum’un güzelliklerine bir de buradan bakabilirsiniz.

Sahil şeridi ve plajlar: Sınır kapısından başlayıp kilometreler boyunca uzanan sahil şeridi ve burada yer alan onlarca plaj Batum’da görmenizi mutlaka tavsiye ettiğimiz yerlerin başında geliyor. Tertemiz ve bakımlı sahiller Karadeniz’in koyu mavi sularıyla birleşince ortaya oldukça güzel bir görüntü çıkıyor.

Batum Botanik Bahçesi: Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan Cumhuriyetinin iki özerk cumhuriyetinden biri olan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan Batum’un dokuz kilometre kuzeyinde, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi’da yer almaktadır. Eski Sovyetler S.C. Birliği’nin en büyük botanik bahçesi olan park 112 hektarlık alana yayılmıştır.

Batum Botanik Bahçesi’nin kuruluşuna 1880’lerde başlandı. Bölgenin ikliminden çok etkilenen şef bahçıvan, ziraatçı M.Dalfons tarafından tür özellikle Güney Fransa’dan bitkiler getirilerek yeni bir Riviera yaratmak üzere bitki dikimi yapılmaya başlandı.

Rus Botanikçi Andrey Nikolayeviç Krasnov (1862-1914) ile bahçede sistematik bir çalışma yürütüldü. Krasnov uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçılarla ilişki kurarak tohum, çelik, bilimsel araştırmalar desteği aldı. 3 Kasım 1912’de parkın resmi açılışı yapıldı. Bahçe düzenlemesinde Krasnov’a Fransız D’Alphonse ve Gürcü İason Gordeziani yardımcı oldukları bahçede Krasnov’un planları uygulandı.

Parkta özellikle eski SSCB’nde ekonomik değeri olan yarıtropikal bitkilerin yetiştirilmesi ve tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapıldı.

Batum Botanik Bahçesi’nde, Kafkasya’ya özgü yarıtropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz’den bitkilerin yetiştirildiği bölümler bulunmaktadır.

Parkın koleksiyonunda 5000’den fazla bitki türü bulunmakta, bunların 2000’i ağaç ve çalılardır. Ayrıca parkta 1200 gül türü bulunmaktadır.

Parkta bitki tanıtımı, çiçekçilik ve kesme çiçekçilik, yarıtropikaller, bitki fizyolojisi ve biyokimya ile botanik alanlarında bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

Önceleri Gürcistan Bilim Akademisi tarafından yönetilen park Batum Botanik Bahçesi 2006’dan itibaren bağımsız bir enstitü tarafından yönetilmektedir.

Alışveriş

Ülkenin para birimi “lari” ve “tetri”, 100 tetri, 1 lari. Hediyelik olarak  Gürcü şaraplarından alabilirsiniz. Ayrıca peynir çeşitleri, küme, füme balık da satın alabilirsiniz.  Batum’da süper marketler olmadığı için yerlilerine  içki, sigara, Tükiye’den ithal ürünler, ev yapımı hamur işlerinin, sebze ve meyvenin satıldığı küçük bakkallar var. İlginç olan bu bakkalları işletenlerin ağırlığının kadınlar oluşturması.
Batum’un simgesi olan manolya çiçekleri,parfümden, ilaç ve temizlik sanayine kadar pek çok alanda kullanılıyor.Kahve kültürüyle de ünlü Batum’da hemen her köşe başında bir kahvehane, kahve ve aksesuar satan dükkan bulunuyor.

Yiyecek İçecek

Gürcistan’da ülkeye özgü  ayrı bir içki kültürü var.Gürcistan’da içki sarhoş olmak için içilmiyor ve tek başına içmek çok büyük bir ayıp ve asla boş boş içilmez. İkram çok kutsal ve her sofranın bir Tamada’sı (her bir kadehi belli sebebe bağlayan hitabet yönü güçlü kişi) var. Tamada,  konuşmaya başladığında masada kim olursa olsun, dinlemeye başlar ve bu  kutsal bir adettir. Bizzat böyle bir masada bulun bir kişi olarak  deneyimlerimden çıkarımım şudur ki,mutlaka ama mutlaka hazırlıklı ve dayanıklı  olun hem kadehi kaldırmak için geçerli bir sebep bulabilmek için hem de kanınızdaki alkol oranıyla baş edebilmek için.Çünkü sohbet derenleştikçe  kadehlerin kaçıncı kez kalktığını ve sebebini hatırlamakta güçlük yaşayabilirsiniz. Kafkasya, özellikle de dağlarından gelen sağlıklı sularıyla meşhur. Dolayısyla sağlıklı maden sularından mutlaka içmelisiniz.   

Megrel Bölgesi’e özgü ancak Gürcistan’da  heryerde bulabileceğiniz  ‘haçapuri’ denemelisiniz. Haçapuri pizza görünümlü  bir tür pide. Yumurtalı, sucuklu ve bol yağlı türü  olanlarına da “haçapuri acarski’ deniliyor.

Batum Gece Hayatı

Gece hayatı deyince akla gelen şehirlerden biri de Batum’ dur. Günahlar şehri olarak bilinen bu şehirden korkmalısınız. Gündüz dışarıda çok fazla kimseyi bulamayabilirsiniz. Ama gece her zaman hayat vardır bu şehirde.

Arena:

Batum’un en büyük ama bizce en vasat diskosu. İçerideki ortamı görüp bir şeyler içmek için girebilirsiniz. Ama sakın oradan kız çıkarmaya çalışmayın.

Star Disco:

Star disco, Batum’daki onlarca disko içinde en iyisi diyebilirim. Mutlaka gidilmesi gerekiyor. Türk olduğunuz için içeri sorunsuz bir şekilde girebiliyorsunuz. İçeride eğlence çok iyi. Çok sayıda Gürcü ve Kırgız, Özbek güzel kız çalışıyor. Gözler sizin üzerinizde oluyor. Mutlaka gidin.

One minute:

Bu disconun sahibi Türk. Bu yüzden Türklere iyi davranılıyor. Burası da gayet iyi. Tavsiye ederim.Eğer Batum’a gidecekseniz ya One minute ya da Star Disco’ya gitmenizi tavsiye edebiliriz.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Hopa üzerinden gidecekler için Gümrük işlemleri için harcanan süre haricinde Sarp sınır kapısından ulaşım mesafesi yalnızca 20 km. Sarp’tan da Batum merkez 20 km daha uzaklıkta. Günübirlik geçişler için pasaport veya kimlik yeterli, karşılıklı olarak yapılan anlaşma gereği de vize aranmıyor. THY’nin Hopa bağlantılı Batum Havaalimanı’na direkt ucuşları ise  bir diğer ulaşım şekli, kendi aracınız ile Gürcistan’a giderseniz, deponuzu fazla doldurmayın, çünkü bu ülkede benzin çok ucuz.

NOT: Dönüşte, Dutty Free bölümünden alışveriş yapabilmeniz için, Gürcistan’da, en az 3 gün bulunmanız gerekiyor, yani kalış sürenize göre alışveriş imkanı var.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

7 Comments

 • Türkiye dışına çıktığımızda en çok düşünülen konu nerde yemek yiyeceğimiz konusudur…Batumda yüzde yüz güvenle yemek yiyebileceğiniz,lezzetin yanında güler yüzün ve eğlenceninde tadını çıkarabileceğiniz bir mekan restoran ukraınoçka …Yılbaşı için paha biçilmez bir mekan…huzur=lezzet=eğlence…daha fazla beklemeye gerek yok…

 • Pazar günü güzel bir kahvaltı ve Batum’dan sorunsuz çıkış işlemleri..
  Mert kardeşim ciddi anlamda bu ilgin, samimiyetin ve doğallığın için teşekkür ediyorum. Harika bir hafta sonu yaşadık sayende, unutulmayacak türden hatıralarımız oldu, fiyatlar konusunda bize sağladığın ekstra güzellikler için ayrıca teşekkür ediyorum. Çok yaşayan değil çok gezen bilir nihayetinde. Batum’a gitmeyi düşünen arkadaşlar kesinlikle bilirkişi rehber olan Mert ile bu gezinizi yapın, riskleri yok denecek kadar azaltın, naçizane önerim sizlere.

 • Arkadaşlar öncelikle net ve kesin bir şekilde belirtmeliyim ki bu yorum tamamen bağımsız bir şekilde 3 günlük Batum gezisi sonrası hür irademle yazılmış bir yorumdur.

  Anlık karar verip kafa dengi arkadaşlarımla Batum’a gitme planı yaptık. Nette gece yarısı araştırma yaparken gezi nasıl olur ne yapmalı vs. konularına daldım, bir kaç yorum ve blog okuduktan sonra hem endişe oluştu hemde kesinlikle gitmem lazım şeklinde düşünmeye başladım. Daha önceden turdan bağımsız yurt dışı gezisi yaptığımdan tecrübe sahibiyim ki dilini bilmediğin ülkede sen ve Allah baş başa kalıyorsun 🙂 Yapayalnızlık hissi ve maksimum endişe, acaba duyguları, yanlış mekanda yanlış yollarda kaybolmalarla geçen ziyan olan paralar ve tatil günleri… Bundan dolayı Batum’a yani deplasmana giderken mutlak surette yanımda şehri ve ülkeyi bilen kişinin olması gerektiğinden emindim. Nette yazdığım ilk aramada karşıma çıkan iki isim oldu rehber olarak, Mert İnan ve Furkan Gezgin. Mert İnan kardeşimle iletişime geçtim, anında geri dönüş yaptı ve kafa dengi bir arkadaş olduğuna kanaat getirdim konuşma süresince. Bu gezide bize destek sağlayacağı kanaatine vardım.

  Kendi aracımızla Batum’a Cuma günü giriş yaptık. Mert kardeşim bizi karşıladı, onun ilk tavsiyesine uyarak işe başladık;

  Tavsiye 1: -Otelde kalmak riskli, güvenli ortam olan evde kalmak avantaj. Full manzaralı, gayet makul fiyatlı, şehrin merkezinde bulunan rezidans dairesi ayarlandı. (Fiyatı gayet makul)
  Rezidansın altındaki markete dalıp ucuz fiyatlara sahip etiketler arasında alkolleri fulledik biraz içip dinlendikten sonra düştük yollara…

  Tavsiye 2: -Yolculuk yormuştur, araç, uçak vs. size masaj iyi gelir, gelin masaja gidelim… Bu tavsiyeyi ikiletmeden tüm ekip kabul ettik. Masaj salonuna Mert kardeşimle kendi aracıyla gittik, orada Furkan Gezgin bizi bekliyordu. Her ikisini bir arada görmek güzel oldu. Salonda tamamen orijinal China Massage hizmeti mevcut olduğunu görünce resmen çağlayan şelale misali aktık ortama. Harika bir masaj ve orijinal Çinli ile geçen mutlu dakikalar. Dakika 1, gol 1.

  Tavsiye 3: – Abi mekanların aktif saatine kadar oturup sohbet edelim birşeyler içelim. Doğru zamanda doğru mekanda olacağız sıkıntı yok… Bizim ekip, Mert kardeşim ve Furkan Gezgin ile harika keyifli bir sohbet kafa dengi elemanlar ya harbiden dedirten tanışmanın dozunu artıran ve güven sağlayan atmosfer.

  Tavsiye 4: – Abi şu mekana gidelim, şuan orada sıkıntı yok ve çok hareketli zamanları başladı… Sorgulamadan direk Mert kardeşimin tavsiye ettiği bir
  mekana gittik. Ortam patlıyor, hatun sayısı erkeklerin 3 katı, güzellik seviyesi Türkiye’nin 10 katı 🙂 fizikler gayet düzgün, birleşmiş milletler konseyi sanki, potansiyel atmosfer maksimum seviyelerde. Yalnız şu dikkatimi çekiyor, ortama girerken Mert önden rot balans ayarı veriyor “benle birlikteler, misafirlerimdir gibisinden..” kapıda ve mekanda locaya gelen garsonlara bir kaç bir şeyler söylüyor. Sonra masa fulleniyor, meyve tabakları, votkalar, biralar, çerezler, masada yer kalmıyor telefonu koyacak… Saatler geçiyor, masadaki sayımızı hatırlayamıyorum cidden, içkiler viskiler hatunlar vs.vs. masaya bakan biri derki aha bu masa göçtü ocakları söndü 🙂 ama asla öyle bir şey olmuyor. Hesap geldiğinde ağzım açık kaldı onca şey hatunlar ve bizim masada hatunlarla içilen viskilere rağmen gelen hesap çok ama çoook ucuz kişi başı 50 lari yani yaklaşık 60 TL. Resmen şok yaşıyorum o anda Mert kardeşimin doğru tercih olduğu gelen hesapla belgeleniyor (Mekana girmeden söylediği ortalama gelecek olan hesap ile gelen hesap aynı 🙂 . Mekandan tanıştığımız hatunlarla birlikte bizi mutlu mesut bir şekilde güvenli rezidansımıza bırakıyor sağolsun, o alkol kafasıyla taksici çakallarla dialoga girmeden hatunlarla gece devam ediyor. Dakika 2, Gol 2.

  Tavsiye 5: – Abi burda şura şura görülmelidir, hediye alacaksanız gün içi o işleri halledelim bu gecede aksiyon devam edecek, Casinolara gidelim, oynasanızda oynamasınızda mekanı görün… Şehir turu, yenmesi gereken yemekler, Casino faslı. Mert ile birlikte girince mekanlara giriş parası verilmiyor, üstelik içeride gayet açık büfe ücretsiz ve lezzetli yemekler. Yemek işi de para verilmeden çözüldü çıktı arada 🙂

  Tavsiye 6: – 2. gün olan cumartesi, casino sonrası striptiz club zamanıdır.. 10 lari bahşişle ilik gibi hatunların kucak dansları.. hadi oraya gidelim, bir görün… Sorgulamadan mekandayız, tüm bu ulaşım noktasal atış ve problemsiz X5 konforuyla.

  Tavsiye 7: – Bugün şu mekanlar sıkıntılı olacak, polis kontrol vs. gereksiz stres yaşamayalım şu mekana gidelim.. ikiletmeden dediği mekana gidiyoruz. Yolda giderken polis araçlarını da görüyoruz dediği yerlerde 🙂 Hatun sayısı erkeklerin 6 katı bu sefer 🙂 bünye alışkın değil bu oranlara malum. Yine masa fulleniyor, en iyi locada yer ayrılıyor, hatunlar, danslar, keyif maksimum, yanar dönerler 🙂 çikolatalar… Gelen hesap yine çok ucuz 45 lari kişi başı…Mekanda birini ayarladığımda Mert kardeşim sağolsun beni ve hatunu eve bırakıp geri mekana dönüyor arkadaşlarımın yanına. Bende mücadele devam ediyor Dakika 3, Gol 3. (Hayatımda gördüğüm en esmer ve içi sıcacık Moldova’lıyla tanışma imkanı)

 • Merhaba arkadaşlar Batumda gece hayatı konusunda araştırma yapan arkadaşlar beni yakından tanır . Bir duyuru için buradayım . Artık Gürcistandan araç alıp 2 yıl Türkiyede kullanabiliyorsunuz .

 • Oteller riskli demişsiniz ama neden riskli olduğunu anlamadım. Ben de yakında Batum gezisi yapacağım. Açıklayabilirseniz sevinirim.

 • Merhaba herkese , Batum’a olumsuz anlamda bakan arkadaşlarım için konuşuyorum ; gezmek ve eğlenmek bu kadar basit değil yani Batum Botanikparktan ibaret değil . Sabah saatlerinde sıkıntısız şekilde sırasız giriş yapıp daha sonra eli yüzü düzgün bir taksici bulup onun birikiminden faydalanmaya başlayabilirsiniz . Şehir turuna başlamadan yemek olarak Acaruli , Megruli ya da İmeruli Peynirli pidelerinden birini tercih edebilir yanında da heryerde duyduğunuz armut suyunu tadabilirsiniz . Şehir turu zaten sahilden başlayıp şuanda Metro Turizmin sahibi olan Galip Öztürkün yeni yaptırdığı şehre tanık olarak şehrin 3-4 sene içinde ne şekilde gelişebileceğini de görebilirsiniz. Daha sonra solunuza bakarsanız Mapa inşaatın yaptığı fakat 3 yıldır açılmayan müthiş mimariye sahip olan yapıyı , ilerisinde hemen Roma Colessium’unun kopyası Collesium Otel’in karşısında bir selfie yapabilirsiniz. Meşhur ters restorantı görmeden olmaz tabi onun devamında da eski Hollanda evini andıran ve gece klubu olarak kullanılan yapının yanında da bir resim iyi gider . Şehir turuna Batum bulvarında devam edip Posseidon heykeli veya Alfabe Kulesi gibi mimarisi harikalar yaratan eserlerle fotoğraf merakınızı maksimum düzeyde geliştirebilirsiniz. Kısacası Batum bulvarında bunlardan hariç daha 10larca tarihi eser var yani sadece şehir merkezinden aldıklarınız şimdilik bir oh çekmenizi sağlayacaktır . Daha sonra botanikpark ve Gürcistanın köylerine doğru yol alabilirsiniz , doğanın kokusunu içinize ferahlıkla çekebilirsiniz. Alkolle arası iyi olan arkadaşlarıma Gürcistanın geleneksel içkisi çaçayı da tavsiye ederim ama 3 bardaktan ileriye gitmeyin uyku yapar . Akaşm yemeği için şehir merkezinde Puşkin sokakta Ajara Palace restoranta gidip meşhur Gürcü mantısı hinkaliyi tadabilirsiniz . ( 4 yıldır burdayım en güzel yemekler burda ) Ve eğer konaklayacaksanız ki ailenizle geldiyseniz otelleri tercih etmeyin . Çünkü Batum daha çok fuhuşa yönelik bir yer olduğu için rahatsızlık hissedebilirsiniz . Bunun için günlük kiralık evler ya da rezidansları tercih edebilirsiniz. Konaklama yapmadığınızı düşünürsek şuanda sınır kapısında ne kadar yazsa da 3 gğn kalmadan alkol ve sigara çıkışı yok . Bu hikaye . . Zaten muhattabımız Türk gümrüğü olduğundan bize çok fazla bir kontrol yapmıyorlar ve izin veriyorlar ama abartmamak şartıyla . Günübirlik geldiyseniz 2 karton sigara ve 1 litre alkole kimse birşey demez . Ama dönüşünüze koli şeklinde 20lik armut sularından alabilir en azından Batuma gittim de eli boş geldim demezsiniz kimseye . Umarım yararlı bir yazı olmuştur . Batum hakkında herhangi soru görüş konaklama ve rehberlik hizmeti için whatsapp : 05373961727

 • Batuma gezmeye veya her ne için giderseniz aklınızda olsun Türklerin çalıştırdığı barlara sakın gitmeyin .Çok yüksek fiyat çekiyorlar yani 2 bira içerseniz ve birde masaya kadın çağırırsanız vay halinize en az 1000 lariden başlıyor ve ilk günden hayal kırıklığına uğruyorsunuz .Sakın olaki Türklerin çalıştırdığı mekanlara gitmeyin …

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!