Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Özenle hazırlanmış rotamız ile Güney Afrika’da eşsiz Garden Route’u turlamak.

Yüksek dağlar, tozlu çöller ve sapsarı kumsalların bol rüzgarlı kıyıları, Atlantik ve Hindistan okyanusları, Batı Cape’de sizleri bekleyen geniş ve çeşitli manzaralardan birkaçıdır.

Bir çok müthiş rotayla, Güney Afrika’nın bu mükemmel Garden Route parkını keşfetmek için daha güzel bir yol yoktur. Kendi başına yol almanın güzel yanı ise özgürlüktür. Nerede, ne zaman duracağınıza ve ne kadar kalacağınızın kararı tamamen sizdedir, yani kafanız rahat!

Sizin için harika bir rota çıkardık, tüm yapmanız gereken bir araç kiralamak, yiyecek stoklamak ve bu üst düzey macera için doğru şarkıyı seçip Güney Afrika maceranız için yola koyulmaktır.

Başlangıç noktası: Cape Town

Göz alabildiğine güneşli havada Cape Town.

Uçağınız Cape Town’a indi. Araba işini halletmeden ve sahile gitmeden önce bu başkenti biraz keşfedebilirsiniz.

İster Mandela’nın o ünlü konuşmasını yaptığı yeri görün, isterseniz 6. Bölgede turlayın, şehri tanımak ve ilgi çekici tarihini öğrenmek için rehberli şehir turları en iyi seçenektir. Dahası bunlar ücretsizdir ve asıl geziye başlamadan ayaklarınızı biraz çalıştırmak iyi olacaktır. Ve şimdi gezme zamanı.

1. Durak: Cape Winelands

Boulder kumsal’da penguen partisi.

Cape Town’dan buraya 1 saatten az bir zamanda ulaşabilirsiniz, burası tam da özlenilecek bir durak. Bu şarap ülkesine giderken Simon’s Town tarafından gidin ve Boulder kumsalındaki penguenler için yanınızda bir şeyler götürmeyi de unutmayın  ama dikkatli olun, ısırabilirler!

Stellenbosch Dağı ve üzümbağları.

Küçük sevimli arkadaşlarımızın fotoğraflarını çektikten sonra, nefes kesen panorama manzaralar için Winelands’in zorlu tepelerine çıkın ve bu manzaralar sizi Afrika’da değil de Alpler’de olduğunuzu hissettirir.

Ünlü yemeklerin tadına bakmayı ve eski, büyük şarap evlerinden doğal, en iyi şarapları da tatmayı unutmayın. Pırıp pırıl güneşin vurduğu üzüm bağlarında huzuru yakalayın, ve yola koyulmadan önce üst düzey standartları yaşayın.

2. Durak: Hermanus

Hermanus’da kıyının hemen yakınında gezinen bir balina

Tepe üstü bir yere kurulu olan Hermanus, isminden de anlaşılacağı üzere balinaları ile ünlü olan Balina sahilinde bulunur. Bu devasa, muhteşem memelileri haziran ayından aralık ayına kadar izleyebilirsiniz ve eğer olur da ekimde gelirseniz, şehrin her yıl düzenlenen Balina Festivali’ni kaçırmayın. Bu müthiş canlılar karadan rahatlıkla izlenebilirken, okyanus meraklıları isterlerse bot turlarından su kayağına kadar çeşitli aktivitelerle balinaları daha yakından görebilirsiniz.

Eğer biraz sarsıntı sorun olmayacaksa, kum tepelerinde ATV motor keyfini yaşayın, sadece biraz kumlu ve korkutucudur.

3. Durak: Oudtshoorn

Ronnie barın arkasında.

Ve yine yola çıkma zamanı, rotanızı pek de bilinmeyen Route 62’nin eski Batı tipine benzeyen Karoo çölünün vadilerine ve tepelerine çevirin. Bu gezide yol biraz daha uzun sürecektir, bu yüzden bir dinlenme yeri iyi gelecektir, ve işte buna tam uygun yer ise Ronnie’s Sex Shop. Hemen telaş yapmayın, bu isim sadece bir akıllı pazarlama ürünüdür ama burası gayet düzgün ve bol içeceğin bulunduğu bir yerdir, sahibi Ronnie de gayet iyi birisidir.

Bu güzel hayvanlar görmek için bir öğle sonrasında devekuşu çiftliklerini ziyaret edin, ek bir kültürel bilgi olarak kasabanın geçmişini öğrenmek adına gösterişli Victorya tipindeki kuştüyü sarayları gezebilirsiniz.

19. yüzyılın sonundaki devekuşu bolluğuna ev sahipliği yapan Oudtshoorn’a doğru sürmeye devam edin.

Bir dikit’i fotoğraflayan kız.

Sanki başka bir Dünya’ya ait gibi olan Cango Mağaraları, tiyatral bir güzelliğe sahip tünelleri ve odacıkları ile kesinlikle görmeye değer bir yerdir.

4. Durak: Wilderness Kasabası

Doğal hayat koruma alanlarıyla, antik yerel ormanlarıyla ve seyrek yerleşime sahip ilgi çekici küçük kıyı kasabalarıyla, Güney Afrika’nın kalbine, efsanevi Garden Route’a gitmenin tam zamanıdır. Garden Route’a giriş yolu olan George bölgenin ana şehridir ve ihtiyaçlarınızı gidermek için tam uygun yerdir.

Büyük dalgalara meraklı kişiler için Victorya körfezi sörf konusunda en iyi bir bölgedir.

Güney Afrika’da halatlar ile tepe aşağı iniş.

Wilderness kasabasına geldiğinizde, kilometrelerce uzunlukta kumlu sahiller göreceksiniz ve Yunus burnuna geldiğinizde ise bir çok gagalı balina göreceksiniz. Bölge ayrıca Wilderness Ulusal Parkının verimli alanı, kuşlar için uygun kamışlı nehirleri ve yerel bitki örtüsüyle kuş gözlemlemek için güzel bir noktadır. Burası ve Tsitsikamma Ulusal Parkı birleştirilerek çeşitli ekosistemleri barından, farklı aktivitelerin yapılabilceği Garden Route Ulusal Parkı oluşturulmuştur.

Kanodan doğa yürüyüşüne ve at binmeye, dağ bisikletinden ziplining turuna tüm etkileyici maceralar ile bu doğal cennet yer aktif macera severler ve güneş sevdalıları için hepsinin bir alanda buluduğu müthiş bir duraktır.

Bir parktan diğerine giderken yol üzerinde bir tablo gibi olan kasabalar, Knysna ve Plettenberg körfezi bulunur, ve şimdi rotamız orası…

5. Durak: Knysna ve Plettenberg Körfezi

Plettenberg körfezinde balık tutmak.

Knysna belki de en çok istiridye yetiştiriciliği ile ünlüdür ve her yıl temmuz ayında İstiridye Festivali düzenlenir. Normal olarak buradaki deniz ürünleri insanın ağzını sulandırır ve taptazedir. Ayrıca deniz ürünleri inanılmaz ucuzlardır!

Göz alıcı turkuaz rengindeki gölcükleri bir yana, Knysna’nın kireçtaşı blokları denizde müthiş bir manzara oluşturur ve şehirde ise hareketli alışveriş yerleri, sanat galerileri ve kafeler buradan ayrılmayı zorlaştıran sıcak ve rahat bir atmosfer sağlar.

Yerel insanların Plett dediği bu yer balık avı için iyi yerlerin bulunduğu, müthiş gün batımı manzarasına sahip bir yerdir ve ayrıca Güney Afrika’nın emlak konusunda en pahalı yeridir.

Son Durak: Storms Nehri

Bloukrans köprüsünden bungee jumping yapan birisi. ©

Bahçeleri ile ünlü Tsitsikamma’dan sonraki ve son durak ise Storms Nehridir. Doğal koruma alanının ekolojik aktivitelerini deneyimledikten sonra, turun sonu olduğu için güzel bir son isteyebilirsiniz. Eğer öyleyse, aradığınız şey burada: bungee jumping Bloukrans Köprüsü! Afrika’da bu konuda ilk olma özelliğine sahip olup, 216 metre ile dünya’nın da en yüksek atlayış köprüsüdür. Bu deneyim Güney Afrika gezinizden unutulmayacak bir anı olarak kalacaktır.

Eğer sınırlarınızı zorlamak pek sizlik bir şey değilse, Storms nehrindeki asma köprüde yürümek size hafif korkutucu bir deneyim sunar. Ve buradan itibaren resmi olarak Garden Route ekspedisyonunuz bitmiştir! Buradan sonra artık uçağınıza binmek üzere Port Elizabeth’e devam edebilirsiniz.

Kaynak: Momondo

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz