Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avusturya Salzkammergut Göller Bölgesi’nde Salzburg ve Graz şehirleri arasında konumlanan Hallstatt nefes kesen manzarasıyla Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerindendir.

Hallstatt doğal güzelliği yanı sıra 7000 yıla varan geçmişi ile de tarihi yönü olan bir kasaba.UNESCO, 1997 yılında Dünya Kültür Mirası listesine almış burayı.  Şu anda da turistik amaçlı hizmet veren tuz madeni ve kasabanın kendi tarihini anlatan müzesi var.Ayrıca kasabanın ölen sakinlerinin boyanmış ve aile isimleri yazılmış  kafatasları da sergileniyor.

Neden Gidilmeli ?

1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Hallstatt, sessiz sakin doğayla iç içe ve dinlenmek için ideal bir yer.

Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Viyana’ya THY’nin direkt uçuşları var. Ancak Viyana’ya vardıktan sonra Hallstatt’ a gitmek için zorlu bir yolculuk sizi bekliyor.

Trenle:

Salzburg- Viyana arasındaki tren hattında Attnang-Puchheim durağında inin. Bad Ischl ve Obertraun yönüne giden trene binin. Hallstatt Bad Ischl’in güneyinde Obertraun’dan bir durak kuzeydedir. Buraya ulaştığınızda her treni karşılayan botla gölü geçebilirsiniz. Gölü botlarla geçerken gördüğünüz manzara karşısında büyülenebilirsiniz.

Hallstatt’tan ayrılırken yine bir botla tren istasyonuna gelmelisiniz. Dönüş için de her bot ulaştığında kalkacak bir tren mevcuttur. Tren saatleri teknede asılıdır. İndiğiniz ufak tren istasyonunda Attnang-Puchheim yönüne bineceksiniz. Transferin hızlı olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Zira çok büyük bir istasyon olmadığından Attnang-Puchheim’da trenler fazla durmadan geçmektedir.

Otobüsle:

Shuttle Cesky Krumlov, Hallstatt ve Salzburg, Linz ve Český Krumlov arasında servis hizmeti veren araçtır. ,

Bean Shuttle , Hallstatt ve Český Krumlov arasında hizmet veren en uygun shuttle hizmetidir. Fiyatı kişi başı yaklaşık 35 Euro’dur. Hallstatt ve Ceske Budejovice arası ise 39 Euro civarındadır.

CK Shuttle ve Bud-weis Shuttle ile Český Krumlov ve Hallstatt arası gidiş-dönüş kişi başı 44 Euro’dur.

Taksi veya araba ile:

Hallstatt’ın üzerinde bulunduğu dağın içinden geçen bir tünel mevcuttur. Burada yer altı otoparkı kullanılabilir.

Ne Zaman Gidilir?

Dağlık bir bölgede olan Avusturya’da hava her mevsim güneşli olsa da sıcaklık değişkendir En iyi zaman, kış sporlarının da yapılabildiği kış aylarıdır.

Gezilip Görülecek Yerler?

Kültür Mirası Müzesi görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Hallstatt’ın 7000 yıllık tarihini sergileyen müzede bölgeyle ilgili geniş bilgi edinebilirsiniz.

“Kemik Evi” anlamına gelen Beinhaus, tahmin edebileceğiniz gibi kemiklerden inşa edilmiş bir evdir. Sınırlı mezar alanı sebebiyle ölüler geçici olarak gömülür, 10-15 yıl sonra kemikleri toplanıp güneşte beyazlamaları için bırakılırdı. Ardından Beinhaus’ta dekoratif şekillerde sergilenirdi. 70li yıllarda Katolik kilisesi ölülerin yakılmasını onayladıktan sonra bu uygulama durdurulmuştur.

Hallstatt’ı gezmek için 1,5 saat yeterli bir süredir. Kasabanın bir ucundan diğer ucuna bu sürede rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Zira Mayıs-ekim ayları arasında 10.00-17.00 arasında araç trafiğine izin verilmemektedir.

Hallstatt, dünyanın ilk tuz madenine de ev sahipliği yapmaktadır. Göz kamaştıran tuz mağaralarının yanı sıra buz mağaraları da görülebilir.

Yazları FKK plajı oldukça popülerdir. Bölgede yürüyüş, botla gezinti ve sörf gibi aktiviteler de mümkündür.

Otellerin, kafelerin ve daha pek çok yerin kapalı olmadığından emin olmak için önceden yer ayırtın. Aksi takdirde boşuna bir seyahat yapmış olabilirsiniz.

Ne Yenir?

“Salzburger Nockerl”, yani Salzburg usulü sufle, yörenin en geleneksel yiyeceği

Mutlaka … Funikolara binerek tuz madenlerini ziyaret edebilir, sadece yarım saatinizi alacak bir yürüyüşle kasabayı bir uçtan diğer uca kadar dolaşabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz