Yeni Dünya’nın Egzotik Güzeli Panama

Kuzey ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan, Panama Kanalı ile özdeşleşen Panama, yeryüzünün en göz alıcı doğa harikalarına ev sahipliği yapıyor. Görkemli yağmur ormanları ise büyülüyor.

EGZOTİK AMERİKALI SİZLERİ BEKLİYOR!

Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un göz alıcı kıyılarını paylaşıyor. Kosta Rika’nın komşusu olan Panama’nın başkenti ise ülke ile aynı adı taşıyan büyüleyici kent Panama Şehri. Kuzey ve Güney Amerika’yı birleştiren yedi ülkeden biri olan Panama için ünlü Panama Kanalı ile özdeş demek yanlış olmaz. Yerli dilinde adı ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen Panama City, insana kendini bir tropikal cennette gibi hissettiriyor. Gökdelenlerin teraslarında bile görebileceğiniz özel bitkiler kente bir kez daha hayran bırakıyor. 1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut taşlı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor. Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağan olabilir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Panama, yaklaşık olarak 2.515.000 civarında bir nüfusa sahiptir. Nüfus artışı % 3 civarındadır. Nüfusun % 52’si şehir merkezlerinde yaşar. Panama nüfusunun % 70’i Mestizo, % 5’i Kızılderili, % 15’i batılı Kızılderili ve % 10’una yakın bir bölümü de Asyalı Kafkasyalılardan meydana gelir. Ayrıca bir miktar beyaz da mevcuttur. Büyük bölümü meydana getiren Mestizolar İspanyol-Kızılderili melezi insanlardır. Nüfusun zenci kesiminin % 60’ı Jamaika ve diğer adalardan getirilen esir insanların devamıdır. Kızılderililer ise, esas olarak üç ana kabileye ayrılırlar: Cuna, Guayami ve Choco kabilesi.

Ülkede resmi dil İspanyolcadır. İngilizce oldukça yaygın bir dildir. Kızılderililerin bir kısmı yerli dillerini kullanırken, diğer kısmı İngilizce konuşmaktadır.

PANAMA KANALI (1914 Panama)

Panama Kanalı’ndan ilk buharlı gemi 3 Ağustos 1914’te geçti. Bu sayede, Isthmus of Panama’yı geçerek Atlantik’i Pasifik’e bağlama yolunda yıllar süren çalışmanın tatmini yaşandı. Kanalın bir kıyıdan diğerine uzunluğu 64.8 km. Bir okyanusun dibinden diğerine olan mesafe ise, 81.7 km.

Görünenin aksine, kanal doğudan batıya uzanmıyor. Isthmus of Panama’nın coğrafi yapısından dolayı, Atlantik’ten Pasifik’e suyu yolu, güneydoğu yönünde ilerlemektedir. Pasifik ucundaki Panama City, Atlantik ucunda, Colon’un güneydoğusunda yer alır. (Panama’daki bazı yerlerden, güneşin Pasifik üzerinden yükselişi görülebilir.) Kanalın inşası sadece su yoluyla sınırlı değildi; aynı zamanda limanlar, bunların tesisleri, dalgakıranlar, setler, havuzlar ve yapay göller de yapılması gerekti. Colon ile Panama City arasında büyük bir demiryolu yapılmalıydı. Atlantik tarafında, Limon Körfezi’ndeki dalgakıran 3.5 km uzunluğunda, üstten de 4.6 metre genişliğindedir. Gemiler buradan güneye, 3 Gatun Havuzu’na, oradan da 26 metre yükseklikteki yapay Gatun Gölü’ne yol alır. 152 metre genişliğindeki yarıktan, deniz seviyesinin 9.5 ve 16.5 metre altındaki başka havuzlardan geçip tekrar deniz seviyesine yükselerek Panama Körfezi’nde, 5.2 km uzunluğundaki dalgakıranın koruduğu Pasifik istasyonuna ulaşır.

BUNLARI NOT ALIN 

NE YENİR, NE İÇİLİR?

Dünyanın en önemli muz üreticileri arasında yer alan Panama’da tüm yemeklerde bol miktarda egzotik meyve kullanılıyor. Elbette balık da mutfağın vazgeçilmezi. Marine edilip egzotik soslarla servis edilen ahtapot, bol miktarda az pişmiş bol sebzeyle sunuluyor. Panama’nın sağlıklı olduğu kadar iştah da açıcı bir mutfağı var.

NEREDE KALINIR?

Panama’da konaklama seçeneği bir hayli fazla. Panama Marriott Hotel (www.marriott.com) şehirde bulabileceğiniz en lüks konaklama seçenekleri arasında, üstelik fiyatları da makul. Şehrin merkezinde bir butik otel tercih ederseniz, The Bristol Panama (thebristol.com) sizin için iyi bir seçenek olabilir. Ancak elbette karar sizin!

NASIL GİDİLİR?

Panama’ya İstanbul’dan Amstardam üzerinden gerçekleşen uçuşlar yaklaşık 20 saat sürüyor.

ALIŞVERİŞ

Görmeniz gereken semt, Bella Vista bölgesi’nde tezgahlarda satılan Panama işi örtüler, danteller, kumaşlar bir harika! Alışverişe mutlaka zaman ayırın.

Neslihan Çizer’in Yorumu

” Cok guzel anlatmissiniz. Ben de Panama yi ziyaret ettigimde , gozlenimlerim arasinda   cok modern bir ulke olmasiyle birlikte, halkinin %5 nin oraya ozgu etnik halklardan olustugunun farkina varmamdir. Ornegin, Kuna ve Emberra klanlari gibi. Ben Emberra nin oturdugu, Darien denilen bolgeye rehberle ziyaret ettim.  Kendilerine ozgu, tahta ayaklar uzerine kurulmus, samandan catisi olan kulubelerde yasiyorlar ve kadin larda erkekler de yari ciplak dolasiyorlar. Vucutlarin da tatoo lar var. Gormeye cok deger. Ayrica Colon denilen bolge dede cok guzel alisveris yapilabilir.   ”

Neslihan Hanım’a iyi dileklerini sunduğu ve yazımıza yaptığı katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!