Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2011 yılında, Phocuswright’ın “Oraya vardıklarında ne yapıyorlar?” raporu, bu “genç” pazarı vurgulayan ilklerden biriydi, turlar ve aktiviteler çağlar boyunca seyahat yolculuğunun bir parçasıydı. Sonunda, Expedia gibi büyük oyunculardan ilgi görmeye başladı.

Talep tarafına odaklanıldığında, o günlerdeki baskın oyunculardan biri, 1995 yılında Sydney, Avustralya’da kurulan Viator (TripAdvisor 2014 tarafından satın alındı) hala bağımsızdı.

Expedia Local Expert henüz 2014 yılında başlatıldı , GetYourGuide ise 2008 yılında kurulmuş genç, yeni bir İsviçreli şirket.

Rezervasyon teknolojisi tarafına bakıldığında ise “ilk turlar ve faaliyetler başlangıç şirketleri dalgası” için henüz erkendi.

Kanada merkezli Checkfront sadece bir yıl önce kuruldu. Avustralya merkezli Rezdy ve ABD merkezli Xola gibi oyuncular kuruldu ve diğer birçok platform hala B2C oyununda şanslarını deniyorlardı.

Son yedi yılda neler oldu?

Turlar ve faaliyetler piyasası hali hazırda turizmdeki en sıcak pazarlardan birisi ve maalesef çoğu kez hafife alındı; ancak bu durum değişti!

Son yıllarda, B2C sektörü gerçekten de yola koyuldu ve pazar payının % 5’ini (2011’de% 1 idi ) yanısıra rezervasyon payı açısından da ilerledi. B2C’lerin büyük finansman turları ve, TripAdvisor’ın 200 milyon dolarlık Viator ve GetYourGuide’ın 170 milyon $’lık fon edinimi de dahil birleşme ve alım işlemleri yapıldı.

B2B yazılım oyuncuları başlangıçta çok daha yavaşlardı; ancak şimdi Redeam’in 7 milyon dolarlık A Serisi, Bookingkit ve Rezdy’nin B Serisinin yeni hızı görülüyor.

Bugün, turlar ve aktiviteler için piyasadaki yavaş gelişme yıllarından sonra, son 12 ayda geçen 12 yıldan daha fazla şey oldu.

B2B altyapısı giderek daha önemli hale geliyor. Başlangıç sinyali birkaç hafta önce Hotelbeds / TUI anlaşmasıyla verildi. Ardından, Nisan 2018’de Booking Holdings tarafından FareHarbor‘un alınması ve TripAdvisor’ın Bokun’u devralması izledi.

Manzara 2025’de nasıl olacak?

Tedarikçiler, her iki taraftan gelen baskılar dolayısıyla kendilerini dijital hale getirmek için çok fazla baskı görüyorlar. Birincisi, kendi müşterileri gittikçe daha fazla dijital hale geliyor; ikincisi, Dağıtım kanalları, gerçek zamanlı rezervasyon yapılabilirliği sağlamaya giderek daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Sonuç olarak, B2B yazılımı çok daha yüksek benimseme oranlarını görecek ve dağıtım kanallarını kullanmak için bir ön koşul haline gelecektir. Her iki segmentte de B2C ve B2B bir miktar konsolidasyon görecek: B2C hizmetlerinin bilinen yıldızları baskı altındaydı, çünkü büyük seyahat şirketleri bölgeye girdiler ve piyasayı pekiştirdiler.

Google, Amazon ve Facebook gibi oyuncular, doğrudan tedarikçi ve B2B kaynaklı turlar ve aktiviteler satıyorlar ve bazı konsolidasyonlar görüyorlardı ve hedef kıta başına diğerleri konsolide olsun ya da olmasın üç ana oyuncu oldular.

Ctrip ve Klook gibi Asya oyuncuları, güçlü bir iç Pazar tarafından desteklenen dünya çapında şirketler haline geldi. Farklı ülkelerle farklı Avrupa yapıları göz önüne alındığında, ABD ve Çin’e kıyasla, ülkeler arasında dağıtım ortaklarında her zaman daha fazla farklılaşma göreceğiz; konsolidasyon daha net / daha belirgin olacaktır.

Gelecek için vizyon

Görüşümüze göre, turlar ve etkinlikler, ilgi çekici yerler ve deneyimler gibi ürünler, gelecekte tüm seyahat planlarının merkezi noktası olacak. Aktivitelerin, oteller veya uçuş rezervasyonu yaparak bir destinasyona gitme sebebi olması nedeniyle, turlar ve faaliyetler sektörü seyahat etme sebebi haline gelecek ve artık sadece bir “eğlence” etkinliği olmayacak.

Gelecekte, her destinasyon için organizasyon, rezervasyon ve yönetim faaliyetleri uçuş ve otel rezervasyonları kadar dijital olacak. Tedarikçiler, pazarın her iki ucunda daha da güçlenecek: uzun vadeli tedarikçiler, Airbnb ile daha fazla görünürlük ve rezervasyon sunacak ve daha profesyonel üst düzey tedarikçiler gelişecek.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz