Aruba, SITA Tarafından Geliştirilen Öncü Blockchain Sağlık Uygulamasının Denemelerine Başladı

SITA ve Indicio.tech tarafından geliştirilen blockchain tabanlı bir sağlık uygulaması Aruba Sağlık Departmanı tarafından deneniyor,

Uygulama, ziyaretçilerin sağlık durumlarına bağlı olarak güvenilir gezgin kimlik bilgilerini mobil cihazlarında özel ve güvenli bir şekilde paylaşmalarını kolaylaştıracak.

Bu, adadaki katılımcı ağırlama sitelerine erişim sağlamak için kullanılacak. Şu anda tüm turistlerin uçmadan 72 saat öncesine kadar negatif bir PCR testi sonucu sağlamaları gerekmektedir.

Aruba Sağlık Uygulamasını kullanarak, hükümete gerekli sağlık testlerini sağlayan ziyaretçilere, blockchain teknolojisi kullanılarak benzersiz bir güvenilir gezgin kimlik bilgisi verilecek.

Bu, herhangi bir özel veri paylaşmadan bir ziyaretçinin mobil cihazındaki QR kodu aracılığıyla oteller, restoranlar ve eğlence mekanları tarafından doğrulanabilir.

Dijital kimlik bilgisi, Aruba hükümetinin, negatif bir PCR testi sonucu alana kadar ziyaretçilerin otel odalarından ayrılmalarını kısıtlamasına da olanak tanır.

SITA, denemenin “pasaport, vize ve sağlık bilgileri gibi tüm seyahat belgelerini seyahat edenlerin mahremiyetini ilk sıraya koyan tek bir kimlik belgesinde birleştirebilecek daha dayanıklı ve güvenli bir seyahat kimlik bilgisi geliştirmeye yönelik bir başka adım” olduğunu söyledi.

Amerika Kıtası SITA başkanı Diana Einterz; “Yolculara yolculuk boyunca doğrulanabilir sağlık verilerini ilgili paydaşlarla paylaşma yeteneği vermek, endüstrinin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

“Bu, sınırları güvenli ve emniyetli bir şekilde açmamızı sağlamak hayati önem taşıyor ve bu deneme bizi, yolcuların kimlik bilgilerini mobil cihazlarından hükümetler, havalimanları ve havayolları ile güvenli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyarak yolculara daha fazla kontrol ve rahatlık sağlayacak tek seyahat uygulamasına bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

Indico CEO’su Heather Dahl, “Aruba için SITA ile oluşturduğumuz merkezi olmayan kimlik ekosistemi ile geleceğe giden bir yol yarattık ve bu gelecek daha iyi. İnsanlar mahremiyetlerinden vazgeçmek zorunda kalmadan ekonomileri yeniden açabilir ve seyahati yeniden başlatabiliriz.
“Bunun nedeni, bu teknolojinin en başından beri bir kişinin kendi verilerini ve kimliğini kontrol etme hakkına saygı duyacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.

“Aruba ve SITA, seyahat için gizlilik öncelikli kimlik teknolojisinde küresel bir liderlik yaptı ve öncü çabaları, daha adil bir dünyanın temelini atıyor” dedi.

Aruba Turizm, Halk Sağlığı ve Spor Bakanı Dangui Oduber ise; “Aruba Sağlık Uygulaması, COVID-19 risklerini yönetirken adamızı turizme yeniden açmanın ikili zorluklarını dengelemede çok önemli.

“Güvenilir bir gezgin kimlik bilgisi sağlayarak, ziyaretçilerin adada özgürce dolaşmak için gereken doğru belgelere sahip olduklarından emin olurken, aynı zamanda kişisel bilgileri ifşa etmek zorunda kalmadan bu güvenilir statünün doğrulanmasını kolaylaştırabiliriz. Bu, ileriye doğru devrim niteliğinde bir adımdır” diyerek ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!