Antalya Havalimanı’nın da İşletmecisi Olan Fraport, 2019’un İlk Dokuz Ayında Güçlü Kazanç Elde Etti

Fraport AG, 2019 mali yılının ilk dokuz ayında büyüme trendini sürdürerek hem gelirlerinde hem de kazançlarında artış sağladı.

Bu olumlu performans, hem Frankfurt Havalimanı’ndaki (FRA) hem de Fraport Grup’un dünya çapındaki havaalanlarındaki yoğun trafik artışından kaynaklandı. Ancak, büyüme hızı günümüze kadar olan süreçte yıl boyunca yavaşladı.

Fraport AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Stefan Schulte; “Sektörümüz, zayıf küresel ekonomi ve Avrupa havacılık pazarının konsolidasyonundan etkileniyor. Ayrıca, Alman hükümetinin – ulusal hava trafik vergisinde planlanan artış gibi – düzenleyici müdahaleleri de sektörümüzü etkiliyor.

Hızlı trafik büyüme aşamasından sonra, havayolları planlarında tasarrufa gidiyor ve kış programlarını seyreltiyorlar. Bununla birlikte, 2019 mali yılı için tam yıllık tahminimizi sürdürüyoruz – bu, aynı zamanda dünyadaki Grup havaalanlarının devam eden olumlu performansıyla da destekleniyor. Fraport’un geniş ve çeşitlendirilmiş uluslararası havalimanı portföyü sayesinde, gelecek için iyi bir konumdayız ”dedi.

Uluslararası faaliyetler gelir ve kazancın artmasını hızlandırıyor.

Ocak-Eylül 2019 döneminde, Fraport’un Grup geliri yıllık bazda % 12,0 artarak bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,852,2 milyon Avro ’ya yükseldi. Grup’un dünya çapındaki havalimanlarındaki genişleme yatırımlarına ilişkin gelirleri düzeltildikten sonra (IFRIC 12’ye göre), gelir yüzde 5,2 artarak 2,486,7 milyon Avro’ya yükseldi. Frankfurt Havaalimanı’nda, gelir artışına katkıda bulunan faktörler arasında yer hizmetleri, havaalanı ve altyapı ücretleri ile güvenlik hizmetlerinden elde edilen daha yüksek gelirler vardı. Perakende, otopark ve reklam geliri de önemli ölçüde arttı. Ancak, Fraport’un uluslararası portföyü açıkça en büyük gelir getirici kaynak olmaya devam etti. Özellikle, Lima’daki Grup şirketi (30,5 milyon Euro), Fraport Yunanistan (25,4 milyon Euro) ve Fraport ABD (21,8 milyon Euro), Grubun düzeltilmiş gelir artışına büyük katkıda bulundu.

Faaliyet sonucu veya Grup FAVÖK (faiz,amortisman ve vergi öncesi kar) dokuz aylık raporlama döneminde yüzde 7,7 artarak 948,2 milyon Avro oldu. IFRS 16’nın ilk kez uygulanmasının FAVÖK üzerinde olumlu bir etkisi oldu ve yıllık 34.0 milyon Avro ilave edildi. 2019 Ocak ayının başından itibaren zorunlu IFRS16 uluslararası finansal raporlama standardı, kiraların muhasebeleştirilmesi için yeni kurallar koyuyor, bu da özellikle Fraport USA tarafından imzalanan kira sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesini etkiledi. Aynı zamanda, IFRS 16’nın tek başına uygulanması, FAVÖK için 32,8 milyon Euro artışla sonuçlandı. Grup FVÖK’ü, buna bağlı olarak% 2,6 artışla 595,3 milyon Avroya ulaştı. Grup net karı % 9,4 artarak 413,5 milyon Avro oldu. Bu durum, artan faaliyet sonucunun yanı sıra, özkaynak yöntemiyle konsolide edilen Grup’taki bağlı ortaklıklardan önemli ölçüde daha yüksek olan katkılardan kaynaklanmaktadır.

Büyüme hızındaki yavaşlamaya rağmen elde edilen güçlü trafik performansı

Frankfurt Havalimanı‘ndaki yolcu trafiği yılın ilk dokuz ayında yüzde 2,3 artarak yaklaşık 54,2 milyon yolcuya ulaştı. Bununla birlikte, bu büyüme ivmesi, yıl boyunca gözle görülür biçimde yavaşladı. Havayollarının şu anki planlamasına dayanarak FRA, 2019/20 kış programı için (27 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere) geçen yıl aynı döneme göre uçuş sayısında yüzde dört bir azalma görecektir. Bu düşüş tamamen Avrupa trafiğindeki yüzde 5,6 düşüşe bağlıyken, kıtalararası uçuşların yaklaşık % 2 oranında artacağını belirtti.

Fraport’un dünya genelindeki Grup havaalanları da, bazı havayollarının uçuş tekliflerini azalttığı ve hatta iflas başvurusunda bulundukları halde, ilk dokuz ayda yolcu trafiğinin büyük oranda arttığını gördü. Sadece Varna ve Burgaz’daki Fraport Twin Star havaalanlarında, kombine yolcu trafiği bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 düştü.

Tahmin onaylandı

Fraport AG’nin yönetim kurulu, Frankfurt Havaalanı’nın tam yıllık trafik görünümünü koruyor. Mevcut kış tarifesi için uçuş tekliflerindeki düşüş göz önüne alındığında, FRA’nın yolcu büyümesinin yüzde 2 ila yüzde 3 olan tahmin aralığının en alt noktasına ulaşması bekleniyor. Yönetim kurulu ayrıca 2019 mali yılının tamamı için finansal görünümü de sürdürüyor. Grup FAVÖK’ünün yaklaşık 1,160 milyon Avro ile 1,195 milyon Avro arasında olması beklenirken, Grup FAVÖKünün yaklaşık 685 milyon Avro ile 725 milyon Avro arasında olması bekleniyor. Grup FVÖK’ünün 570 milyon Avro ile 615 milyon Avro civarında olacağı ve Grup’un net karının yaklaşık 420 milyon Avro ile 460 milyon Avro arasında olacağı öngörülmektedir.

Görsel: AirlinerGS

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!