Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Navitaire’den gelen destek ve Southwest’in, yolcu hizmetleri sistemi Altea’ya geçişiyle birlikte yükselişe geçen Amadeus’un 2017 ikinci çeyrek ve ilk yarı finansal sonuçları, olumlu bir operasyonel ve finansal performansa işaret ediyor.

Southwest’in Altea’ya geçişi, Avrupa menşeli Amadeus’a Kuzey Amerika’da güçlü bir varlık kazandırmasıyla birlikte şirket için büyük önem taşıyan bir dönüm noktası olma niteliğini taşıyor. Southwest’in hamlesi Mayıs ayının ilk günlerinde başlamıştı ve görüldüğü üzere, bu geçişin ilk varandaki etkileri açık bir biçimde gözlemleniyor. Yılın ikinci çeyreğinde uçuş yapan Kuzey Amerikalı yolcu sayısı, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %140’ın üzerinde artış gösterdi. Böylece Kuzey Amerika, Amadeus’un toplam rezervasyon hacminin %10’unu oluşturma noktasına geldi. Bu oran, 2016’nın aynı dönemine kıyasla büyüme kaydetmiş olmalarına rağmen, Orta Doğu ve Afrika (%7.7); Orta, Doğu ve Güney Avrupa (%5.4) ve Latin Amerika (%8.5) bölgelerinin toplam rezervasyon hacmindeki payından daha fazla oluşuyla göze çarpıyor.

Yılın ilk yarısına dair sayılara bakıldığında, Altea’yı veya Navitaire’in New Skies servisini kullanarak uçuş yapan yolcuların toplam sayısı, 2016’nın aynı dönemine kıyasla %20 dolaylarında artış kaydederek 753.8 milyon olarak gerçekleşti. Yolcu hacmi; Malaysia Airlines, Swiss, Brussels Airlines ve China Airlines gibi pek çok firmanın yanı sıra Southwest gibi yeni havayolu şirketi müşterileriyle artış kaydederken, mevcut müşterilerden kaynaklanan %8.1’lik bir organik büyüme gerçekleşmiş bulunuyor.

Havayolu IT hizmetlerinden elde edilen gelir, yılın ilk yarısında %13.3’lük artış ile 855.2 milyon € olarak gerçekleşti.

Dağıtım kolunun da büyüme kaydetmesiyle birlikte Amadeus, rekabetçi konumunda bir güçlendirmenin söz konusu olduğunu belirtiyor. Amadeus yetkilileri, şirketin halihazırda, seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirilen uçuş rezervasyonları pazarında %43.6’lık bir paya sahip olduğunu belirtiyor. Bu sayılar, Amadeus yetkililerinin de kabul ettiği üzere, toplamda sektörün önemli bir kısmını temsil eden; Çin, Japonya ve Rusya’dan gerçekleştirilen rezervasyonlarını kapsamıyor.

Amadeus ile bağlantılı acenteler, yılın ilk yarısında, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla, sırasıyla %5.7 ve %5.8’lik artış ile 295.2 milyon uçuş rezervasyonu ve 33.2 milyon uçuş dışı rezervasyon gerçekleştirdi. Dağıtım operasyonlarından elde edilen gelir, %7.6 oranında bir artış ile 1.6 milyar € oldu.

Amadeus’un finansal verilerine erişmek için Amadeus’un Yatırımcı İlişkileri sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz