Alışveriş Yapmaya Doyamayacağınız Şehirler

Çıktığımız yolcuklardan geri dönerken çektiğimiz resimler ve videolar kadar, oralara özgü hediyeler almak da güzel bir anı olabilir. Amaç her zaman hatıra kalması da olmak zorunda değil, siz de bir alışveriş tutkunuysanız bu şehirlerden çok mutlu ayrılacaksınız.

1- Hong Kong

Hong Kong

Hong Kong’da alışveriş dendiğinde ilk sırada ana alışveriş caddesi Queen’s Road Central yer alıyor. Queen’s Road Central ile Des Voeux caddesi arasındaki pasajlarda birçok markayı ve lokal tasarımcıları bulabilirsiniz. Hong Kong ile özdeşleşen yeşim taşı için Battery Caddelerindeki Yeşim Pazarı’na gitmenizi öneririz. Antika parçalara ilginiz varsa mutlaka Hollywood Caddesi’ne gitmelisiniz.

2- Barcelona

Barcelona

El Born bölgesi hem uluslararası markaların büyük mağazaları hem de lokal butikleri ile “Barcelona’da alışverişin kalbi neresi?” sorusuna yanıt oluyor. Ayrıca bu İspanya’nın en canlı şehrinin en şık caddesi Passeo de Gracia üzerinde Gucci, Chanel ve Prada gibi dünyaca ünlü lüks markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

3- Dublin

Dublin

Dublin’de alışveriş yazdığınızda karşınıza ilk çıkacak adres Grafton Street olsa da Dublin’s Creative Quarter lokallerin tercih ettiği, butikler ve kafelerle çevrili keyifli bir destinasyon. İrlandaya özgü hediyelik eşyalar ve çalışmaları, tasarım objelerini burada bulabilirsiniz. Dublin’de alışveriş için bir diğer çekici adres ise Powerscourt Centre; 40’tan fazla mağazanın bulunduğu merkezde All Saints, MoMuse, Dawn Fitzgerald Atelier’yi gezebilirsiniz.

4- San Francisco

San Francisco

Alışverişi gerçekten seviyorsanız, San Francisco’dan mutsuz ayrılmazsınız. Union Meydanı etrafında sıralanan mağazalardan ilk akla gelenler Virgin, Niketown, Saks, Macy2s, Nordstrom, Crate&Barrel. Bunun dışında indirimli ürünler bulacağınız Burlington Coat Factory, Marshalls ve Ross da alışveriş rotanızda bulunmalı.

5- İstanbul

Istanbul

Mücevher, halı, gümüş, çanta ve daha niceleri için Kapalıçarşı’dan başlayacağınız alışveriş turuna Nişantaşı’nın lüks mağazalarında devam edebilir, Karaköy ve Galata’nın tasarım butiklerine kadar uzanabilirsiniz. Atlas Pasajı’nda sıra sıra dizilen dükkanlar, Çukurcuma’nın ikinci el ve antika parçalar satan sempatik dükkanları ise İstanbul alışveriş rotanızın diğer adresleri.

6- Bangkok

Bangkok

Bangkok’un son yıllarda sayısı artan pırıltılı alışveriş merkezleri olsa da bu şehirde alışverişin keyfini yaşamak için pazarları alt üst etmeniz gerekiyor. Cumartesi ve Pazar günleri açık olan ve 15.000 tezgâhı bulunan Chatuchak Weekend Market‘da antikadan elektronik eşyaya; kıyafetten yemeğe kadar aradığınız ve aramadığınız her şeyi bulabilirsiniz. Gündüz alışveriş yetmez diyorsanız geceleri kurulan Suan Lum Night Bazaar‘da tekstil ürünleri, gümüş eşyalar ve el işi ürünler satılıyor. Rengârenk kumaşlar için 24 saat açık olan Pratunam‘a göz atabilirsiniz.

7- Londra

Londra

Londra’da alışveriş turuna çıkıyorsanız Oxford Street’le başlamalısınız. Marks & Spencer , Urban Outfitters, Topshop, H&M, Selfridges, Uniqlo bu caddede bulacağınız dünyaca tanınan markalardan sadece birkaçı. Regent Street’te de umduğunuzu bulacağınız mağazalar yok değil. Farklı ve sıradışı bir alışveriş deneyimi yaşamak için sadece randevu ile çalışan ve çok özel bir butik olan LN CC’ye gidebilirsiniz.

8- Tokyo

Tokyo

Her şeyden önce bu şehirde “Sokak modası” var. Tokyo Shibuya Caddesi’nin kalabalığını aşıp, ilerlediğinizde şık mağazalar karşınıza çıkıyor. Daha lük marka ve mağaza görmek için Ginza semtine gitmeniz lazım. Semtin ünlü caddesi Namiki-Dori yıldızlar geçidi gibi: Dior, Ferragamo, Fendi, Valentino ve Hermes gibi lüks markaların mağazaları bu caddede. Tokyo gençlerinin nereden alışveriş yapıp bu sokak modasını yarattıklarını merak ediyorsanız Omotesando Caddesi’ndeki dükkanları, ikinci el kıyafet satan mağazaları dolaşabilirsiniz.

9- Cape Town

Cape Town

V&A Waterfront yüzlerce mağazası ve 100’e yakın restoranı, sanat galerileri ile şehrin en hareketli sosyal yaşam alanı. Daha lokal yerler arıyorsanız Shortmarket Square’den alışveriş turuna başlayabilirsiniz. Burg ve Long Caddeleri de sokak satıcıları, rengarenk tezgahlarla dolu. Burada genç tasarımcıların butiklerini de bulabilirsiniz.

10- Paris

Aşkın, modanın, gastronominin, sanatın ve tabi ki alışverişin şehri Paris… Hala popülerliğini koruyan Champs-Elysées’de Louis Vuitton gibi lüks mağazalardan başlayıp, bir Paris klasiği Galeries Lafayette’de alışverişe devam edebilirsiniz. Saint Gérmain’in vintage dükkânları tek tek keşfedip, modanın adresi Merci’de bir Parizyen gibi standları, tüm markaları dolaşın.

Kaynak: Jabiroo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!