İstanbul’da Görülmesi Gereken 10 Yer

İstanbul  camileri, sarayları, müzeleri, kuleleri ve daha pek çok çekiciliği ile adeta yaşayan bir tarihtir. İstanbul her köşesinde tarihi olaylardan kesit taşır. Bu tarihe tanıklık edebilmek, nostaljiyi hissedebilmek için İstanbul’u keşfe çıkabilirsiniz.

istanbul

Topkapı Sarayı

Tüm görkemi ve mimarisiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip Topkapı sarayı, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Ayrıca İstanbul’u seyredebileceğiniz en güzel nokta.1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan saray, 400 yıl kadar padişahların yaşadıkları ve devleti yönettikleri ana merkez olarak kullanılarak tarihe tanıklık etmiştir. Abdülmecit döneminde halka açılan Topkapı Sarayı günümüzde de ziyaretçilerini ağırlamakta olup, gizemli atmosferi ve Osmanlı döneminden izler taşıyan mimarisi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Tüm kutsal emanetlerin saklandığı ve eşsiz eserlerin bulunduğu Topkapı Sarayı’nı mutlaka görmelisiniz.

Ayasofya

İhtişamı ve gizemiyle yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çeken Ayasofya Müzesi İstanbul’da görülmesi gereken mekanlardan biri. Dünya kültür mirasının baş yapıtlarından olan Ayasofya, 532 yılında Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş olan Ayasofya, dev kubbesi, etkileyici mozaikleri ile İstanbul’un en güzel gezi noktalarından biridir.

Kız Kulesi

İstanbul Boğazı’nda Salacak Sahili’nde yer alan Kız kulesi, şehrin en önemli sembollerinden biridir. Hakkında çeşitli efsanelerin bulunduğu bu kule, bir rivayete göre kralın kızını korumak için yaptırdığı ve buna rağmen kurtaramadığı bir hüzünlü hikayeye sahiptir. Günümüzde restoran ve bar olarak kullanılan kule, mükemmel boğaz manzarasıyla, sevdiklerinizle veya eşinizle gidebileceğiniz romantik akşam yemekleri veya huzurlu bir öğle yemeği için tercih edilebilecek benzersiz bir mekandır.

İstiklal Caddesi

1930’lu yılların başında açılan ve Cadde-i Kebir adı verilen İstiklal Caddesi ünü tüm Türkiye’ye yayılmış bir caddedir. Uzun yıllar şehirdeki yabancı nüfusun yaşadığı istiklal Caddesi şehrin en özel alanlarından biri olup önemli bir buluşma noktasıdır. Günümüzde çok sayıda eğlence mekanlarına, kültür sanat merkezlerine, restoran ve barlara, konsolosluklara ev sahipliği yapmaktadır. Yediden yetmişe her tarzda, her kesimden insana rastlayacağınız İstiklal Caddesi her daim hareketli ve canlı bir meydan olarak Turistlerin uğrak noktasıdır.

Galata Kulesi

Bizans döneminden kalma bir kule olan Galata Kulesi İstanbul’un sembollerinden biridir. Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethetmesinin ardından ziyaret ettiği kule, şehrin en güzel manzaralarından birine sahiptir. Etrafında bulunan meydan da kule ile aynı ismi almıştır. Sevdiğinizle birlikte Galata Kulesi’ne çıkıp bu eşsiz güzelliği yakından görmelisiniz.

Pierre Loti

Eyüp Sultan Cami’nin yanında bulunan tepede yer alan Pierre Loti şehrin en popüler adreslerindendir. Ünlü şair Pierre Loti’nin sıkça vakit geçirdiği bu tepeye Pierre Loti ismi verilmiştir. Muazzam bir İstanbul manzarasına bakan kahvehane’de çay veya kahve içmenin keyfi bir başkadır. Pierre Loti’ye teleferikle çıkarak da bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Boğaz Köprüleri

Avrupa ve Asya yakasını birbirine bağlayan boğaz köprüleri, etkileyici ve büyüleyici güzelliktedir. Şehrin tüm boğaz manzaralarında görülen Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü İstanbul’un simgelerinden biridir.Bu iki asma köprüden Boğaziçi Köprüsü Ortaköy ve Beylerbeyi arasında yer alırken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise Kavacık ve Hisarüstü’nü birbirine bağlamakta.

Rumeli Hisarı

İstanbul’un fethi zamanında, boğazın kuzeyinden gelecek saldırılara karşı önlem amaçlı yapılmış olan Rumeli Hisarı, etrafı kalelerle çevrili tarihi bir yapıdır. Günümüzde müze olarak kullanılan hisardan mükemmel bir İstanbul manzarası seyredebilirsiniz.İstanbul’un popüler mekanları arasında yer alan Rumeli Hisarı, turistler kadar İstanbulluların müdavimi olduğu adreslerden biridir. Kahvaltı mekanlarıyla ünlü olan Rumeli Hisarı’na bir hafta sonu hem kahvaltı için, hem de tarihi yapıyı görmek için gidebilirsiniz.

Kapalıçarşı

İstanbul’un göbeğinde, Eminönü’nde yer alan Kapalıçarşı, tarihi dokusu ve çeşitli alışveriş noktalarıyla turistlerin uğrak noktasıdır.Genelde her zaman kalabalık ve hareketli olan çarşının, gün içerisinde yarım milyona yakın insanı misafir ettiği bilinmektedir. Özellikle yabancı turistlerin akınına uğrayan Kapalıçarşı, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz envai çeşit dükkanlarıyla en gözde mekanlardandır. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan Kapalıçarşı insanların yaptıklarını sergileyip satmaları amacıyla kurulmuştur. Kendine has havası, tarihi görünümü ve otantik ambiyansı ile İstanbul’un vazgeçilmez mekanlarındandır.

Prens Adaları

İstanbul’un yanı başında bulunan, Prens adaları olarak bilinen Büyükada, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Sedef Adası şehrin en güzel ve huzur dolu mekanları arasında yer alır. Bizans döneminde prenslerin sürgün edildiği bu adaları günü birlik ziyaret edebileceğiniz gibi, keyifli bir hafta sonu kaçamağı ile iki günlük bir gezi yapabilirsiniz.

İstanbul dışından şehri ziyarete gelenlerin, şehri doyasıya gezip tadına varmaları için araç kiralamaları önerilir. Şehre gelmeden önce güvenilir ve kaliteli bir oto kiralama şirketinden aracınızı ayırtmayı unutmayın.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerden ancak bunun dışında istanbulda binlerce gezilecek mekan sayabilirim. İstanbul’un tüm güzelliklerini öğrenmek aylarınızı alacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!