Airbnb, Online Seyahat Acentaları Üzerinde Etki Yaratmıyor 0

Airbnb, sadece dokuz yıl içerisinde, global konaklama zinciri Hilton’dan %25 daha değerli bir şirket durumuna geldi.

Bu durum, 7Park Data isimli ABD merkezli bir şirketin, Airbnb, Airbnb’nin büyümesi ve rakip online seyahat markalarının etkisi hakkında ortaya koyduğu raporun bulgularından birisi.

7Park’ın ileri sürdüğü verilere göre Airbnb, Priceline Group’un ardından, gezegendeki en değerli ikinci online seyahat şirketi olma özelliğini taşıyor.

2015 yılı boyunca, Airbnb’deki rezervasyon hacmi büyümesinin yavaşladığı söyleniyor; ancak, firma dördüncü çeyrekte, %45 civarında büyük bir oran ile en düşük seviyeyi görmüş bulunuyor (ilk çeyrekte %75 seviyesine çıkılmıştı).

Şirketin büyümesini sağlayan esas itici güçlerden birisi, açıkça görüldüğü üzere, şirketin, bünyesine, şaşırtıcı derecede hızlı bir biçimde, dünyanın dört bir yanında daha fazla envanter eklemesi olarak ortaya çıkıyor. Envanter sayısı 2009 yılında 3,000 iken, bu yıl 2.3 milyon seviyelerine çıkmış bulunuyor.

Servisin mobil platformunun aylık aktif kullanıcı sayısı da 2016’nın ilk çeyreğinde, 2014 yılının aynı dönemindeki sayıyı ikiye katlamış bulunuyor. 7Park, şirketin bugünkü değerinin 25.5 milyar $ civarında olduğu tahminini yapıyor.

Yine de, Airbnb, global konaklama envanteri açısından, pastanın %87’sine denk düşen oteller ile, küçük bir oyuncu olmayı sürdürüyor.

7Park’ın baş İnternet analisti Byrne Hobart, şu açıklamada bulunuyor:

“Airbnb’nin büyümesinin, toplam seyahat harcamalarını ne kadar etkileyeceği ve bu etkinin ne kadarının, online seyahat acentelerinin zararına olacağı, pazara dair en büyük belirsizliklerden birisi olarak ortaya çıkıyor.”

“Bu bilinmeyen dinamiğin gelecekteki etkisi kaydadeğer olma özelliği taşıyor.”

Halihazırda, 7Park, mütevazı online seyahat acentelerinin, Airbnb’den kaynaklanan önemli bir etki altında kalmadığı tahmininde bulunuyor. Bunun en büyük sebebi, Airbnb’nin büyümesinin, “çoğunlukla kademeli olarak artan seyahat harcamaları”ndan kaynaklanıyor olması.

Diğer bir deyişle, Airbnb müşterileri, görünüşe bakılırsa bu servisi, diğer koşullarda yapmayacakları seyahatler sırasında kullanıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.