Acentalar, Havayolu Dağıtımının Sessiz Sedasız Büyümesi Konusunda Uyarıyor

Avrupa Komisyonu’ndan, havayolu dağıtımında, tarafsız kanallar olarak bilinen kanallara yönelik ayrımcılık etrafında şekillenen “tehlikeli gelişmeler” ile mücadele etmesi talep ediliyor.

Brüksel’deki düzenleyiciler, geçtiğimiz ay içerisinde, GDS’leri (Genel Dağıtım Sistemleri) ve pek çok çevrimiçi seyahat acentesini üye olarak bünyesinde barındıran Avrupa Seyahat ve Teknoloji Hizmetleri Birliği (ETTSA) gibi çok sayıda seyahat acentesi gruplarından ve lobicilik örgütlerinden bir mektup aldı.

Mektupta Avrupa Komisyonu yetkilileri, British Airways’in yakın zamanda kendi dağıtım stratejisini değiştirmeye yönelik kararının, büyük havayolu şirketlerinin “fiyatlar ve hizmet konularında rekabet etmek yerine, rekabeti akıllıca ve şeffaf olmayan dağıtım mekanizmaları tasarlama meselesi haline getirme” çabası içinde olduklarının bir işareti olduğu konusunda uyarılmaktaydı.

British Airways’in ana şirket grubu IAG, bu yılın ilerleyen dönemlerinde, NDC (New Distribution Capabilities – Yeni Dağıtım Becerileri) tabanlı olmayan bağlantılar üzerinden gerçekleştirilmeyen rezervasyonları vuracak bir ücret talep etmeye hazırlanıyor.

Bu hazırlık, ilk olarak iki yıl önce Lufthansa tarafından duyurulan ve GDS’ler üzerinden satın alınan uçuşlara bir ücret uygulamaya yönelik benzer bir programın ardından gerçekleşiyor.

Mektupta şu açıklamalar yer aldı:

“Büyük havayolu şirketleri bu uygulamaya ne kadar katılırsa, tüketicilerin havayolu şirketlerini objektif olarak karşılaştırabilecekleri bağımsız ve tarafsız bir dağıtım kanalının varlığını sürdürmenin o denli zor olacaktır.”

Mektupta ayrıca, Komisyonun müdahale olmaksızın daha da kötüye gideceğinin bildirildiği, ancak iki yıldan bu yana herhangi bir yanıt verilmediği eklemesi yer alıyor.

Düzenleyiciler, sözgelimi, halihazırda var olan, havayolu şirketleri bilgisayar rezervasyon sistemleri için AB Tüzüğü gibi “havayolu dağıtımında şeffaflığı ve tarafsızlığı korumak için araçları” elinde bulunduruyor.

Mektup, mevcut mevzuatın uygulanmasına yönelik bir çağrıyla sona eriyor ve şu sözleri açıklamalara ekliyor:

“Bu kurallar, tam olarak büyük havayolu şirketlerinin, rekabetin ve tüketici seçiminin zararına olmak üzere kendi tekliflerini desteklemek için dağıtım sistemlerini rehin alacakları durumlardan kaçınmak için kabul edilmişti.”

Mektubun imzacıları arasında GTMC, Avrupalı Yolcular Federasyonu, GBTA ve ECTAA örgütleri yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!