ABD, Birleşik Krallık ve AB için Uyguladığı Seyahat Yasağını Kasım Ayında Kaldıracak

Beyaz Saray, ABD’nin Kasım ayı başlarında Birleşik Krallık ve AB’den tam aşılı olarak gelenlere sınırlarını yeniden açacağını doğruladı.

ABD vatandaşı olmayan gezginlerin yeni kuralların bir parçası olarak Covid-19’a karşı aşılarının tam olduğunu kanıtlamaları istenecek. Ayrıca, uçuştan 72 saat öncesine kadar yapılması gereken Covid-19 testinin sonucunun negatif olduğuna dair kanıt sağlamaları gerekecek.

Beyaz Saray, aşısız varışların büyük olasılıkla ek test gereksinimlerine tabi olacağını belirtti.

Beyaz Saray Covid Koordinatörü Jeffrey Zients, 20 Eylül Pazartesi öğleden sonra ABD’nin ulusal basın kuruluşlarına yaptığı açıklama ile seyahat planının ayrıntılarını doğruladı.

Boris Johnson tweet attı: “İş ve ticaret için harika bir destek ve her iki taraftaki aile ve arkadaşların bir kez daha bir araya gelebilecek olması harika.”

Bu hamle, ABD vatandaşı olmayanların ABD’ye seyahatlerine ilişkin olarak 20 aylık bir yasağı sona erdirecek. Yasak, ilk olarak Trump yönetimi tarafından 17 Mart 2020’de Covid krizinin erken aşamalarında getirilmişti.

Başbakan Boris Johnson Pazartesi günü ABD başkanı Joe Biden ile uluslararası seyahat düzenlemelerini görüşmek üzere ABD’ye gitti.

Bir Abta sözcüsü; “İki doz aşı yaptırmış olan gezginlerin Kasım ayından itibaren Birleşik Krallık’tan ABD’ye seyahat etmesine izin verileceği haberi tatilciler, iş seyahati gerçekleştirecek olanlar ve uzun süredir arkadaşlarından ve ailelerinden ayrı olanlar için harika bir haber.

“ABD, açık ara en popüler uzun mesafe varış noktamız ve normal bir yılda İngiltere’den yaklaşık beş milyon ziyaretçi çekiyor.

“Duyuru, diğer şeylerin yanı sıra, insanların New York için her zaman popüler olan Noel alışveriş gezilerine katılmalarına imkan sağlamak için tam zamanında yapıldı ve ülkenin yüksek kaliteli kayak merkezlerini sevenler için ve kış sporları pazarı için çok hoş bir destek olacak” dedi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, Birleşik Krallık ziyaretçilerinin ABD’ye geri kabulünün hayati bir hamle olduğunu söyledi.

WTTC başkanı ve CEO’su Julia Simpson; “Sadece Birleşik Krallık, ABD’ye yapılan tüm seyahatlerin %8’ini temsil ediyor ve ülke ekonomisi içerisinde günde 40 milyon dolar oluşturuyor.

“WTTC uzun zamandır ABD’yi yeniden açılmaya çağırıyordu. Araştırmalarımız, sınırların Birleşik Krallık gibi önemli pazarlara açılmasıyla birlikte, ABD ekonomisine her gün 198 milyon dolar geri kazanım sağlanacağını gösteriyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!