5 Küresel CEO’dan Otel Endüstrisinin Geleceği Üzerine Yorumlar

Uluslararası Otel Yatırım Forumunda Konuşan CEO’lar, Online Seyahat Acentelerinin gücünün arttığı zamanda ve durağan metrikler döneminde otelcilerin her zaman en iyi yaptığı şeyleri yapması gerektiğini söylüyor: Esnek olun ve konuklarınızın ihtiyaçlarını anlayın.

Bu hafta Uluslararası Otel Yatırım Forumunda konuşan CEO’lar, modern oteller için farklılaşma, kalite ve yeteneğin önemini vurguladılar.

CEO’lar, bu 3 gereksinimin genişletilmiş bağlılık programları ve benzersiz yeme-içme hizmetiyle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Yöneticiler bu beş fikrin yeni olmadığını fakat bunların online seyahat acentelerini ve diğer engelleyenleri geri itmek için en iyi yol olarak kaldığını söylüyor.

Deutsche Hospitality’nin CEO’su Puneet Chhatwal “birçok otelci mevcut markaları denemekten korkuyor ve yenilerini kuruyor” dedi.

Best Western Hotels ve Resorts’un Başkanı ve CEO’su  David Kong “Yeni düşünce ve şirketin kültürü son derece önemli” belirtti.

Kaynakların belirttiğine göre, sektörde her zaman önceliğe sahip olan “kaliteye odaklanmak” yerini online dağıtım girişimleri ve faturalandırma ile paylaşmak zorunda kalıyor. Belki de otel şirketlerinin online seyahat acentelerine karşı savaşı kaybettiği konusunda genel bir kabul olduğu için görev deneyimsel fikirlere düştü.

Louvre Hotel Group ve Jin Jiang Europe’un CEO’su Pierre-Frédéric Roulot, “Online seyahat acenteleri ile yarışmak için online işlere çok fazla para harcadık, fakat şu an kalite ve farklılaşmaya odaklanıyoruz” diyor.

Temel değerlere ve marka kimliğine sadık kalmak CEO’ların tartışmalarında ortak temaydı. Panelistler bu odağın şirketlerin en parlak yetenekleri çekmesine olanak sağladığını belirtti.

Corinthia Hotels’in CEO’su Simon Naudi, bir otel şirketinin “otel sahibi ve geliştirici gibi düşünebilmesi ve bu esneklikle insanları işe alabilmesi gerektiğini” vurguladı. Chhatwal bu esnekliğin benzersiz markaların büyümesine izin verdiğini ekledi.

Panelde temsil edilen beş şirketin her biri bu iddiaları destekledi. Steigenberger Hotels Group yeniden konumlandırma hamlesi olarak markanın ismini Deutsche Hospitality olarak değiştirmişti. Corintha, bir Dubai mülkü için ilk defa üçüncü taraf otel yönetimine  imza attı ve Louvre ise Çin’in Holding Şirketlerinden biri olan Jin Jiang International’ın bir parçası olmanın fırsatlarına ve doğasına sürekli adapte oluyor.

Chhatwal, geçen yıl ana şirketin ismini Deutsche Hospitality olarak değiştirilmesi için alınan kararı işaret ederek “Markanın isminden (Steigenberger Hotels Group) vazgeçmenin kolay olmadığını” söyledi ve “Steiberger ismini otel markası olarak korumamıza rağmen.. Açık bir şekilde kendimizi yerel piyasadaki rakiplerimize göre konumlandırdık ve doğru zamanda ayrıldık” diye ekledi.

Louvre’dan Roulet, şirketin yeni sahibi Jin Jiang International’ı işaret ederek önümüzdeki iki yıl şirketin enerjisinin çoğunu “Çin’de artan korumacılığın ışığında geçmişte yaptığımız şeylerin entegrasyonuna” yoğunlaştıracağız dedi. “Biz bir sonraki döngüye hazır daha büyük bir şirketiz” diye sözlerine ekledi.

Bu ölçekte bir itki tüm panelistler tarafından paylaşılmadı. Best Western’den Kong bu fikri savunsa da, Jumeirah Group’un CEO’su Stefan Leser, çoğu Orta Doğu’da bulunan 22 varlık ile, bu yolda gitme niyetinde olmadıklarını belirtti.

Kalite Arayışı

Panelistler, konukların gözünde mükemmel otel olmak, kilit marketlerde olmayı ve bağlılık programlarını daha ilgili hale getirmek için uzak tefek düzenlemeler yapmayı gerektiriyor diyor.

Lesser, “Varlıkları ve hatta tüm profili güncel tutmak önemli. Varış yerleri açısından ise bizim için Çin’de büyümek önemli” diyor ve Juremiah’nın yakında Çin Nanjing’te bir işletme daha açacağını da sözlerine ekliyor.

Naudi, sahnedeki bir diğer küçük şirketi temsil ettiğini ve küçük olmanın kalitenin tutarlılığına imkan sağladığını söylüyor.

“Yeni iki ya da üç otel, devralma ve otel işletmeciliği sözleşmeleri için bakıyoruz ve Avrupa’nın dışını gözden geçiriyoruz” diyor Naudi ve “Euro kuruna, Brexit ve diğer Jeopolitik olaylara odaklanıyoruz” diye belirtiyor.

Her bir şirket aynı zamanda en büyük hedeflerinden biri olarak bağlılık programlarına ilgi çekmeye devam ediyor.

Kong, “Bağlılık, Online Seyahat Acentelerine karşı en iyi savunma yöntemi. Eğer bağlılık yoksa, yarışamazsınız” diyor.

Lesser lüks alanlarda bağlılık programlarının çok da önemli olmadığını fakat bu programların müşteriler için bir bağlayıcı olarak ve tanınma için var olduğunu söylüyor.

Lesser “Four Seasons bağlılık platformuna sahip, fakat bunu “bağlılık” şeklinde isimlendirmiyorlar” diyor.

Chhatwal önümüzdeki 20 yılda bağlılığın çarpıcı bir şekilde değişeceğini öngörüyor ve “bağlılık sınır aşırı ve sektörler arası olduğu sürece ilgili olacak. Kim cebinde 40-50 kart taşımak ister ki?” diyor.

Yeme-İçme’yi Yeniden İcat Etmek

CEO’lar aynı zamanda otellerin yeme-içme hizmetlerini iyileştirmesi konusuna da değindi.

Chhatwal, önümüzdeki beş yılda yeme içmenin şirketinde en büyük avantaj olacağını söyledi. Roulot ise yeme-içme’nin tüm işletme profilini farklılaştırmak için altın yol olduğunu belirtti.

Naudi “Restoranlar oteller için çekicilik sağlarlar, bu nedenle biz de onları yeme-içme yerleri olarak değil restoranlar olarak düşünüyoruz” diyor.

Panelde yapılması gereken bazı işler olduğu konusunda katılımcılar hemfikirdi. Naudi markaların yeni konseptler bakması, neyin moda olduğunu görmesi ve risk almaktan korkmaması gerektiğini söyledi. Otelcilerin otel restoranlarına genelde kısa raf ömrüne sahip gözüyle baktıklarını da sözlerine ekledi.

“Kazancımızın %50’sinde fazlası yeme-içmeden geliyor fakat konseptleri değiştirme yeteneğine sahip olmanız gerekir” diyor Naudi, “Kapatmaktan, değiştirmekten ve yeniden açmaktan korkmayın. Baştan aşağıya yeni bir restoran olmak zorunda değil” diye de belirtiyor.

Kong, otel restoranlarının kasabadaki en iyi restoranlar olmadığı Amerika’da, güçlü ve benzersiz yeme içmenin daha zorlu olduğunu söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!