Berlin’in Uluslararası Ziyaretçi Sayısı İlk Kez 5 Milyon! 0

Berlin Brandenburg İstatistik Ofisi raporuna göre Berlin turizmi %2,7 artarak 31 milyon ziyaretçi ağırladı. Ayrıca, ilk kez uluslararası ziyaretçi sayısı 5 milyonun üzerine çıktı. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğ İngiltere, Amerika ve İspanya’dandı. Bu ülkeleri takip eden bir diğer ülke ise İsrail. Yine de, Berlin kapılarını %54.4’lük bir oranla kendi ülke vatandaşlarına açmış gibi duruyor.

Ekonomi senatörü Ramona Pop, Berlin‘in turizm destinasyonları arasında başı çektiğini; bu turizm sektöründeki canlılığın ise yaratıcılıklarına, samimi karşılamalarına, turizm sektör partnerlerine ve otellere borçlu olduğunu söylüyor. Pop, sektöre sürdürülebilir ve geliştirilebilir yeni bakış açıları getirmeye çalıştıklarını da ekliyor.

visitBerlin CEO’su Burkhard Kieker, bu başarının devam etmesi için kıtalar arası ziyaretçilerle bağlantıların güçlendirilmesi taraftarı. Ziyaretçi sayısı aynı ivme ile artmaya devam ettiği sürece, sektördeki tüm partilerin birlikte çalışması gerektiğini savunuyor.

Tipik bir Berlin ziyaretçisi ortalama 39,3 yaşında

Gezginler ortalama 2,4 gün konakladı. Farklı bir kıtadan gelen ziyaretçiler ise yerlilerden daha fazla konakladı. Bu oran ise 2,8. Berlin’in bu denli turist çekmesinin sebebi ise sanat, kültür ve mimari olarak görülüyor.

Bu sebeplerin yanında yapılan etkinliklerin katkısı da elbete yadsınamaz. Geçtiğimiz yıl 11.5 milyon ziyaretçi, düzenlenen 137 bin etkinlik için Berlin’i ziyaret etti.

BERLIN 365/4 adıyla markete sunulan, turizme katkı için belirlenen program visitBerlin tarafından oldukça başarılı bir şekilde sunuldu. visitBerlin bu başlığı Kulturprojekte ile birlikte yürüttü.

Yapılan çalışmalara bakılacak olursa, Berlin geziler için ilk sıradan inmeyecek gibi duruyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe