Norwegian Cruise, Çin için İkinci Yolcu Gemisini Yola Çıkarıyor. 0

Norwegian Cruise Line Holding CEO’su ve Başkanı Frank Del Rio, Çarşamba günü ilk çeyrek toplantısında yaptığı açıklamada iki yıl içerisinde Çin’e daha fazla kapasite ayrılacağını belirtti.

Haziran ayında Çin’de hizmete başlayacak olan Norwegian Joy isimli 3.900 yolcu kapasiteli gemi ise Çin’i düşünülerek tasarlandı ve birden fazla restoran, eğlence mekanı, bar ve açık alan içeren gemi “Breakaway Plus”(daha yenilikçi özelliklere sahip ve daha fazla yolcu kapasitesi olan) sınıfı. Gemi ayrıca; go-kart pisti, laser tag, sürüş similatörleri, açık hava parkı, konsiyerj hizmetli lüks kamaralar gibi benzersiz özelliklere sahip.

Del Rio; “Yılın ikinci yarısı için beklentilerimize uygun sözleşmeli fiyatlarla Çin’de seyahat acentaları ile imzalanmış charter ve grup kontratlarına dayalı gemi doluluk oranları diğer Norwegian markalı filoları önemli ölçüde geride bıraktı”dedi.

Norwegian‘ın, filosunun geri kalanına %20 oranında fiyat artışı uygulayarak, yeniden fiyatlandırma yapması bekleniyor.

Del Rio toplantıdan sonra yapmış olduğu açıklamada; “ Bugün Çin pazarında, bildiklerimize dayanarak “Breakaway Plus” sınıfı gemimizin en verimli ve en iyi kullanımı, onu Çin’de konuşlandırmak olacaktır. Daha önce sözü edilen kontrat ve kontrat fiyatlarının bir sonucu olarak, ayrıca Norwegian Joy’un eşsiz ve yolcu odaklı özellikleriyle ilgili olarak yankıları süren geri bildirim ve popülarite dolayısıyla dördüncü Breakaway Plus” sınıfı gemimizi Norwegian Joy’a kardeş gemi olarak tasarlamayı seçtik” dedi.

Norwegian, Çin pazarındaki rakipleri olan ve bazı durumlarda yılladır bölgede yelken açan Royal Caribbean International, Costa Cruises ve MSC Cruises düşünüldüğünde bu pazara girmekte oldukça geç kaldı. Norwegian Joy’un konumlandırılacağı Şangay’da kapasite %100 arttırıldı, bu durum fiyatların önceki yıllara göre düşük tutulmasına sebep oldu.

Ancak Del Rio; bu yıl arzın yalnızca %9 arttırıldığını söyledi ve “ dünyanın her yerinde olduğu gibi yani, Çin’de de arz ve talep faktörleri iyi durumda, bu yıl Çin’de pazarın stabil durumda olacağına inanıyoruz, pazarın durumu bir yıl daha olgun görünüyor” dedi.

Pazarın henüz başlangıç aşamasında olduğu bir yer de Küba, Norwegian ve diğer Kruvaziyer markalarının en sonunda yelken açmak için izinleri oldu. Norwegian Cruise Line Holding markaları olan Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises, ve Regent Seven Seas Cruises bu yıl adayı ziyaret edecek.

Del Rio; “Adaya gidebilme izni heyecan verici bir gelişme iken gemi yolculuğu şirket kapasitesinin %2’sinden daha azını oluşturuyor ve bu da maddi bir kazanca yol açmayacak.

“Her üç markanın adaya yapacağı 10 sefer için anlamlı bir kar payının farkına vardık; fakat sadece üç markamız için değil diğer sektör katılımcıları için onaylanan ek kapasite göz önüne alındığında bu kar payının uzun vadede ne kadar sürdürülebileceğini belirlemek için henüz çok erken” dedi.

Norveç dördüncü çeyrek gelirlerini %8.5 oranında bir artışla 1.1 milyar dolar olarak bildirmişti. 2015 yılında 38.3 milyon dolar olan kâr geçen yıl 72.2 milyona yükseldi. Tam yıl gelirleri ise %12.2 yükselerek 4.9 milyar dolara ulaşırken 2016’da net gelir 427 milyon dolardan 633 milyon dolara yükseldi.

Del Rio; “Geçen yılın aynı dönemine göre 2017 rezervasyonları daha iyi durumda. 2017 yılının ilk yarısı için fiyatlandırma bir önceki yılın aynı dönemine göre daha yüksek; ancak ikinci yarı için daha düşük. Bununla birlikte, yeni rezervasyonlarla ilgili fiyatlandırma bir kaç ay içerisinde daha güçlü” olacak dedi.

Del Rio “Son sekiz haftalık süreçte ya da bu yılın başlangıcından beri işletmemiz 10 yıl önce yaşanan finansal krizden bu yana en zor işi gerçekleştirdi” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe