Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2015 son çeyrek raporunu iple çektiğinizi biliyoruz bu yüzden en güncel,en kapsamlı ve en göz alıcı raporu sizlere sunuyoruz.

Sojern 1 Ekim ve 31 Aralık tarihleri arasında tüketici davranışlarının nasıl değiştiğini görmek adına arama ve rezervasyon davranışları hakkında bilgi sunan bir milyardan fazla turizm isteği verisini inceledi. Sojern’in 2015 son çeyreği raporuna göre turizmde türbülansın eksik olmadığı bir yılın son günleri gibi gözükse de toparlanma emareleri de yok değil.

Rapora hızla göz atabilmeniz için can alıcı 10 noktayı sizler için özenle seçtik.

1.Olimpiyatlar Başarı Getirecek

Olimpiyatların desteği sayesinde ABDli yolcuların Rio de Janeiro’ya gitme isteği 58 sıra yükselerek 6. sıraya ulaştı. Brezilya da ülke olarak ABD’de 9 sıra ilerleyerek 14. sıraya, Avrupa’da ise 12 sıra yükselerek 5. Sıraya yükseldi.

2.Erken Rezervasyon Yaptıran Amerikalılar Uzun Yurt Dışı Seyahatlerini Seviyorlar

2016 ocak ve yaz dönemi için düşünülen uzun uçuşlar ile 12 gün veya daha uzun seyahatler planlandı ve rezervasyonlar Amerikalılar tarafından 2015’in sonlarına doğru yapıldı. Büyük oyna ya da eve dön değil mi ama.

3.Amerikalılar Hala Avrupalılar Kadar Yurt Dışına Çıkmıyor

En fazla %55’e ulaşan bir oranla, Amerikalıların %80’den az bir kısmı geniş bir zaman aralığında Avrupalılara oranla daha az deniz aşırı ülkelere seyahat etmişler. Amerikalıların %41’nin  2015’te izin kullanmadığını düşününce bu çok da büyük bir sürpriz değil.

4.Işıkların Şehri, Toparlanmanın da Şehri Olduğunu Gösterdi

25 Kasım itibariyle Kuzey Afrika ve Ortadoğu’dan Paris’e gitmek isteyen yolcuların artmasıyla, Paris, saldırının ardından toparlanma sinayalleri veriyor. 2 Aralık itibariyle seyahat isteği tüm bölgelerde pozitif verilerle güçlü toparlanma sinyalleri gösteriyor.

5.Lunar Yeni Yılı Asya-Pasifik’te Seyahati Artırıyor

Asya-Pasifik’teki seyahat aramaları tatilde daha da yaygınlaşıyor. Uçuşların yoğunlaştığı tarihler ise 5 ve 6 Şubat yani tatilden önceki cuma ve cumartesi günleri oldu. Haftalık seyahat aramalarında ise (bu tarihlerde) %240 oranında artış yaşandı.

6.Kış Depresyonundan Kaçmak İçin Yolcular Birleşik Krallık’tan Dubai’ye Gidiyor

Dereceler düştükçe Avrupalı yolcular rotalarını daha sıcak destinasyonlara çevirdi. İngilizler “Altın Şehir” Dubai’ye gitmeyi dört gözle beklerken bu sırada…

7.Dubai’de Olanlar Yönünü Güney ve Güneydoğu Asya’ya Çevirdi

2015 4. çeyrek araştırmalarına göre 2016’nın ilk ve ikinci çeyreğinde Dubaili yolcular en çok IMF’ye göre dünyanın en hızlı büyüyen iki ekonomisinin –Hindistan ve Filipinler- bulunduğu Güney ve Güneydoğu Asya’yı tercih edecek. Bu ülkeler her iki çeyrekte de dikkatleri üzerlerinde topluyorlar.

8.Avustralya ve Yeni Zelanda Vatandaşları da Yaz Tatillerini Güneydoğu Asya’da Geçirecek

Temmuzdan başlayıp ve Kasım 2015’e kadar olan süreçte Avustralyalı turistleri en çok cezbeden bölgeler Singapur, Hong Kong ve Bangkok olurken Yeni Zelandalı yolcuların yaz mevsimi için dikkatini çeken yerler ise Auckland, Guangzhou, Singapur ve Hong Kong oldu.

9.Avrupalı Yolcular Çift Olarak Seyahat Ediyor

Avrupalı yolcuların neredeyse yarısı (%47) Amerikalı yolcularınsa %33’ü çift olarak seyahat etmeyi tercih ediyor. Avrupalı yolcuların geneli iki kişi seyahati tercih ederken bu oran Almanlarda %48, Fransızlarda ise %45 oranında.

10.Ekim Ayı Arama ve Rezervasyonların En Yoğun Olduğu Ay Oldu

Ekim ayı araştırmalarda %37 ve rezervasyonlarda %38’le -tatil çılgınlığı başlamadan önce- çeyreğin en çok tercih edilen ayı oldu.

2015-Q4-Global-Travel-Insights-Infographic-Sojern-EN

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz