2016’da Öne Çıkacak Online Pazarlama Trendleri!

2016 yılında konaklama sektörünün mutlaka kullanması gereken online pazarlama ve sosyal medya trendleri açıklandı. Trendler arasında üç nokta öne çıktı: Mobil uyumlu olun, videolu tanıtım yapın ve kişisel deneyimlere yer verin…

Konaklama sektöründe varlığını sürdürmek isteyen markaların dijitalleşme ile boyut değiştiren pazarlama şartlarına ayak uydurmaları gerektiğinin altını çizen Amerikan reklam ajansı Osters and Associates, uygulamaları otel ve acentelere kar sağlayacak 2016 yılının online ve sosyal medya trendlerini kaleme aldı. Ajansın konuyla ilgili yayınladığı makalede şunlar belirtildi.

“Dijitalleşmenin en hızlı şekilde gerçekleştiği günümüzde online ve sosyal medya trendlerine ayak uydurmak çoğumuz için zor bir durum. Fakat öte yandan, insanların internet başında geçirdikleri zamanı düşünürsek inovasyona ve değişime ayak uydurmak özellikle konaklama sektörü açısından büyük önem arz ediyor. Buna göre, daha çok müşteriye ulaşmak isteyen markaların 2016 senesinde mutlaka takip etmesi gereken bazı sosyal medya ve online pazarlama trendleri bulunmakta. Bunlardan en önemlileri ise şu şekilde sıralanabilir:

MARKANIZI DOĞRU KONUMLANDIRIN

‘Micro-moment’ olarak tanımlanan bu kısa zaman dilimiyle tüketicilerin kişisel telefonları vasıtasıyla internete bağlanıp gelişi güzel aramalar yaptıkları zaman anlatılmak istenmektedir. Tüketicinin, gördüğü bir kıyafeti satın aldığı, yakınlardaki bir restoran hakkında yorumları okuduğu veya arkadaşının yapmış olduğu yorumla ilgili araştrıma yaptığı bu zaman dilimi, işletmeniz açısından büyük bir fırsat olabilir. Tüketiciye işletmenizle ilgili bilgiyi onlar size sormadan, onlara verebilme imkanı sağlayarak farklılaşmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bu noktada da önemli olan websitenizin mobil uyumlu olup olmadığı ve aramalara yönelik kullandığınız ‘anahtar kelime‘lerdir. Anahtar kelimeler, markanızı veya işletmenizi piyasada nasıl konumlandırdığınız ile ilgili tüketiciye ipucu verebilir.

VİDEOLARA AĞIRLIK VERİN

2016 senesiyle beraber, videolar sosyal medyada oluşturduğunuz içeriklerde daha fazla yer tutmalı. Çünkü artık tüketiciler paralarını harcamadan önce satın alacakları hizmeti mümkün olabileceği en yüksek seviyede deneyimlemek istiyor. Video ise bu iş için en uygun çözüm. Bu bağlamda firmalar, Periscope gibi video temelli uygulamalara ağırlık vermenin yanı sıra Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında da daha fazla videolu içerikler oluşturabilir, 360 derece video teknolojisinden faydalanabilir. Bu sayede, turizm ve konaklama sektörü videonun gücünden faydalanarak dünyanın dört bir yanından tüketiciyle bir araya gelebilir.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ DENEYİMLERE ÖNEM VERİN

Tüketiciler, kendileri için özel olarak tasarlanmış hizmetlerden her zaman memnun kalmakta. Her ne kadar teknoloji ve platformlar değişse de bütün sektörler için değişmeyen en büyük kuraldır: Müşteri kendini değerli hissetmek ister! Markalar, yeni online ve sosyal medya platformlarını kullanarak potansiyel müşterileriyle bir araya gelebilir ve sağladıkları imkanlarla kendilerini özel hissettirerek müşteri-marka ilişkisini güçlendirebilirler.

Kaynak: Turizmde Bu Sabah

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Gökhan hocam kaleminize (klavyenize ve parmaklarınıza) sağlık diyelim. harika bir içerik. Sitenizi takipteyiz 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!