Unutulmuş Diller için Zaman Yolculuğu 0

Deniz Aydemir, unutulmaya yüz tutmuş dilleri araştırmak için Kazakistan’dan bisikletle yola çıkarak Çin, Moğolistan, Rusya, Japonya ve Alaska’yı ziyaret edecek.

Tarih boyunca Dünya üzerinde konuşulmuş 7000 dilden sadece 85’i popüler diller arasına girdi. Ve geriye kalan diller birer birer yok oluyor. İnsanlık olarak dinozorlardan bugüne oluşan topluluklar, yarattıkları değer ve miras; daha büyük hiyerarşilerin içine girdikçe küçülüp unutuluyor.

64bff8435ab6fb718de66de37e5bc1fa_original

Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston şehrindeki ünlü Berklee Müzik Koleji‘nden mezun olan Deniz Aydemir’in bireysel projesi Time Travel Through Sound ile yok olmak üzere olan bu dilleri, kültürleri müzik aracılığıyla gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor. Bir sanatçı olarak kültürlerin iletişimi ve yaşatılması konusunda kendini sorumlu hisseden Deniz Aydemir, Kazakistan’a uçak bileti almış ve yakında bu tura çıkmak için hazırlanmış.

Time Travel Though Sound‘un gerçekleşebilmesi için geriye kalan desteği Kickstarter ile fonlayan sanatçı, bu yolculuk boyunca doğal yaşamı, insanların kültürünü, müziğini ve dilini gözlemleyerek bir belgesel hazırlayacak. Ayrıca evine döndüğündeyse projeyi bir albüme dönüştürmeyi planlıyor.

Daha önce İspanya’dan Türkiye’ye bisikletle yolculuk yapan Deniz Aydemir, bu yolculuktan cesaret alarak bu kez dünya kültürünü yaşatmayı seçmekte.

Time Travel Through Sound projesini Facebook ve blog üzerinden takip edebilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe