Mardin Hızla Büyüyor. 0

Tarihi yapılarıyla adeta hava müzesini andıran Mardin, yerli ve yabancı turistlerin gözde kenti olma yolunda hızla ilerliyor.

Bu yılın ilk 6 ayında 500 bin kişinin ziyaret ettiği Mardin’i turist sayısının yıl sonuna kadar 1 milyonu geçmesi bekleniyor.

Mardin Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay turist sayısının her geçen yıl arttığını, Cumhuriyetin 100. yılında 5 milyon turist sayısına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Mardin’in son yıllarda turizm alanında yükselişe geçtiğini, yerli ve yabancı turistlerin ilgisinden çok memnun olduklarını aktaran Beliktay, şunları söyledi:

Konaklayan turist sayısının artmasını çok önemsediklerini, bu artışın il ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade eden Beliktay, şunları söyledi:

“2008 yılı otellerde konaklayanların sayısı 100 bin, 2009 yılında 112 bin, 2010 yılında 170 bin, 2011 yılında 208 bin oldu. 2012 yılında ilk 6 ayında ise 116 bin oldu. Yıl sonunda bu sayının en az 250 bin olacağını tahmin ediyoruz. Bu ciddi bir artıştır. 2023 yılında yatak sayımızın 20 bine çıkmasını hedefliyoruz. Turist sayısı, 2007 yılında 460 bin, 2008 yılında 680 bin, 2009 yılında 913 bin civarında. 2010 yılında da 1 milyona yaklaşmıştık. 2011 yılında ise turist sayımız bir milyonu aşmıştı. Bu yılda 1 milyonu geçeceğimizi düşünüyoruz.”

Beliktay, sokak sağlıklaştırılma çalışmalarının ardından, gezilebilir alanların tanıtımı yapmayı amaçladıklarını belirtti.

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu da Tarihi Dönüşüm Projesi’nin tamamlanmasının ardından Mardin’in dünyanın turizm alanında en aranılır kenti olacağına inandıklarını kaydetti.

Mardin’in, bölgenin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenmeye hazırlandığını aktaran Ayanoğlu, “Kent, kültürel değerleri ve tarihi dokusuyla bir dünya markası durumunda. Projelerin tamamlanmasıyla kent gerçek kimliğine kavuşacak ve yıllık 5 milyon turist beklentimiz rüya olmaktan çıkacak. Mardin bulunduğu bölgenin kalkınmasına da vesile olacak” dedi.

Mardin Defterdarı İsmail Tarım da kentte son 2 ayda 4 ve 5 yıldızlı olmak üzere 3 otel protokolü imzaladıklarını belirtti.

Tarım, tarihi kentte okul ve otel yaptırmak isteyen iş adamları ve yatırımcılarla, arazi konusunda sürekli görüş alış verişinde bulunduklarını bildirdi.

 

Turizmden

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe