Dünyadaki En Güzel 10 Gündoğumu 0

Kuzey yarımkürede 20 Mart, Bahar Ekinoksu günüdür. Ekinoks gününde Güneş, tam olarak doğudan doğar, gökyüzünde 12 saat boyunca kalır ve tam batıdan batar. Bu gök olayının ardında yatan bilimsel durum son derece ilginç olsa da çoğumuz çok da uzak olmayan ufukta beliren sıcaklık ve artan güneş ışığı ile ilgileniriz. Ufuktan bahsetmişken, Dünya çevresinde görülmesi gereken en muhteşem 10 gündoğumunu özenle seçtik.

Stonehenge, İngiltere

Stonehenge, Wiltshire.

Stonehenge, Wiltshire. Fotoğraf: VisitEngland/English Heritage/Iain Lewis

Ekinoks meraklıları bu sene ilkbahar ekinoksu için saat 05:41’de tam da bu noktada bir araya gelecekler. Günümüzde bile Güneş’e ibadet yeri olarak Stonehenge bir çok gezgin için derin ruhani değerini koruyan gizemli bir destinasyondur.

Bazı araştırmacılar yapının M.Ö. 2200 kadar eski olduğunu söylese de bazıları için bu M.Ö. 3000 gibi oldukça eski tarihlidir. Ne zaman yapıldığı bir yana Stonehenge, son derece güzel – ve muhtemelen sihirli – gün doğumu için ziyaret etmeye değer, oldukça güçlü bir simgedir.

Sina Dağı, Mısır

Sina Dağı Yarımadası’nda Gün Doğumu, Mısır

Sina Dağı Yarımadası’nda Gün Doğumu, Mısır. Fotoğraf: Thomas Depenbusch

Öncelikle tarihsel hatırlatma: Tevrat, İncil ve Kuran’da belirtildiği gibi; Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar Musa’nın On Emri Sina Dağı’nda aldığına inanırlar.

Günümüzde de dini önemini koruyan Sina Dağı’na, dünyadaki en ilham verici gün doğumunu görmek için, bir çok inanan kişi dini sebeplerden ötürü yürüyerek çıkmaktadır.

Svalbard, Norveç

Svalbard, Norveç

Svalbard, Norveç. Fotoğraf: Jon Kristian

Svalbard’ta Güneş batmaz – en azından her sene Nisan ortasından Ağustos sonuna kadar. Bu durum ziyaretçiler için gün doğumunun neden böylesine büyülü bir çekiciliğe sahip olduğunu açıklayabilir. Kutup dairesinin kuzeyinde, gezegenin yaşam barındıran en kuzey noktası olan Svalbard geceyarısı Güneş’ine sahiptir. Güneş’in 24 saat boyunca gökyüzünde kaldığı bu olağanüstü doğa olayı burada gerçekleşir.

Hawai, ABD

Haleakala Ulusal Parkı, Hawai.

Haleakala Ulusal Parkı, Hawai. Fotoğraf: daveynin

En büyük keyfin uyumak olduğu tatillerde sabahın erken saatlerinde kalkıp otobüse binmek tam bir işkencedir. Yine de bir yanardağın tepesinde, bulutların üstünden gün doğumunu izlemek için saatinizin alarmı ile anlaşma yapmaya değer.

Bu müthiş olayı zirveden izlemek isteyenler için bir çok tur minibüsü saat 03.00 civarında ziyaretçileri alır ve Haleakala Ulusal Parkı’na doğru yolculuğa çıkar. Eğer isterseniz (kesinlikle öneriyoruz) dağdan deniz seviyesine kadar 45 km’lik yolu bisikletle inebilirsiniz.

Siem Reap, Kamboçya

Siem Reap, Kamboçya

Siem Reap, Kamboçya. Fotoğraf: felixtriller

Günün herhangi bir zamanı Angkor Wat kesinlikle görülmeye değerdir. Fakat yeterince erken gelenleri karşılayan gün doğumu ziyaretçilere çok daha güçlü bir manzara sunar. Koruma altındaki tapınak Dünya’nın dört bir yanından gelen ziyaretçileri Kamboçya’ya çekmekle kalmaz aynı zamanda Hint ve Kmer mitolojisi ile tarihi hakkında mimari görüşler sunar.

Bu kutsal toprakları ziyaret etmek isteyenlere bir günden fazla zaman ayırmalarını tavsiye ederiz. (bu günlerden birisi şafaktan önce başlamalı)

Fiji

Fiji

Fiji. Fotoğraf: kylepost

180-derece boylam çizgisinin tam ortasında yer alan Fiji her sabah Güneş’in doğuşunu ilk gören noktalardan birisidir. Turkuvaz renkli deniz ve bembeyaz kumsallara aşık olanların favorisi olan (hangimiz değil ki?) bu Güney Pasifik destinasyonu eşsiz bir manzara ve ilham verici peyzaj sunmaktadır.

İpucu: Sarhoş edici gün doğumunu gündüz keşfi ile tamamlayın; “Dünya’nın yumuşak mercan merkezi” eşsiz güzellikte tüplü dalış imkanı sunmaktadır.

Klimanjaro Dağı, Tanzanya

Klimanjaro Dağı, Tanzanya

Klimanjaro Dağı, Tanzanya. Fotoğraf: Kyle Taylor, Dream It. Do It.

Klimanjaro Dağı’na tırmanmak hemen hemen tüm macera sever gezginin yapılacaklar listesindedir. Bu büyük girişim beraberinde dünyanın en büyüleyici gün doğumunu görme şansını da getirir.

Kili’nin zirvesinde – deniz seviyesinden 5,895 metre yüksekte – muazzam bir manzara adanmış ruhların iliklerine işlerken heybetli başarıları ile kendi çıkışlarını dile getirirler.

Tres Cruces, Peru

Machu Picchu’nun girişi olan Cuzco’dan altı saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşılan Tres Cruces’e ulaşmak, kesinlikle bu uzun yolculuğa değer. Kutsal Amazon havzasında yer alan dağlık nokta inkalara aittir. Günümüzde ise ziyaretçiler bu noktayı kutsayan, akıllara durgunluk veren gün doğumunu deneyimlemek için buraya gelirler.

Bulutların üstündeki görüntü ünlü gökyüzü tonlarını ve Polaroid anlarını gururla sunar.

Tulum, Meksika

Tulum, Meksika.

Tulum, Meksika. Fotoğraf: lecates

Tulum’un kıyısındaki vaha, yıl boyunca ruhani gezginleri ve yoga severleri seçkin kültürü, tarihi ve manzarasını bir arada sunarak kendisine çeker. Destinasyonun çevreci mantığı ve sürdürülebilirlik için harcadığı enerjisi, gün doğumunda uyanan (ve çoğunlukla gün batımından hemen sonra uykuyu tercih eden) ziyaretçilerin tatil anlayışına el değmemiş bir renk katar.

Güneş’e ibadetlerini sergileyenlerin her sabah kumsalda gün doğumunu izlemek için toplandığı Tulum’da alarm kurmaya gerek kalmaz.

Büyük Kanyon, Arizona, ABD

Büyük Kanyon, Arizona

Büyük Kanyon, Arizona. Fotoğraf: Leshaines123

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en etkileyici gün doğumu her sabah Büyük Kanyon’da gerçekleşir. Muhtemelen Amerika’nın en göz alıcı doğal harikası olan nefes kesici manzaranın içinde serin tonlu morlar, bronz ve turuncu gölgelerde erir.

Büyük Kanyon’da gün doğumunu izlemek için bilinen en iyi nokta yoktur. Yine de bölgeyi çok iyi bilenler Maricopa, Hopi ve Mather noktaları ile Güney Çıkıntısı çevresini tavsiye ederler.

Kaynak: Momondo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe