Dubai Havalimanı, Huawei ile İşbirliği Yaptı 0

Yolcu sayısı bakımından dünyanın en büyük üçüncü havalimanı olan Dubai, teknoloji devi Huawei ile bir işbirliği yaptı.

Taraflar arasındaki işbirliği ile inşa edilecek modüler veri merkezi (Modular Data Center) sayesinde Dubai Havalimanı, dünyanın en önde gelen “akıllı” havalimanlarından bir tanesi olacak.

Dubai, modern İpek Yolu üzerindeki çok önemli bir aktarma noktası niteliğine sahip. Çin’den gelen büyük yük gemileri ipek, porselen ve çay yerine artık bilgisayar, cep telefonu ve network bağlantı cihazları gibi yüksek teknoloji içerikli ürünler taşıyor. Bu çok önemli trafiği kaybetmenin maliyetinin ne kadar büyük olacağının bilincinde olan Dubai Havalimanı, 2020’li yıllara şimdiden yatırım yapıyor.

Dubai Veri Merkezi

Dubai Havalimanı’ndaki Terminal 2 binasının yakınında inşa edilen veri merkezi tamamen bittiğinde, her biri 10 kW güce sahip 100 adet kabinetten oluşacak. Veri merkezi %99,98 oranında erişilebilir olacak ve yıl boyunca toplamda en fazla 1,6 saat kesinti meydana gelebilecek. Bu gibi veri merkezlerinin ne kadar sıcaklık ürettiği ve Dubai’nin hava şartları düşünüldüğünde, yapılması hedeflenen işin zorluğu daha iyi anlaşılabilir.

Yeni tesis, tasarım ve inşaat açısından, Uptime Institute tarafından “Tier III” kategorisinde sertififalandırılan dünyanın ilk modüler veri merkezi olacak. Projenin hızlı bir biçimde tamanlanabilmesi ve sonraki yıllarda kolayca genişletilebilmesi amacıyla, Huawei’nin FusionModule 1000B modeli prefabrik çözümleri kullanılacak. Böylece aynı büyüklükteki standart bir veri merkezinin inşaatının yarısı kadar bir sürede proje tamamlanmış olacak.

Kaynak: Havayolu 101
Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe