Çocuklarla Sömestr Tatili Öncesi Aklınızda Bulunması Gereken 10 İpucu 0

Sömestrde çıkacağınız tatile ergenlik çağındaki çocuğunuzu da götürecekseniz, aklınızda bulundurmanız gereken şeyler olabilir..

Çocuklarla sömestr tatili öncesi aklınızda bulunması gereken 10 ipucu

Ergenlik çağındaki çocuklarla tatile çıkmak ister Uludağ’a ister New York’a gidin, ebeveynler için zorlayıcı olabiliyor. Güzel anılarla hatırlayacağınız bir tatil geçirmeyi nasıl garanti edebilirsiniz? İşte ergenlik çağındaki çocuklarınızla sorunsuz bir tatil geçirmeniz için bazı öneriler…

1. Onlara birer yetişkinlermiş gibi davranın

“Ben artık çocuk değilim”diye 5 yaşındaki çocuklar gibi avaz avaz bağırdıklarında, onları kendi başlarına tatile göndermenin zamanının geldiğini düşünebilirsiniz. Böylece hem kafanızı dinleyebilir hem de tek başlarına zorluklarla nasıl başa çıktıklarını gözlemleyebilirsiniz. Eğer henüz arkadaşlarıyla tek başına takılabilecek kadar olgunlaşmadıklarını düşünüyorsanız, siz de onlarla aynı yere gidip ayrı bir oda kiralayın. İkna etmeniz zor olabilir ama en azından arkadaşlarıyla olacakları için yakınlarında bulunmanıza katlanabilirler.

2. Onlara birer ergenlermiş gibi davranın

Sizden nefret ederler çünkü sizden başka hiç kimsenin anne-babası çocuklarının gece yarısından önce evde olmasını istemiyor! Birer yetişkinmiş gibi davranmalarını beklemeyin. Müzeler ya da arkeolojik alanları gezmekten zevk alacaklarını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. İngilizce dersinden pek iyi ile geçmiş olsalar bile, İngiltereseyahatinizde tren bileti alırken gişe memurunun karşısında (derdinizi anlatmak için maymuna dönseniz de), size yardımcı olmalarını beklemeyin. Küçük düşmenizden zevk aldıkları bile söylenebilir. Ergenlik yılları iç burkacak kadar zordur, bunu düşünüp üzerlerine fazla varmayın.

Mutlu ergenler mi? Onlar gerçek değiller, sadece fotomodel oldukları için poz vermişler

3. Mutluluğu satın alamazsınız

Onları mutlu etmek için, bütün yıl çalışıp güzel bir sömerstr tatili planlasanız da yeterli olmaz. Bütün yıl bu tatil için çalışıp para biriktirdiğinizi söyleseniz bile, bu itiraf yüzlerine yerleşecek alaycı bir gülümsemeden fazlasını sağlamayacaktır. Sizi taktir etmelerini beklemeyin. Ailece tatilin keyfini çıkarmak mı? Emin olun ergenlik çağındaki çocuklarınız tatilde, otel odasından bile çıkmadan kulaklıkla müzik dinlemeyi tercih edebilirler. Bunu evde de yaptıklarını düşünürseniz, evde kalmak daha ekonomik bir seçenek olabilirdi. Sonuç olarak evde değilsiniz ve onları kendi hallerine bırakmak en iyisi olacaktır.

4. Onlara rahat hareket edebilecekleri alanlar verin

Tüm aile için tek oda kiralayıp küçükler için ekstra yatak almak ekonomik görünebilir ama değildir. Ergenlik çağındaki çocuğunuz dar alanlarda kafese kapatılmış irice bir kuş gibi normalden daha da fazla bunalabilir. Bu yüzden aileniz kalabalıksa -ya da değilse bile ne fark eder- kardeşlere ayrı bir oda tutmanız rahat etmeleri açısından uygun olabilir.

5. Yemek yemek her zaman muhteşem olmayabilir

Farklı kültürlerin yemeklerini denemeyi seviyor olabilirsiniz ama ailenizdeki gençler sizinle aynı fikirde olmayabilirler. Bu yüzden yemek konusunda onların da fikirlerini dinleyin. Ayrıca herkesin tercih edebileceği pizza, hamburger gibi genel geçer seçeneklerin sunulduğu yerleri tercih etmeniz kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

6. Seyahat sanatı konusunda uzmanlaşın

Havaalanına zamanında varmak, saç düzleştiricinizi yanınıza almakla iş bitmiyor. Tatile çıkış süreci bazen yıpratıcı olabilir. Ergenlik çağındaki çocuklarınızın yaratacağı sonuçları katmadan bile tatil hazırlıkları zaten yeterince yorucudur. Bu yüzden yola çıkma hazırlıkları yaparken seyahat sanatı hakkında uzmanlaşmanızı öneriyoruz. Tavsiyelerimize kulak verin: Güvenli bir seyehat için 7 öneri

7. Sıkıntı yapmayın

Sinirinizi bozabilecek bir çok şey olabilir. Küçükler birbirleriyle ya da sizinle kapışacak tonlarca sebep yaratabilirler. Siz sakinliğinizi korumaya bakın. Tüm hengamenin içinde sakinliğini koruyarak dengeyi sağlayacak birine ihtiyaç olduğunu unutmayın. Bu kişi sizsiniz. Başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız bir kadeh içki daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

8. Yaşınıza uygun davranın

Tatil ve yukarıda belirttiğimiz sebeple muhtemelen almış olduğunuz bir-iki kadeh içki sinirlerinizi yatıştırmış olabilir ama sakın abartıp çok gevşemeyin. Çocuklarınızın önünde onlardan biriymiş gibi davranmak yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır. Otel diskosundan uzak durmanızı öneririz! Tabii içkiyi fazla kaçırdıysanız, çocuklar ne derse desinler sizi oraya gitmekten hiçbir şey alıkoyamayacaktır. Sonuç, iflah olmaz dans etme girişimleriniz nedeniyle utanç içinde kalmış çocuklarınızı, sizinle bir daha asla tatile çıkmaya ikna edemeyeceksiniz.

9. Geleceği düşünün

İşte hızla büyüyorlar. Daha dün kucağınızda uyuyan miniğiniz ergenliğe girdi bile. Zaman ne kadar da çabuk geçiyor değil mi… Kendinizi bir süre sonra onlarsız tatile gidebileceğinizi düşünerek avutmaya çalışın. Çocuklarınızın kendi yuvalarını kurarak yuvadan uçmalarına az kaldı. “Barselona’nın tadı Eylül ayında çıkar”, “Okullar açıkdıktan sonra tatil yapmanın avantajları” benzeri makaleler okuyup, çocukların etrafta olmadığı sakin dönemlerde tatile çıkacağınız günlerin hayalini kurun.

10. İyi vakit geçirmeye bakın!

Gerçekten çocuklarınızla çok güzel bir tatil geçireceğinizi düşünün. Bu tabiki de mümkün. Yaşıtlarının baskılarından uzak kaldıklarında, ergenlik çağındaki çocuklarınızın da birer insan gibi davranabilmelerinin mümkün olduğunu göreceksiniz. Dağda bir kayak tatili ya da Paris’te müze gezisi fark etmez, eve döndüğünüzde her şey normal seyrine kavuşacaktır. Her ne kadar şimdi söylenip dursalar da, bir gün gelecek onlar da çocuk sahibi olduklarında size çabalarınız için teşekkür edecekler. O zamana kadar, iyi tatiller!

Kaynak: Skyscanner

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe