Aeroflot, Çalışanlarının Fazla Kilolarından Dolayı Maaşlarından Kesinti Yapıyor 0

Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot, çalışanlarını fazla kilolarıyla ilgili olarak aşağılaması ve kiloları yüzünden maaşlarında kesintiye gitmesiyle ilgili tartışmalarla karşı karşıya. İki kadın ekip üyesi, geçtiğimiz yıl şirketi, bu sorun ile ilgili olarak mahkemeye verdi.

Davada taraf olan ekip üyelerinden birisi olan Evgenia Magurina, konu ile ilgili bazı detayları paylaştı: “Hepimizin toplu halde fotoğrafları çekildi ve vücut ölçüleri alındı – hatta bazılarımız tartıldık. Bu uygulamalar, şirketin yeniden markalandırmaya gitmesi ve personel için yeni üniformaların sipariş edilmesi bahanesiyle yapıldı. Hayatım, Ağustos ayının ortasında değişti.” Magurina, The Guardian’ın kendisiyle yaptığı röportajda açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kıyafet bedenimiz dolayısıyla maaşlarımızda kesinti yapıldı. Uçuşlara katılma iznimiz var, ancak maaşlarımız azaltıldı.”

Havayolu şirketi her iki davayı da kazandı, ancak geçtiğimiz hafta Salı günü düzenlenen basın toplantısında maaşları ve uçuş rotalarını dış görünüşe göre dayandırdığını itiraf eder bir görüntü sergiledi.

Şirketin halk konseyinin üyelerinden Pavel Danilin, basın toplantısında konu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Aeroflot seçkin bir havayolu şirketi ve insanların biletlere para ödeme gerekçelerinden birisi, şirketin çalışanlarının dış görünüşleridir. Yolcuların yüzde 92’si, burada sözünü ettiğimiz kıyafet bedenlerinde olan hostesler görmek istiyor.”

Davalara göre, Rus ölçülerine göre 48 bedenin üzerindeki herkesin maaşında kesinti yapıldı. Şirketin halk konseyinin üyelerinden bir diğeri Nikita Krichevsky, düşük maaşın sadece kilo vermeye yönelik bir teşvik olduğunu ve bu durumdan etkilenen çalışanların, bu uygulamadan hoşnut olmamaları halinde istifa etmelerini söyledi.

Krichevsky, basın toplantısında konu ile ilgili yorumlarda bulundu: “Şahsen ben önceden 103 kiloydum ve şimdi 80 kiloyum. Sadece yeme alışkanlıklarımı düzelttim ve kilo verdim. Belirli bir vücut ölçüsüne sahip olunmasına yönelik talebin neden gerçek dışı olduğunu anlamıyorum.”

Kapak Görseli: Aeroflot

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe