5 Farklı Lezzet ile Hırvatistan’ı Keşfedin 0

Kıyıdaki lezzetli deniz ürünlerinden dağların baharatlı yahnilerine, Hırvatistan’ın en lezzetli yemekleri için rotamızı takip edin.

Gittiğiniz bir ülkenin yemekleri, ülkenin sahip olduğu manzaralar gibi güzelse işte bu insanı gerçekten mutlu ediyor. Geleneksel temiz, ev usulü yemekleri ve bir çok dış etki Hırvatistan’ın mutfağını lezzetli, masa adetlerini ise memnun edici kılar.

Eğer Hırvatistan’a gidiyorsanız, bölge bölge yemek rotamızı kesinlikle dikkate alın.

1. Dalmaçya

Dalmaçya kıyısında bir midye çiftliği.

Neredeyse 400 yıl boyunca Venedik etkisi altında kalmış olması ve İtalya’ya çok yakın olması ile Dalmaçya kıyıları lezzetli sebze yemekleri, az pişmiş etleri ve hepsi bir yana bir çok çeşit deniz yemeği ile Akdeniz etkilerine sahiptir.

Dubrovnik yakınında ve Split yolu üzerinde ülkedeki en lezzetleri şeylerden birini göreceksiniz…istiridyeler. Sakin deniz kıyısı bir köy olan Mali Ston lezzetli kabukluları için ünlüdür, taptaze yeni toplanmış deniz ürünleri tabağınzdan bir adım uzaklıktadır.

İçindeki yıldızın mürekkepiyle boyanımış, hafif yumuşak ama bir o kadar da lezzetli olan Crni rižot çok iyi bir seçimdir.

2. Kvarner Körfezi

Pag adasından Paški sir peyniri.

Ödüllü bir atıştırmalık için uluslararası üne sahip olan Paški sir peynirine ve antik Yunan’dan kalma tuz madenlerine ev sahipliği yapan Pag adasının tepelerine gidin.

Aslında el ele, kol kola yola çıkın. Sert Bora rüzgarlarının getirdiği tuz adada çok az bitkinin yaşamasına izin verir. Bu durum sürekli biberiye ve kekik diyeti ise koyunların sütüne çok nadir bir aroma verir ve böylece çok farklı bir tür peynir ortaya çıkar.

Kurutulmuş jambon dilimlerinden yapılan pršut’u kesinlikle deneyin, Hırvatistan’ın en özgün yiyeceklerinden biri olduğu kesin!

3. Istria

Istria ormanına derinden bir bakış.

Kıyının lezzetlerinin Hırvatistan’ın iç kısmındaki yerel lezzetler ile buluştuğu ve zeytin yağının önemli olduğu Istria’nın tepelikleri ise sonraki rotamızdır.

Bu bölgenin önde geldiği bir konu bulunmaktadır: Dünya’nın 3. en büyük mantar bölgesi. Bu önemli mantarlar(tartufi) sadece özel köpekler ile bulunabilmektedir ve bu mantarlar lezzetli oldukları kadar da zor bulunurlar.

Fuži ya da pljukanci(tamamen ev yapımı makarna) kremsi bir sos ve üzerinde bu özel mantarların dilimleri ile servis edilir ki geleneksel yemek konusuna çok ayrı bir anlam katar.

4. Slavonia

Ateş üzerinde Čobanac pişirmek.

Bir çok Orta Avrupa etkisi, büyük ovalar ve nehir vadileri ile Slavonia, Hırvat tariflerinin gayet yaygınlaştığı bir yerdir. Buradaki bir kaç yemek her ne kadar bölgenin temsilcileri olsa da Macar geçmişleri yadsınamaz.

Čobanac (etli yahni) soğuk havada size yardım edecek bir yemektir. Yanında ise biber ile tatlandırılmış sucuk yani baharatlı kulen çok iyi gider, ki zaten yerel halk bu yemek adına her yıl düzenlenen bir festivale sahip!

5. Zagreb

Geleneksel Hırvat tatlılarından bazıları.

Zagreb rotamızdaki son noktadır ve bunu bir not ve iyi bir yemekle tamamlıyoruz. Şehre özgü, kafa dinleyebileceğiniz bir çok kafe ve pastane ile şehir size mutluluk konusunda bir garanti verir.

Kremsnita (Hırvat usulü kek), Krafna (jöleli tatlı çörek), Orehnjača (cevizli sarma) ve Madjarica (çikolatalı kek) basit ama önemli yiyeceklerinden sadece bir kaçıdır.

6. Fazladan İpucu: Şarap

Tarihi kasaba Motovun’un üzüm bağları.

Artık Hırvat mutfağı konusunda uzman olduğunuza göre işte size bir ipucu. Sadece bir yöreye özgü olmayan tüm Hırvatistan’da gayet verimli olan Hırvatistan üzümbağları ,çevresindeki üzüm bağlarıyla yarışacak kadar gayet kaliteli şaraplar üretir

Bu nefis yemek rotasında yol aldıkça ve müthiş yemeklerin tadına baktıkça lezzetli yerel üzümleri tatmak isteyeceksiniz.

Kaynak: Momondo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe