Yurtdışına Nasıl Çıkılır, Temel Bilgiler Nelerdir?

PASAPORT

Nedir?

Yurtdışına çıkışınıza ve yabancı ülkelere girişinize ön izin veren Uluslararası kimlik belgesidir.

Kimler çıkartabilir?

18 ve üstü yaşlarda olan her T.C. vatandaşı nüfusa kayıtlı olduğu veya bulunduğu ildeki Emniyet Müdürlüğü’ne şahsen başvurarak pasaport çıkartabilir. 18 yaşından küçük olanlar için anne veya babasının pasaport başvurusunda bulunması gerekir.

Başvuruda Gereken Evraklar

4 vesikalık resim, mezun iseniz diplomanızın, öğrenci iseniz öğrenci belgenizin, bir iş sahibi iseniz işyeri vergi levhasının veya ticaret sicil gazetesinin aslı ve fotokopisi, kimlik kartınızın aslı ve 2 fotokopisi ve başvuru harcı. 18 yaşından küçükler için bu belgelere ek olarak noter onaylı Anne-Baba muvafakatnamesi de gerekir.

Yeşil Pasaport

1.,2. veya 3. dereceden devlet memurları ile bunların eş ve 18 yaşından küçük erkek çocukları ile evlenmemiş ve bir işte çalışmayan kız çocuklarına verilen özel pasaporttur. Bu pasaport ile bir çok ülkeye vizesiz giriş yapılabilir. Bu pasaport, hak sahibi kişi tarafından bulunulan ildeki emniyet müdürlüğüne başvurularak çıkartılabilir.

VİZE

Nedir?

Bir ülkeye seyahat etmenize ve girişinize izin veren, o ülkenin resmi otoriteleri tarafından pasaport üzerine yapıştırılan pul, mühür veya damgadır.

Nereden alınabilir?

Vize, seyahat etmeyi planladığınız ülkenin resmi temsilciliğinden (Elçilik veya konsoloslukları) çıkartılabilir.

Nasıl Alınabilir?

Vize tüm başvuranlara verilmez. Gitmek istediği ülkeye, belli bir süre için seyahat edip, orada kanunların yasaklamadığı eylemleri (kaçak çalışma, iltica, yerleşme vb) yapmadan, yasal kalış izni sonunda Türkiye’ye geri döneceğini ispat edebilenlere verilir. Konu ile ilgili yardımcı bilgiler için tıklayınız.

VİZE GEREKTİREN ÜLKELERE GİRİŞ Vize gerektiren bir ülkeye giriş için aldığınız vize, o ülkeye kesin giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez. O ülkeye giriş yaparken, sınır kontrol ve göçmenlik görevlileri size kendi ülkelerinde kalışınız için yeterli paranız olup olmadığını, o ülkeye neden geldiğinizi, nerede kalacağınızı, ne zaman geri döneceğinizi ve dönüş biletinizin olup olmadığını sorabilirler. Vereceğiniz cevaplar görevlileri tatmin etmelidir aksi halde Türkiye’ye geri gönderilebilirsiniz.
PARA Yurtdışında para taşımanın en iyi yolu seyahat çekleridir. (Travel Cheque). Bunlarında en yaygın olarak bilinenleri ise American Express ve Thomas Cook’tur. Bunların dışında bazı bankalar VISA seyahat çekleri de düzenlemektedir. Seyahat çeklerini, size en yakın herhangi bir banka şubesinde hazırlatabilir ve yurtdışında herhangi bir banka veya change office’den (döviz bürosu) bozdurabilirsiniz. Seyahat çeklerinden, bozdurulması esnasında çoğunlukla yüzde bir gibi düşük bir komisyon alınır. Seyahat çekleri banka ve döviz büroları dışında örneğin restaurant veya otellerde de bozdurulabilir. Ancak bu durumda sizden yüksek komisyon alınabilir. Gittiğiniz ülkeye giriş yaptığınız yerden (havaalanı, liman, sınır kapısı vb) o ülkenin para birimini, elinizdeki geçerli parayı (dolar, euro vb) bozdurarak edinebilirsiniz.

Yurtdışında para taşımanın ikinci yöntemi ise VISA electron kartları veya diğer geçerli kredi kartlarıdır. VISA electron kartı, hiç bir kefil veya formalite gerektirmeden herhangi bir banka şubesinden edinilebilir. Kartın özelliği hesabınızda nakit para bulunduğu sürece bu kartı kullanabilmenizdir.

Bir başka para taşıma yöntemi ise kredi kartlarıdır. Ancak yurtdışında yaptığınız harcamayı Türkiye’de öderken, kur farkından dolayı %5’e varan komisyonlar hatta bazen daha yüksek oranlarda komisyonlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer ABD’ye gidiyorsanız,  yurtdışı harcamalarınızı DOLAR olarak ödeyebileceğiniz bir kredi kartı çıkartırsanız komisyon ödemezsiniz. Bir başka ülkeye gidiyorsanız, yurtdışı harcamanızı TL olarak ödeyebileceğiniz kart ile daha düşük komisyon ödersiniz.

Yurtdışında acil paraya ihtiyaç duyduğunuzda, Türkiye’deki yakınlarınız size 1-2 gün içinde para gönderebilir. Bu işlem için yakınlarınıza, bulunduğunuz ülkedeki size en yakın bir bankanın adını ve şube kodunu vermeniz yeterlidir. Size para göndermek isteyen yakınlarınız, Türkiye’deki herhangi bir banka aracılığıyla bunu gerçekleştirebilir.

UÇUŞ TERİMLERİ

APEX tarifesi
Düzenli havayolu firmalarının gidiş-dönüş için maksimum-minimum süresi olan ekonomik bir tarifesidir. APEX biletler dönüşü en fazla 2-3 ay geçerlidir.

CHARTER tarifesi
Düzenli uçuşları olmayan havayolu firmalarının belli günlerde düzenlediği, özel bir rotayı takip ederek iniş-kalkış için belli bir yer kümesini (havaalanlarını) kullandığı tarifedir. Gençlerin en çok rağbet ettiği ve fiyatının diğer havayolu firmalarına nazaran çok ucuz olduğu turistik bir tarifedir. Ancak, zamanında uçuş garantisi yoktur.

YURTDIŞINDA LİSE EĞİTİMİ

 İngiltere ve Amerika’da lise eğitim programları mevcuttur. Bu programların yıllık ortalama maliyeti 7,500 ABD dolarından başlamaktadır. Lise eğitimini yurtdışında yapmak isteyenler için ideal bir programdır.
YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ Lise sonrası yurtdışında yüksek öğrenim yapmak isteyenler için ABD, İngiltere ve Avustralya’da Üniversite Yerleştirme Hizmeti danışmanlık firmaları tarafından sunulmaktadır. Bu programın yıllık minimum maliyeti 15,000 ABD doları civarındadır.

YURTDIŞINDA DİL EĞİTİMİ

İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da İngilizce; Kanada ve Fransa’da Fransızca eğitim programları vardır.
YURTDIŞINDA ÇALIŞMA Yurtdışında Au-Pair olarak çalışma programı vardır. İngiltere’de uygulanan bu programla, İngiltere’de 2 yıla kadar kalıp, çalışarak dil eğitimi alınabilir.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!