Tatilinizi Kalkan’da Geçirmek İçin 5 Neden

Antalya iline bağlı Kaş ilçesini bilmeyen yoktur. Peki Kalkan desek size ne ifade ediyor ? Aklınıza ilk gelen Kalkan balığı ile ünlü bir yer ismi olabilir ama maalesef yanıldınız.

Kalkan Kaş ilçesine bağlı eskiden belde şimdi ise mahalle olan yurt dışında, özellikle İngiliz turistler arasında çok meşhur ve popüler olan eskiden Rumların Kalamaki adı ile yaşadığı Akdeniz bölgesinde bir tatil kasabasıdır. Mübadele sonrası ismi Kalkan olarak değiştirilmiştir.

Ulaşımı biraz zor olsa da bu doğal dokusunu kaybetmemiş bu kasaba, muhteşem manzarası ve coğrafi avantajları ile son yıllarda villa kiralama sektörü ile ön plana çıkmaktadır. Yaz tatilinizi Kalkan’da geçirmek için birçok geçerli sebep bulunmakta. Şimdi neden tatilinizi Kalkan’da geçirmeniz gerektiği ile ilgili sebeplere başlayalım;

1- Muhteşem Doğal veya Mavi Bayraklı Plajları,

01_plaj_kaputas

Kalkan dünyaca ünlü plajlara sahip bir tatil kasabasıdır. Dünyanın en büyük plajları arasındaki Patara Plajı (16 km) bu bölgede bulunmaktadır. 18 km ve yer yer 300 metreye çıkan genişliği ile dünyanın sayılı plajları arasında yer edinen Patara plajı ayrıca caretta caretta kaplumbağalarının da ürediği özel bölgeler arasındadır. Kaputaj plajı “Dünyanın en seksi” plajı gibi garip bir ünvana sahiptir. Kanyon plajı olan Kaputaş plajı en fazla 300 metre genişliğinde 180 basamakla inilen muhteşem turkuaz denizi ve altın sarısı kumları ile meşhurdur. Kalkan’a 7 km mesafededir. Merkezde bulunan Halk plajı gezmekten sıcakladığınız zamanlarda hemen girip çıkabileceğiniz bir özelliğe sahip. Çünkü tamamen çakıl taşlarından oluşmakta kum derdi hiç yok. Mavi bayraklı serin plaja girdikten sonra bir duş alıp giyiniyorsunuz sonra gezmeye kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Platform üzerindeki birçok özel plaja’da giderek kaliteli hizmet alma şansınızda mevcut…

2- Kiralık villa Turizmi

02_kiralik-villa

Kalkan beldesi, Kalkan koyu çevresinde çanak şeklinde yamaçlara sahip coğrafi bir yapıya sahip olduğundan, evler yamaçlardan yukarıya doğru yükselmekte ve her birinden deniz manzarası kesintisiz görülebilmektedir. Bundan dolayı Kalkan’da villa yapımı hızlanmış, bu villaların turizme açılması ile sizlerin de kiralık villada tatil yapabileceğiniz bir sektör ortaya çıkmış oldu. Villa kiralama işleri biraz prosedürlü bir iş olduğunu belirtmemiz lazım. Önce www.kiralıkvilladatatil.com internet sitesine giriyorsunuz ve size uygun kiralık villa seçeneklerine göz atıyorsunuz. Bütçenize zevkinize göre özel havuzlu villa seçtikten sonra firmaya başvuru yapıyorsunuz. Firmanın sizleri yönlendirmesi ile 2-3 adımda villa kiralama işlemlerini hallediyorsunuz. Sizi uyarmamız gerekir ki en son evrak aşamasında güvenlik açısından sizden bayağı detaylı bilgiler alınıyor. Bu firma Kalkan’da villa kiralama konusunda bayağı bir portföye sahip başlıca firmalardan biridir.

3- Manzara

03_kalkan_manzara

Kalkan’da villa kiralayarak konaklamaya karar verdiyseniz, muhteşem manzara eşliğinde bir tatil yapmaya hazır olun. Yukarıda da bahsedildiği gibi coğrafi avantajları sebebi ile her villadan muhteşem deniz manzarası sizleri beklemekte. Öyle böyle değil insanı rahatlatan, dinlendiren muhteşem ve benzeri olmayan bir manzaradır bu.

4- Coğrafi Konum Avantajı

04_cografi

Yazımızın başlangıcında da değindiğimiz gibi herkes Kaş’ı bilir ancak tatilinizde gezmek istiyorsanız Kaş sizin için kesinlikle ikinci planda kalmalıdır. Kaş’ın batısında en yakın gezilecek yerler Kekova ve Demre (60 km) ‘dir. Gezilecek bütün önemli yerler (Patara, Kaputaş, Saklıkent, Fethiye, Ölüdeniz, Antik şehirler) Kaş’ın batısında Kalkan’a daha yakın olan bölgelerdir. Günübirlik Fethiye hatta Ölüdeniz’e kadar gidebilirsiniz. (1-1,5 saat) Yukarıda bahsedilen bütün yerler sizlere en fazla yarım saat mesafededir. Kaş’ta kalırsanız bu bölgelere gitmek için 30 km virajlı yollara katlanmak zorunda kalırken Kalkan’da bu virajlı yollara maruz kalmazsınız. (Kekova için Kalkan’dan günlük tekne turu kiralayabilirsiniz) Günübirlik olarak Likya medeniyetine ait Antik şehirleri ziyaret edebilir (Xanthos, Letoon, Patara, Tlos, Pınara, Sidyma) Kalkan’a yakın İslamlar köyünün meşhur alabalığından yiyebilirsiniz. Kalkan şehir merkezinde günlük tekne turları, su sporları, yamaç paraşütü gibi aktivitelerden de faydalanabilir, meşhur teras restaurantlarından Akdeniz mutfağının damak zevkini tadabilirsiniz.

5- Balayı için en güzel seçeneklerlerden biridir.

05_balayi_villa

İngiliz Independent gazetesi 2006 yılında Kalkan manzarasını “Dünyanın en romantik manzarası” seçerek ününe ün katmıştır. Ayrıca ünlü gezgin Heredot Milattan önce 300 yıllarında Kalkan’dan geçerken ”Dünyada yıldızlara en yakın yer” diyerek seyahatnamesine kayıt etmiş. Durum böyle olunca Balayı için en uygun yerlerden biri Kalkan’dır dememiz pek de yanlış olmayacaktır. Yeni evlenen çiftlerimiz yine yukarıdaki Kiralık Villada Tatil firmasından Balayı Villa seçeneklerini sorabilir. Firma en güzel balayı tatiliniz için sizlere en güzel kiralık villa seçeneklerini sunacaktır.

6- Muhafazakar aileler için alternatif bir bölge

06_ muhafazakar_villa

Kalkan’da ki villa turizmi son yıllarda çevresindeki köylere de yayılmış durumdadır. Neredeyse ayrı bir turizm bölgesi olmaya aday İslamlar Köyü ve Üzümlü köyü bu bölgede bulunmaktadır. (8-10 km) Bir vadi boyunca yukarıya doğru uzanan İslamlar Köyü, daha önceleri doğası, alabalığı ve restaurantları ile meşhurken son zamanlarda muhafazakar villa seçenekleri ile meşhur olmuş durumdadır. Bu köyde neredeyse tüm villalar doğal olarak çevreden korunaklı halde ya da villa sahipleri tarafından bir şekilde korunaklı hale getirilmiştir. Bu tarz korunaklı muhafazakar villa seçenekleri, İslami kurallara göre yaşamayı hayat tarzı edinen aileler tarafından yoğun talep görmektedir. Muhafazakar aileler için tam bir alternatif tatil imkanı getirmektedir. Bu villaların çoğu muhteşem vadi ve deniz manzaralıdır.

Yaz tatilinizi nerede geçireceğinizi düşünürken Kalkan seçeneğini bir kere daha düşünmenizi ve seçeneklerin içine dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

6 Comments

  • balayı için islamlar köyünü tercih ettim sizce ekim ayında soğuk olurmu?

    • Ben de aynı şekilde yaptım, cevabınızı bekliyorum…

    • Ekim ayinda soguk muydu?

  • balayı için tatilimden’i tercih ettim. çok ilgilendiler. Teşekkürler

  • Eylül ayında bile buz gibi çünkü çok yukarıda rakım olarak

  • Ekim ayı soğuk değil en güzel zaman çok iyi bir tercih ve zaman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!