“Limanda Vize” Türk Tatilcinin İlgisini Çekmedi 0

Yunanistan’ın geçen haziran ayında Ege’de Rodos, İstanköy, Sisam, Sakız, Midilli adalarında Türk vatandaşlarına kolaylık için başlattığı “limanda vize” uygulaması ilgi görmedi.

“Limanda vize” uygulaması ile geçen bir ay içinde söz konusu beş adaya giden Türk turist sayısı sadece 1500 civarında oldu. Şövalyeler adası Rodos’da sadece 450, Midilli adasında da sadece 400 Türk vatandaşı limanda vize aldı. Liman yerine, İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu’ndan vize alarak adalara giden Türk turist sayısında geçen yıl aynı döneme kıyasla artış görüldü. İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu ayda ortalama 2 bin Türk vatandaşına vize veriyor.

Vizenin fiyatı yüksek

Hürriyet gazetesinden Yorgo Kırbaki’nin haberine göre Limanda vize uygulamasına ilginin az olmasının başlıca nedeni ise vizenin fiyatı. Bu uygulamada 15 gün süreli ve tek girişli vize ücreti 60 Euro oluyor. Taşaron firma aracılığıyla yapıldığında da 80-100 Euro’ya çıkıyor. Oysa, İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu’ndan 1 yıla kadar çok girişli Schengen vizesini 60 Euro’ya almak mümkün. Limanda vize uygulamasının bir diğer önemli sorunu da altyapı eksikliği. Limanlara gelen Türk vatandaşları vize alabilmek için bazen saatlerce bekliyor.

Midilli Otelciler Birliği Başkanı Periklis Andoniu “Limanda vize eziyetten başka bir şey değil. Pasaport kontrolünde sadece bir memur çalışıyor. Her bir turistin vize işlemi 20 dakika sürüyor. Geçenlerde 500 civarında Türk vatandaşı geldi. Bunlardan 25’i limanda vize alacaktı. İşlemler o kadar uzun sürdü ki turistlerden bazıları adaya ayak basmadan geri döndüler” dedi.

Başkonsolosluk kaynakları da “Limanlarda vize Türk turistlerden çok Türkiye’nin tatil beldelerine gelen Rus, Ukraynalı ve Çinli turistlere kolaylık sağlıyor” diye konuştu.

 

turizmdebusabah.com

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe