Yükselen Maliyetlerden Ötürü TripAdvisor Hisselerinde Düşüş Yaşandı 0

Geçtiğimiz 12 ayda %11 düşüş yaşayan şirket hisseleri, %5.3lük düşüşle 49.41$ oldu.

31 Aralık’a kadar son 3 ay içinde satışlar %3.1 düşüş ile 252 milyon dolara gerilerken, satış ve pazarlama harcamaları %18.6 oranında artış ile 172 milyon dolara ulaştı. Toplam harcamalarda ise %8.4lük küçük bir değişim yaşandı.

Şirketin mali işler müdürü Ernst Teunissen “Beklendiği gibi, büyüme girişimlerine yönelik önemli yatırımlarımız 2016 yılının mali sonuçlarını gölgede bırakmıştır.” diye konuştu ve şöyle ekledi: “Buna rağmen, özellikle ABD’de artan büyüme oranıyla 4. çeyrekte kritik bir eşliği atlattığımıza inanıyoruz.”

“2017’de parasallaşma, büyüme ve platformumuzun karlılığını artırmak için gerekli olan yatırımları yapmakla beraber gelir artışını da öncelik haline getiriyoruz.”

Şirket yılın son çeyreği için geçen yılın aynı dönemindeki 3 milyon dolarlık kar tutarına oranla 1 milyon dolarlık düşüş rapor etti.

Şirketin geliri % 1 düşüşle yaklaşık 1,5 milyar dolar seviyesinde gelirken yılın tamamında şirketin kârı 2015 yılına göre % 39 azalarak 120 milyon dolara düştü.

En yoğun seyahat dönemi olan yaz sezonundaki aylık ortalama tekil ziyaretçi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine oranla %14 yükselerek 390 milyona ulaştı.

Kullanıcı fikir ve yorumları ise senenin sonunda %45 artış ile 465 milyona ulaştı. Söz konusu yorumlar ise yaklaşık olarak 1.060.000 otel ve diğer konaklama yerleri, 835.000 kiralık ev, 4.3 milyon restoran ve diğer 760.000 turistik yer ve deneyim hakkındaydı.

Şirketin genel müdürü Steve Kaufer ise bu konuda şunları söyledi: “2016 dönüşüm açısından önemli bir seneydi ve bu sürede en iyi seyahat deneyimine ulaşma konusunda önemli adımlar attık.”

“Bu süreçte anlık rezervasyon sistemini küresel ölçeğe çıkardık, ve turistik merkezler, restoranlar ve tatil fırsatlarındaki pozisyonumuzu güçlendirdik.”

“Mevcut Fiyat karşılaştırma ve rezervasyon yetilerimizle, TripAdvisor ‘ın ücretleri öğrenmek ve rezervasyon yapmak için harika bir platform olduğu konusunda tüketici farkındalığını artırmaya odaklıyız.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe