Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir girişimci olarak yeni kurduğunuz ve gelişme aşamasında olan şirketiniz için fırsatlar kovalarken, seyahat vazgeçilmez bir parçanız haline gelebilir. Hele de bu seyahatler diğer ülkere açılmanız için gerekliyse!

Bir girişimci olarak, seyahat etmenin, sizin ilginizi gerektiren önemli bir yatırım olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bundan sonrasında ise proaktif yaklaşımlar ile seyahat bütçenizi yönetmek ve maliyeti azaltıp para biriktirmenizi sağlayacak yolları keşfetmeniz gerekiyor.

Yeni girişiminizi ve bütçenizi tüketmeden iş seyahatleri yapmak için bu 5 öneriyi kullanabilirsiniz.

  1. Görüşmelerinizi kendiniz planlayın.

Yapacağınız görüşmeler için kararları tamamen karşı tarafa bırakmak yerine önceden plan yapıp, rezervasyonlarınızı da erken yaparak avantaj sağlayabilirsiniz. Planlarınız içinde buluşma yeri, yemekli mi yemeksiz mi gibi ayrıntıları da atlamayarak, yüksek maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

  1. Aktarma kurallarını öğrenin.

Büyük hava yollarının çoğu 24 saatlik aktarma süreci içerisinde ek ücret almamakta. Uzun yolculuklarınıza bir kaç noktayı sığdırmaya çalışıyorsanız bu çok işinize yarayacaktır. Mesela Hong Kong’a giderken, Tokyo da 24 saatlik aktarma süresinde bir görüşme yapabilirsiniz. İki kere uçuş için ayrı ücretler ödemeden kar edebilirsiniz.

  1. Kazanılacak puanlarınızı unutmayın.

Puanlar bir kısım için keyfi olabilir ancak her ay bir kaç kere seyahat ediyorsanız, küçük bütçenize katkıda bulunmak için uçuş ve otel programlarından muhakkak yararlanmalısınız.

Hava yollarından, otellerden, araba kiralama şirketlerinden hatta yediğiniz yemeklerden bile puan toplayabilirsiniz ve bunlarla bedava seyahatler kazanabilirsiniz.

Bunun için kampanyaların ve kullandığınız kartların kampanyalarının sıkı takipçisi olmak yeterli.

  1. Arabanızı kiralayın, iptal edin, tekrar kiralayın.

Seyahatiniz sırasında arabaya ihtiyacınız olacaksa önceden rezervasyon yapmanız iyi olacaktır ancak uçaktan inip kontrol ettiğinizde aynı aracın daha ucuz olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda önce yaptığınız rezervasyonu iptal edip yeni bir rezervasyon ile araba kiralamanız size kar sağlayacaktır.

  1. Otel rezervasyonunuzu inişten sonra yapın.

Gittiğiniz her yerde 5 yıldızlı otellerde kalmak harika olabilir ancak rezervasyon için önce karaya ayak basmayı bekleyin. Araştırmanızı önceden yaparak büyük etkinliklere denk gelmeyip fazla para ödemeye yada yer yokluğundan uzakta bir otelde konaklamaya mecbur kalmayın.

Seçeceğiniz otelde kahvaltı dahil mi akşam yemeği var mı gibi ayrıntılar önem verin, bu durumda dışarıda yemek için sadece bir öğün geriye kalıyor ve sizi yine kara geçirmiş oluyor.

Kaynak: Entrepreneur.com

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz