Yelkenli Haftası “The Yacht Week” Hakkında Bilmeniz Gerekenler 0

‘The Yacht Week’ diye adlandırılan bu yelkenli haftası hakkında duyumlarınız belki olmuştur. Yetişkin gençler için düzenlenen 7 günlük uluslar arası bir yaz kampı diyebiliriz.

Bir hafta boyunca yelkenli üzerinde,  gündüzleri mavi suların en güzel olduğu koyları ziyaret edip, geceleri ise çılgın partilerde dans ediyorlar.  Bir tür mavi tur olan yelkenli haftası rotası size özel bi seyahat oluyor ve partiler de sadece katılımcılara özel düzenleniyor, giriş için ‘The Yacht Week’ için özel olan bilekliklerinizi göstermeniz gerekiyor.

Yelkenli haftası, yıl boyunca bir dizi yelkenli filosunun European Travel Ventures (merkes ofisi Londra’da bir limited şirketidir) tarafından organize edilmesi ile oluşmuştur. Bu eğlenceli organizasyona arkadaşlarınızı toplayıp size özel bir yelkenli veya katamaran ile, tek katılacaksanız var olan yelkenlilerden birinde kabin rezerve ederek katılabilirsiniz.  Bu işlemleri web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Yelkenli sayıları öncede belirlenmiş olduğu için erken rezervasyonda fayda var! Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, organizasyonun kız erkek oranını ayarlıyor olması, bu yüzden rezerve etmeye çalıştığınız botun yanında bu oraı gösteren bir yüzde ibaresi göreceksiniz.

Yelkenlinize bindiğinizde, her bir katılımcıya TYW (The Yacht Week) tarafından planlanan, bir haftalık etkinlik  programı verilecek. Etkinlikler arasında partiler, dalışlar, yakındaki adalara günlük geziler var ve tekrar belirtmeliyim ki bunlar sadece ve sadece katılımcılar için özel olarak düzenleniyor. Bilekliğiniz burada yine devreye giriyor.

Rotalar bir kaç hafta öncesine kadar belirlenmemiş oluyor bu yüzden başlangıç biraz belirsiz olsa da daha önce kimsenin ‘Hayatımın en kötü haftasıydı!’ dediği duyulmamış. Yani TYW’in planlama becerilerine güvenebilirsiniz demek oluyor.

TYW NEREDE OLUYOR, NE KADARA MAL OLUYOR ?

The Yacht Week

TYW’in düzenlendiği 6 tane rota var: Yunanistan, Hırvatistan, Türkiye, İtalya, Tayland ve İngiliz Virgin Adaları (BVI). Her rota yılın farklı zamanlarında düzenleniyor ve bazen aynı haftalara denk gelen destinasyonlar olabiliyor. Bunun sebebi  Avrupa, Tayland ve İngiliz Virgin Adaları’nda mevsimlerin farklı zamanlarda olmaları.

Seyahatin bir hafta olması tek bir hafta yapıldığı anlamına gelmiyor! Her bir destinasyon için 6-7 haftadan birini seçmek mümkün, hatta bu yıl Hırvatistan için 13 haftadan birini seçebilirsiniz.

Bu bir haftalık gezinin maliyetine gelecek olursak, tabi ki en doğru güncel bilgiyi sitelerinden bulabilirsiniz. Ancak bazı değişkenlerden bahsetmek gerekirse; ilk olarak, kiralayacağınız botun tipi ve kaç kişilik bir ekip olduğunuz belirleyicidir. Katılımcılar genel olarak kaptanlık bilgisine sahip değillerdir ya da olsalar bile bir haftalık duraksamadan parti yaparken kaptanlık yapmak istemeyebilir, bu yüzden kaptan kiralamak isterseniz fiyat artacaktır. Eğer buna bir de hostes eklerseniz fiyat daha da yükselecektir. Fiyatlara, uçak bileti, hava alanı transferi, yakıt, yemek ve liman ücretleri dahil değildir.

Kaptan ve hostes demişken, seyahatiniz sırasında kaptanınızdan size yelkenli kullanmasını öğretmesini isteyebilirsiniz. Diğer yandan da yemek yapımı , içecek servisi ve genel temizlik için hostes seyahatinizi daha konforlu bir hale getirecektir. Yiyecek ve içecek alışverişinizi ister konakladığınız limanlardan ister en başta yola çıkmadan yapabilirsiniz. Hostes sadece yapıp servis etmekle sorumlu olacak.

Bir gün nasıl geçiyor derseniz;

9-11 am: Kalkış ve kahvaltı (tabiki yelkenlinizde)

10am-12pm: Yelken açıp yol alma

12-2 pm: Doğal bir koyda öğle yemeği durağı. Yelkenli  bir iki saat burada demirde bekleyecek, dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz.

2-4 pm: Bir sonra ki limana yelken açılacak. Güvertede güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

4-6 pm: limana varış.

6-8 pm: şehirde bir restoranda akşam yemeği.

8-11 pm: Yelkenlilerde içecekler ve geceye hazırlık.

10pm-12am: Gecenin TYW partisine katılım.

2-4am: Uyku vakti.

ROTALAR

Hırvatistan

Ne zaman: 4 Haziran – 3 Eylül

Nerede: Kalkış Split yanında bir limandan, sonrasında Rogac, Milna, Bol, Hvar, Scedro, Vis, Komiza ve Korcula.

* Ft. George’da kaledeki partiyi kaçırmayın.

TYW’in en meşhur rotası! O kadar ki, çok sayıda ki katılımı iki farklı düzende yaparak, duraklama noktalarındaki kalabalığı dengelemeye çalışıyorlar. Eğlenmek için bu rotayı seçmenizde fayda var.

İtalya

Ne zaman: 23 Temmuz – 6 Ağustos

Nerede: Sicilya kalkış, sonrasında Vulcano, Lipari, Salina, Panarea ve Stromboli.

* Stromboli’de aktif yanardağ ziyaretini kaçırmayın.

Bu rota kültürel gezi sayılabilir, ziyaret ettiğiniz ülke hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gündüz aktiviteleri arasında yanardağa tırmanma yer alıyor ve Sicilya etrafındaki küçük adalara ziyart etmenize olanak sağlıyor. Hırvatistan’ın aksine daha az sayıda botun katılımı ile gerçekleştiriliyor. Filo 15-25 bottan oluşuyor.

Yunanistan

Ne zaman: 9 Temmuz – 3 Eylül

Nerede: Lavrio veya Alimos’dan kalkış, sonrasında Kea, Poros, Ermioni, Dhokos,Hydra, Spetses ve Plaka.

* Ermioni adasında ki Beyaz Parti’yi kaçırmayın.

En küçük filo bu rotaya ait oluyor ve yolculukları en uzun sürende yine bu rota. Yelkenden ziyade motor kullanıldığı için yakıt kullanımı artıyor. Gündüzleri isteğinize göre adayı kendi başınıza turlayabilirsiniz. Filo 12 bot kadar oluyor.

İngiliz Virgin Adaları (BVI)

Ne zaman: 27 Aralık – 10 Ocak, 5-26 Mart, 28 Mayıs – 18 Haziran

Nerede: Road Town’dan kalkış, Tortola, Jost Van Dyke, Virgen Gorda, Anegada, Norman Island ve Peter Island.

* The Bath plajını kaçırmayın. Kayaların arasında oluşan havuzlarıyla çok meşhur.

Avrupa rotaları kültürel gezilere ve parti yapmaya yönelik. Ancak İngiliz Virgin Adaları’nı seçtiğinizde bütün haftanız palmiyeler, beyaz kum ve turkuaz sular ile dolu olacak. Adalar arasında ki mesafeler kısa olduğu için bu harika plajlarda daha çok vakit geçirebilirsiniz. Genelde bahar ayında yapılan bu destinasyonun yılbaşına özel düzenlenen haftasında ise var olan en çılgın yeni yıl partisine katılma fırsatı yakalıyorsunuz. Filo 10-30 bot arasında değişiklik gösteriyor.

Tayland

Ne zaman: 12 Aralık – 3 Ocak

Nerede: Phuket yakınında k Yacht Haven’dan kalkış, güneybatı adaları olan Koh Yao Noi, Railay Plajı, Koh Muk ve Koh Phi Phi ziyaret ediliyor.

* Koh Muk’da bulunan, tamamen karanlıkta yüzerek geçeceğiniz mağaradan sonra ulaşabileceğiniz bir plaj olan The Emerald Cave (zümrüt mağarası) kaçırmayın.

Harika plajlar ve muhteşem partiler arasında en dengeli rota olan Tayland’da, dünyaca ün salmış Nikki Beach ve XANA Beach Club’da parti yaparken, tropik adalarda gündüzleriniz harika geçecektir.  Bu filoda yaklaşık 20 bot oluyor. Yaklaşık 20 botluk filo ile yol alıyor.

Türkiye

Ne zaman: 23 Temmuz – 6 Ağustos

Nerede: Marmaris veya Fethiye başlangıçlı, Çiftlik, Ekincik, Sarsala, Göcek ve Gemiler Adası’na devam ediyor.

* Tabi ki Ekincik koyu kaçırılmamalı, Hollywood yıldızları da buraya uğramadan geçmiyor.

Türkiye en yeni rota olarak karşımızda. Yaklaşık 20 botluk filo ile gerçekleştiriliyor. Yeni olduğu için ileri zamanlarda değişiklik göstermesi muhtemel.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe