Güney Amerika Rotanız İçin 5 Olmazsa Olmaz Şehir

Rio De Janeiro’nun jeneriklik güzelliğinden Santiago’daki And Dağları’nın karlı zirvelerine Güney Amerika bir kıtanın kültürel, tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra insan yapımı yapılarını barındırıyor ve gezginlerde derin bir iz bırakıyor.

Maceracı, kültür tutkunu ya da gurme olabilirsiniz, Güney Amerika’da herkes için ilgi çekici bir şehir ya da bölge mevcut. Tabii ki Güney Amerika’da görülmesi gereken çok fazla şehir var, bu sebepten ilk 5’i belirlemek bizim için çok zor oldu. İşte karşınızda listemiz:

1. Santiago, Şili

santiago

Santiago’daki Comodoro Arturo Merino Benitez Uluslararası Havalimanı (SCL) 20’den fazla havayolu şirketini ağırlıyor.  Bu sebepten diğer şehirlere nazaran ulaşım nispeten daha kolay.

Ama listemizde bulunmasının sebebi mutfağı, Şili’nin en iyi şarap rotalarına yakın oluşu , Pasifik Okyanusu ve And Dağları’ndaki kayak merkezleri.

Kazablanka Vadisi‘ndeki Veramonte, Colchagua Vadisi’ndeki Matetic, meşhur Concha y Toro ve Santa Rita gibi Şili’nin en önemli şarap bölgeleri Santiago’dan bir iki saatlik uzaklıkta. Bu sebepten Şili şarap konusunda yükselen değer olarak kabul ediliyor.

Eğer Şili şarabıyla Arjantin’deki meşhur Mendoza bölgesi şaraplarını tatmak isterseniz bir sürücülü araç kiralayarak ya da yerel otobüslerle Santiago’dan Mendoza’ya geçebilirsiniz zira 300 km mesafede olduğu için yakın.

Yemek için ise tarihi Mercado Central ve Barrio Bellavista’yı ziyaret edebilirsiniz. Şehrin en güzel manzaralı bölgesi ise Cerro San Cristobal.

2. La Paz, Bolivya

La-Paz-Bolivia

Dünya’daki pek az şehir La Paz’ın manzaralarıyla başa çıkabilir. Tabii 3500 metre rakıma sahip bu büyüklükte ve troleybüslere sahip başka bir şehir yok. La Paz daha çok maceracı ve kültür tutkunları için diyebiliriz bu sebepten.

3. Rio de Janeiro, Brezilya

rio de janeiro

Rio hiç şüphesiz bütün gezginlerin listesinde olan bir şehir.

Rio’nun neden bu kadar popüler olduğunu bize anlatan 5 neden ise:

1. 5 gün boyunca devam eden  dünyaca ünlü Rio Karnavalı
2. Muhteşem plajları – Copacabana, Ipanema, Leblon, Prainha Plajı, Praia Vermelha ve Barra da Tijuca.
3. Corcovado tepesindeki Kurtarıcı İsa Heykeli.
4. Pao de Acucar
5. Santa Teresa tarihi bölgesi
6. Marakana Stadı
7. En iyi churrascaria (Brezilya usulü Steak).

4. Cusco, Peru

cusco

İnka İmparatorluğu’nun başkenti Cusco Machu Picchu-dünyadaki en önemli arkeolojik bölgelerden biri- için bir giriş kapısı. Tabi şehrin içerisinde de yürüyerek bir çok tarihi bölgeyi, binayı, pazar yerini ve anıtı görmeniz mümkün.

Birçok turist günlük turlar ile Kutsal Vadi, Sacsayhuaman ve Pisac gibi bölgelere Cusco’dayken ziyarette bulunuyor.

5. Buenos Aires

buenos-aires

Güney Amerika’daki bölgeler içerisinde zirvede her zaman bulunan şehirlerden birisi olan Buenos Aires her cenahtan ziyaretçiyi ağırlıyor uzun zamandır. Pembe Başkanlık Binası’ndan (Casa Rosada) Boca Juniors‘un meşhur stadına,  tango salonlarından bitmeyen gece hayatına şehirde her zaman görülecek bir şeyler mutlaka oluyor.

Akşam yemeği akşam 9’da başlar ve çay-kahve zamanları günün en önemli zamanlarıdır. Arjantinliler media lunalarına (kruvasan) , empanadalarına ve tabii ki mate çaylarına çok düşkünler.

Unutmayın.

Güney Amerika malumunuz güney yarım kürede olduğundan kış ayları bizim yaz aylarımıza tekabül etmekte. Bu yüzden kış aylarında sıcak bir yerlere kaçmak isteyenler için iyi bir alternatiftir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!