Yapay Zeka’dan Güç Alan Sanal Asistan Mezi, Seyahate Odaklanmaya Başladı 0

Başlangıçta Yapay Zeka destekli bir sanal asistan olarak faaliyete geçen bir girişim olan Mezi, sadece seyahatlere odaklanmaya dönüş yaptı.

Peki neden olmasın? İnternet’te yapacak, sadece bir mola vermek ya da iş için bir yerlerde olmak için uçuş, otel ve diğer her şey için rezervasyon yaptırmaktan daha sinir bozucu olan çok az şey var.

Mezi’nin yeni tasarlanmış mobil uygulaması, kullanıcılarına, mesajlaşma türü bir arayüze ya da sohbet botuna ne aradıklarına dair sadece birkaç şey yazarak, seyahat ettikleri her yerde uçuşlar ve oteller bulma, rezervasyon yaptırma ve restoranlarda yer ayırtma olanağını sunuyor.

IBM Watson ya da diğer sağlayıcıların Yapay Zeka’larına dayanmak yerine Mezi, mobil uygulamasının kullanıcılarla sohbet edebilme becerisine sahip olmasını ve kullanıcıların her istekte bulunuşlarında, onların ihtiyaçlarını karşılayacak üç seçeneği filtrelemesini sağlamak için kendi derin öğrenme ve doğal dil işleme sistemlerini geliştirmiş bulunuyor.

Kayak ve Google gibi büyük oyunculardan Hitlist ya da Skyscanner gibi büyümekte olan girişimlere, seyahat mobil uygulamaları halihazırda kullanıcılara yolculuklar planlama ya da uçuşlarda, otellerde ve çok daha fazlasında harika teklifler bulma konusunda yardımcı oluyor. Ancak bunların büyük bir bölümü, kullanıcıların, satın alma işlemlerini tamamlamaları için ilave web sitelerine bağlanmalarını gerektiriyor.

Mezi, kullanıcıları için sadece “keşfin” değil, ayrıca para hareketlerinin de üstesinden geliyor. Kullanıcıların sadece, bir defaya mahsus olmak üzere ödeme bilgilerini ve kişisel bilgileri oluşturması gerekiyor. Ve Mezi’den kendileri için bir yolculuk rezervasyonu yapmasını her isteyişlerinde, rezervasyon ve ödemeler tamamlanmadan önce izlenen bütün adımları onaylamaları gerekiyor.

CEO Swapnil Shinde’ye göre, çok amaçlı ve kişisel bir yardımcı mobil uygulama olan Mezi üzerinden, varlığını sürdürdüğü 10 aylık süre boyunca yapılan ortalama seyahat siparişi 505$ olarak gerçekleşti.

Shinde, Mezi’deki seyahat taleplerinin, sipariş başına daha düşük bir ortalama ücrete tekabül eden kişisel alışveriş ve perakendeye yönelik taleplerden üç kat daha hızlı büyüme kaydettiğini ekliyor.

Şirketin seyahat alanında özelleşme yönündeki kararını teşvik eden de tam olarak bu tespit oldu.

Mezi, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen PhocusWright seyahat sektörü konferansında ilgililere sunuldu. CEO Shinde, yapay zekanın nasıl online seyahat acentelerini, havayolu şirketlerini, otelleri ve hatta yerel etkinlik işletmelerini dönüştürmeye hazır olduğu üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Shinde, bu girişiminin, söz konusu havayolu şirketleri, oteller ya da online seyahat acenteleri olsun, var olan bütün oyunculara, yapay zekadan derhal faydalanmaya başlamaları için yardımcı olmayı hedeflediğini belirtti.

Shinde konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yapay zekanın yaptığı, seyahat tedarikçilerinin, müşterilerine, işlemlerini online olarak kendi başlarına yapmalarını söylemek yerine, onlara konsiyerj ya da beyaz eldiven hizmet sunmalarını sağlamaktır.”

Mezi, kullanıcılarıyla gerçekleşen her etkileşimin ardından bilgi depoladığı için, uygulama zaman geçtikçe gezginlerin tercihlerini ve gereksinimlerini öğreniyor ve bu bilgiyi, ilerideki konuşmalara ve satın almalar sırasında izlenecek yolların kullanıcıya en cazip geleceği hale dair alacağı kararlara uyguluyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.