Work and Travel Bitiyor mu? 0

Work and Travel ilk başladığı yıllardan itibaren Turkiye’deki öğrenciler için oldukça iyi bir program olmaya başlamıştı fakat son 3-4 yıldır Türkiye’den work and travel’a katılım oranında büyük oranda düşüş yaşanıyor. Bu duruma başlıca sebepler olarak ;

*Work and Travel’a katılan çoğu öğrencinin yeteri kadar gezememesi ve fahiş şirket fiyatları.

*Bir çok şirketin vaadettiği  sözü yerine getirmemesi ve bir mağduriyet ortaya çıkarması

*Program boyunca  bazı öğrencilerin ağır şartlarda çalıştırılması.

*Konaklama konusunda öğrencilerin sıkıntılar yaşaması ve bazen dışarda konaklamak zorunda kalması.

* Çoğu öğrencinin Amerika’da gezmek için 3 ay gibi bir süre artık çalışmak istememesi.

Gibi sebeplerden dolayı Work and Travel programına katılım gittikçe düşmektedir. Artık öğrenciler için Amerikayı gezme konusunda  farklı alternatifler ortaya çıkmaya başlamıştır. Ayrıca ortalama bir work and travel katılımcısının Amerikayı görmek için harcaması gereken para 3000-4000 dolar arasındadır. Aslına bakarsanız bu parayla Amerikayı 1 ay her şey dahil gezebilirsiniz.

Bu gunlerde ise Amerika’yı gezmek isteyen maceraseverler arasında daha populer bir program olan Interrailamerica konuşuluyor. Aslına bakarsanız fiyat olarak herhangi bir şirkete danışmanlık adı altında 1500-1700 dolar gibi bir ücret ödemenize gerek kalmıyor ve bu para direk sizin cebinize kalıyor ve rahatça gezebiliyorsunuz.

Şunu düşünüyor olabilirsiniz Work and Travel da ayrıca para kazanılıyor ?

Zaten program için verdiğiniz parayı kazansanız bir karınız olmayacak ve gezmeyi düşünüyorsanız eğer bu parayı gezmek için harcayacaksınız ve boş yere yaz boyu pas pas yapmış bulaşık yıkamış olacaksınız.

Ya da ben gezmeden para ile döneceğim derseniz verdiğiniz para ile geri dönebilirseniz ne ala ama Amerika’lara kadar gitmişken gezmeden olmaz diyoruz biz.

Sonuç olarak artık öğrencilerimiz araştırıyor ve iyice irdeliyor bir kaç yıla kadar da Work and Travel yapmak isteyen öğrenci sayısı gittikçe son bulacağını ön görüyoruz.

***

Fatih Ciğdem

Yurtdışı eğitim danışmanı

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe