Sami Altınay’ın Roma Rehberi

Roma rehberi benim uzun zamandır üstünde çalıştığım bir rehber . Yalnız araya giren diğer işlerden ancak bilgileri toparlayıp yayınlayabiliyorum. Roma rehberi ni, aslında biraz daha erken tamamlanacaktı fakat arayaEskişehir rehberi girince biraz geçikti , ee ama Eskişehir’liyiz o kadar da olsun  Roma rehberini hazırlarken hem 2007′de Doruk’ya birlikte yaptığımız Avrupa turunda uğradığımız Roma’dan kazandığım tecrübeleri hem de hem gezi öncesi hem gezi sonrası yaptığım çok detaylı araştırmaları ekledim.

(2007′de Doruk’la birlikte yaptığımız , içinde Roma gezisi de bulunan Avrupa turumuzla ilgili gezi yazısını okumak için tıklayın.) Her ne kadar Roma gezimiz boyunca gezilecek en önemli yerleri gezsek , yapılması gereken bir çok önemli aktiviteyi yapsa da bir sonra ki Roma gezisi, bu çok detaylı Roma rehberi ile benim için de çok daha verimli geçecek.

www.colourbox.com
colourbox.com’dan alınmıştır.

Roma Rehberi‘ni hazırlarken ne gezi kitaplarındaki gibi çok teknik bilgilere yer verdim ne de bilgileri çok yüzeysel geçtim. Roma rehberi , içindeki tüm bilgiler ile Roma’ya birkaç günlüğüne giden gezginlere hitap edecek şekilde yapmaları, görmeleri gereken tüm önemli noktaları içeriyor. Roma gezisi boyunca Roma rehberi nin sizler için çok faydalı bir kaynak olacağını , rehberdeki tüm önemli bilgileri çıktı alarak Roma geziniz boyunca kullanmanızı dilerim.

Roma Rehberi - Trevi ÇeşmesiAslında Roma’yı anlatmak  için “kısaca” tabiri biraz uygunsuz kaçıyor. Şehir 2500 yıllık tarihi ile adeta açık bir müze. Tarihin en önemli imparatorluklarından olan Roma İmparatorluğu’nun doğuş yeri. Gene de Roma şehri hakkında biraz bilgi vermek gerekirse Roma, İtalya’nın başkenti olup nüfusu yaklaşık olarak 2,7 milyondur. İtalya’nın en büyük ve kalabalık şehri olan Roma aynı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kuruludur. İtalya’da Lazio Bölgesi’nin de başkenti olan Roma ülkenin merkezinde ve biraz batısında yer alır. Tiber Nehri şehrin içinden geçer. Katoliklerin ruhani lideri olan Papa’nın yaşadığı yer olan Vatikan da Roma’dadır. Her ne kadar Vatikan ayrı bir ülke olarak geçse de Roma’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Yapılan araştırmalara göre Roma dünyanın en çok ziyaret edilen 11. , Avrupa’nın ise 3. şehridir. Roma’nın en ünlü yapısı Kolezyum‘u her sene yaklaşık 4 milyon turist ziyaret eder. Roma tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok popüler bir gezi noktasıdır. Hemen hemen tüm turizm acentalarında Roma gezisi içeren birçok tur bulabilirsiniz. Türk turistlerin de yoğun tercih ettiği Roma gezisi için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. Haziran, temmuz ve ağustos ayları Roma’nın en sıcak ve en kalabalık olduğu dönemler. Yaz aylarında şehir adeta turist bombardımanına tutuluyor. Bu yüzden Roma gezisi için en uygun zaman bahar ayları. Her ne kadar Roma için tamamen yeterli olmasa da Roma gezisi için en az 3-4 tam güne ihtiyacınız var. Eğer günübirlik olarak Roma’ya yakın bir diğer önemli şehir olan Floransa’ya da gidecekseniz bu süre 4,5 güne çıkabilir. Roma rehberi ne Roma’da gezilecek yerler ile devam etmeden önce şehir ile söylenmiş ünlü bir sözü yazmadan geçemeyeceğim. “Sadece Paris Roma’nın değerindedir , Sadece Roma Paris’in değerindedir.”

Roma gezilecek yerlerRoma geçmişten günümüze sahip olduğu tüm kültürel miras ile gezginlere hem tarihi hem de eğlenceli bir gezi imkanı sunar. Şehirde onlarca önemli gezilecek yer vardır. Roma’da gezilecek önemli yerlere başlamadan önce şehri 3 parçada inceleyebileceğimizi düşünüyorum.

Bunlar : Antik Roma , Şehir merkezi ve Vatikan. Roma denilince tabi ki ilk durağımız Antik Roma’nın merkezi. Roma’nın en önemli simgesi Kolezyum ve yanındaki Arch of Constantine (Constantine Takı) en önemli noktalar. Kolezyum’un hemen yanında bulunan Palatine Hill (Pataline Tepesi) ,Roma Forumu ve Circus Maximus diğer önemli yerler. Antik Roma’nın diğer bilinen yapılarından lan Domus Area , Trojan’s Market , Torajan’s Column ve Arch of Titusa hemen aynı bölgede. Tüm bu Antik Roma eserleri için 1 gün ayırmanız yeterli.

Roma yapılacak şeylerRoma’nın diğer önemli bölgesi Roma merkez. Burada da Antik Roma’daki kadar önemli gezilecek yerler var. Bunların en önemlileri : Pantheon , Piazzo Navona , Castel Sant Angelo ,Trevi Çeşmesi , İspanyol Merdivenleri , Victor Emanuelle II Anıtı, Piazzza del Popolo , Piazza Venezia , Galeria Borgese , Compo Dei Fiori , Santa Maria Maggiore ve St. John Lateran Bazilikası.

Ve son olarak Roma’nın en önemli bölgelerinden Vatikan. Yazının başında da belirttiğim gibi Vatikan aslında ayrı bir ülke. Kendi bayrağı, askerleri , yönetimi var. Kısacası dünyanın en küçük ülkesi. Ülke komik görünümlü İsviçre askerleri tarafından korunur. Gelelim önemli yapılara. San Pietro Bazilikası , San Pietro Meydanı, Vatikan Müzeleri , Sistine Chapel ve Vatikan Bahçeleri en önemli gezilecek yerler.

Roma alışverişRoma gezinize ilk olarak üstü açık hop on & hop off otobüs gezisi ile başlayın. Hem 2 saat gibi bir sürede tüm önemli yapıları görüp geziniz için fikir edinirsiniz hem de gezi boyunca ulaşım sorununuz olmaz. Roma’da dilerseniz genel otobüs turları yapabilirsiniz dilerseniz de yalnızca Antik Roma eserlerini gezen otobüs turu yapabilirsiniz , seçim sizin. İkinci olarak Antik Roma’yı keşfetmeden dönmeyin. Roma denilince ilk olarak akla tarih geliyor. Eğer siz de tarihi seviyorsanız Roma’daki önemli tarihi yerer mümkünse rehberli turlarla keşfetmeden şehirden ayrılmayın. Trevi Çeşmesi ya da bizim bildiğimiz ismi ile Aşk Çeşmesi şehrin en güzel yerlerinden. Çeşmeye sırtı dönük bozuk para atar ve bir dilek dilerseniz tekrar Roma’ya gelmeniz garantilenirmiş. Batıl ama eğlenceli.

Bunlar dışında diğer aktiviteler : Vatikan’daki San Pietro Bazilikası‘nın üstündeki kubbeden şehir manzarası izlemek , Compo dei Fiori ‘de kurulan sokak pazarını gezmek , Via Condotti’de alışveriş yapmasanız bile vitrinleri gezmek en önemli yapılacaklar arasında geliyor.

Roma yeme içmeVee yeme içme. Birçok gezgin için turistik turlardan daha önemli bir ayrıntı  Roma geziniz boyunca en  az sıkıntı yaşayacağınız hatta en çok eğleneceğiniz konu Roma’da yeme içme. Pizza ve markananın ana vatanında muhteşem bir ziyafet sizleri bekliyor. Ayrıca lezzetli Roma dondurması , Espresso ve geleneksel Roma lezzetleri , Roma geziniz boyunca kaçırmamanız gereken lezzetler.

Roma’ya gidip de ufak tefek de olsa alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Binlerce Euro’luk elbiseler ya da birkaç Euro’luk ufak hediyelikler olsun Roma’da da mutlaka size hitap edecek eşyalar vardır. Roma’nın ünlü İspanyol Merdivenleri’nin karşısında bulunan Via Condotti Caddesi şehrin en önemli alışveriş caddesi. Ayrıca caddeye bağlanan diğer tüm cadde ve sokaklar önemli butiklere ev sahipliği yapıyor. Gelelim Roma’da alınabilecek önemli eşyalara. İlk olarak giyim & kıyafet ilgi alanınız ise Roma tam sizlik çünkü şehirde dünyanın tüm önemli markalarının butikleri , mağazaları bulunuyor. İpek kravatlar, deri eldiven ya da ayakkabılar , çantalar ve başörtüleri alınabilecek başlıca eşyalar. Bunlar dışında yeme içme ile arası iyi olanlar için birçok çeşitte bulabileceğiniz makarnalar, Toscana Şarabı , aromalı sirkeler, zeytinyağları ve kuru sebzeler tam sizlik olabilir. Roma’da kurulan ünlü sokak pazarlarını da unutmamak gerek.

roma passRoma ulaşım konusunda çok sıkıntı yaşamayacağınız bir şehir. Öncelikle şehre Türkiye’den de birçok uçuş bulunuyor. Bunlar içinde Pegasus gibi ekonomik uçuş seçenekleri de var. Pegasus ile Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Roma’ya 250 TL gibi bir ücrete uçabilirsiniz. Ayrıca Blu-Express ucuz uçuş bulabileceğiniz bir diğer hava yolu firması. Hava alanı – şehir merkezi arasını ise sorunsuz çözebilirsiniz. Şehir merkezine iki hava alanından da özel ulaşım seçenekleri bulunuyor. Uçaklar dışında Roma’ya tren ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Yalnız hızlı tren ulaşımı İtalya’da Hollanda, Belçika ve Fransa kadar yaygın değil. Örnek olarak  Paris- Roma arasını 12-14 saat arası bir yolculukla tamamlayabilirsiniz. Roma’dan İtalya’nın Floransa, Milan , Bologna gibi birçok önemli şehrine de tren seferleri bulunuyor. Bunlar hem ekonomik hem kısa süreli ulaşım seçenekleri . Gelelim şehir içi ulaşıma. Roma’da 2 adet metro hattı bulunuyor. Bunlar kırmızı ve mavi hat. Metro dışında otobüsler , tramvaylar sık kullanılan diğer ulaşım araçları.

Roma Pass, Roma geziniz boyunca çok işe yarayabilecek bir indirim kartı. 30 euroya turizm acentalarından alabileceğiniz Roma Pass ile  birçok avantaja sahip olabilirsiniz. Öncelikle kart sahiplerine şehir içi ulaşım bedava (Hava alanı – şehir merkezi ulaşımı hariç) . Ayrıca kart sahiplerine ilk 2 müze veya anıt ücretsiz . Diğer gezi noktalarında ise indirimli. Ayrıca Kolezyum gibi Roma Pass sahiplerine özel giriş noktasına sahip noktalarda sıra beklemeksizin müze ya da anıta giriş yapabilirsiniz. Roma Pass sırf Kolezyum’daki sırayı beklememeniz için bile değer. Bunlar dışında Roma Pass alanlara bir adet ücretsiz Roma Haritası , Roma Pass kitabı ve benzeri dökümanlar veriliyor. Tüm önemli bilgiler Roma Pass sayfasında…

Roma konaklama konusunda çok fazla ekonomik olmasa da Londra ve New York gibi turistik şehirlere oranla biraz daha makul. Şehirde yer alan tüm otellerde fiyat listesi resepsiyonda asılmak zorunda. Şehrin en hareketli noktalarından olan Termini yani istasyon çevresi otellerin en sık olduğu bölgelerden . Otelinizi Termini ya da İspanyol Merdivenleri , Piazza Spagna gibi bölgelerden ayarlarsanız daha çok memnun kalabilirsiniz. Eğer rezervasyonları kendiniz yapacaksanız “shared bathroom” yani ortak banyolu odaları seçmediğinizden emin olun. Çünkü booking.com gibi online rezervasyon yapabileceğiniz sitelerde ortak banyolu odalar fiyat olarak ekonomik olduğundan öne çıkıyor. Ayrıca gösterilen fiyatlara kişi başı gecelik 2 Euro turist vergisi dahil değil.

Roma şehir merkezi genel olarak Termini, yani istasyon çevresi. Yeme içme, konaklama vb burada bulabilirsiniz. Roma’da yer alan tüm çeşmeler temiz , su içilebiliyor. Eğer suyun tadı sizi rahatsız etmezse suya para harcamak yerine gördüğünüz çeşmelerden su ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta bina içinde bulunan çeşmelerin bazıları ayak mandallı ya da el sensörlü. Çeşmeyi açacak yer bulamazsanız şaşırmayın muhtemelen çeşme ayak mandallıdır  Gezi boyunca taksicilere dikkat edin ve mümkün olduğunca taksi kullanmayın. Eğer taksiye binmek durumunda kalırsanız şoförün taksimetreyi açtığından emin olunya da baştan pazarlık edin. Zaten hem hava alanı – şehir merkezi transferi hem de şehir içi ulaşım son derece kolay , taksiye çok ihtiyacınız olmayacaktır. Seyyar satıcılara dikkat edin. Almayacaksanız meraktan da olsa fiyat sormayın , sizi bunaltabilirler. Roma’da işportadan alışveriş kağıt üstüne yasak olsa da para cezası var gene de dikkat edin. Sokak satıcıları genellikle çakma çantalar için 60 Euro’lara kadar fiyat söylese de 15-20 Euro’ya satın alabilirsiniz , pazarlıksız almayın. Ayrıca bazıları paket yaptırırken taş vb maddeyi sarıp size verebiliyormuş aman dikkat !

Eğer Vatikan’nın tüm önemli yapılarını gezmeye niyetliyseniz mini etek ve çok kısa şort giyen bayanlara bazı bölümlere giriş izni verilmeyebiliyormuş. Bu durum tamamen oradaki görevlinin tutumuna bağlı olsa da dikkat edin. İtalyanlar konuşurken çok fazla el , kol kullanır , ters bir durum olursa hemen sinirlenmeyin  Ayrıca yemek yerseniz ve sempatiklik için İtalyan birine bizdeki gibi yemek çok lezzetli anlamında el hareketi yaparsanız bu onlara göre farklı bin anlam taşıyor . İlla yapacaksanız baş parmağınız ile işaret parmağınızı yuvarlak yapıp öpme işareti yapın  Roma’da kuytu köşede elde harita ile dolaşıp turist olduğunuzu çok fazla belli etmeyin. Roma’nın önemli gezi noktalarından olan Trevi Çeşmesi‘ne yalnızca biz Aşk Çeşmesi diyoruz. Orjinali Trevi Fountain olan çeşmeyi Trevi Çeşmesi olarak çevirebiliriz. Aşk Çeşmesi denmesinin nedeni ise Fellini’nin 1960′larda çektiği Tatlı Hayat filmi. Ayrıca çeşmeye dilek tutularak atılan paraların günlük toplamı yaklaşık 3000 Euro. Bu para belediye tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Eğer Roma ve İtalya halkının etnik dokusunu daha iyi yaşamak isterseniz Compo dei Fori ve Trastevere’de kurulan sokak pazarları sizin için güzel bir gezi alternatifi olabilir.

Roma Rehberi‘nin geziniz boyunca sizin için çok faydalı bir kaynak olması dileklerimle…

Kaynak: Gezip Gördüm

 

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!