WeChat ve Destinasyonlar: Yüz Milyonlarca Kullanıcı; Fakat Yalnızca Binlerce Görüntülenme 0

Dragon Trail Interactive, yılın ilk 3 ayı boyunca WeChat eğilimlerini inceledi ve en iyi performans gösteren hesapların bölgesel olduğu sonucuna ulaştı. Gönderi başına görüntülenme sayısı açısından havayolları ve kruvaziyer şirketlerinin destinasyonlara göre önemli ölçüde daha iyi olduğu görülüyor.

Bu durum, iki tür resmi WeChat hesabı olması ile açıklanıyor: bunlardan biri, sahiplerine daha fazla seçenek sunan; fakat ayda dört gönderi ile sınırlı olan hizmet hesapları, diğeri ise günlük içeriklere izin veren abonelik hesapları.

Hizmet hesapları, havayolları ve kruvaziyer şirketleri için satışlar ve promosyonlar açısından daha iyi çalıştıklarından daha tercih edilir. Destinasyonlar açısından ise ikinci seçenek, teorik olarak bir izleyici kitlesi oluşturulmasına izin verdiği için tercih ediliyor. Araştırma, Ulusal Turizm Örgütleri ve Destinasyon Pazarlama Kuruluşları arasında ayrıma da gidiyor.

Air Asia’nın hesabı, “en iyi performans” göreceli bir kavram olmasına rağmen, şimdiye kadar en iyi performans gösteren hesap. Haftalık olarak gönderilen içerikler yazılardan oluşuyor ve her bir içerik 100.000’den fazla görüntüleniyor.

Fakat “Açıklama Notları”na göre, “Çin’deki birçok farklı sosyal medya hesabı arasında WeChat lider durumda ve 899 milyon kullanıcının yarısı platform üzerinde günde 90 dakikadan fazla zaman harcıyor…”

Bu ölçeğe göre 100.000 görüntülenme mütevazi sayılır ve buna rağmen Air Asia’nın sayfası yapılan ankete göre tüm diğer işletme ve destinasyonların önünde yer alıyor. Destinasyonlara, WeChat’i yurtdışına çıkan Çinli turistler için bir pazarlama aracı olarak kullanmaları tavsiye edilmiş; fakat anket rakamları, reklam ve tıklamalar arasındaki bağlantısızlığa da işaret ediyor.

Yurtdışına çıkan Çinli turistler, genel olarak halen Asya kıtasında seyahat gerçekleştiriyorlar ve Ulusal Turizm Örgütleri ve Destinasyon Pazarlama Kuruluşları WeChat’ten daha fazla dikkat çekiyor. Tayland Turizm Yetkili Acentası Beijing Ofisi ve Hong Kong Turist Kurulu genel sıralama grafikleri açısından sıralamanın en üstünde yer alıyor.

Bu kurumların sayfa görüntülenme sayıları ise başka bir hikaye, araştırma yapılan dönemde Tayland’ın 96 gönderisinin görüntülenme sayısı 6.440 olurken Hong Kong ise 45 gönderi ile ortalama olarak 5.256 kez görüntülenmiş. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın gönderileri ise daha üstün bir şekilde sırasıyla ortalama olarak 13.808 ve 12.562 kez görüntülenmiş.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunan destinasyonların WeChat sayfalarının görüntülenme sayıları ve performansları arasında büyük bir tutarsızlık var. Brand USA, gönderi başına ortalama olarak 9.290 kez görüntülenirken, VisitBritain bunun daha aşağısında kalarak gönderi başına 2.814 kez görüntülenmiş. Los Angeles Turizm & Kongre Kurulu’nun görüntülenme sayısı 1.542 iken bu sayı Teksas Turizm için 4.515 şeklinde gerçekleşmiş.

Peki artış sağlamak için ne yapılabilir? Dragon Trail, imgelerin işe yaradığını not ediyor, Avustralya’nın hayvan resimleri ile yakaladığı başarıya atıfta bulunarak “Avustralya’nın farklı kanguru türleri hakkındaki makalesinin 28.000’den fazla görüntülendiğini” belirtiyor.

Kruvaziyer şirketlerinin hesapları ise ünlülerin beğenisini kazanmış, Royal Caribbean, araştıma süreci içerisinde en iyi performans gösteren Kruaziyer firması olmuş ve Tayvanlı sanatçı Lin Zhiying markanın yeni elçisi olarak ilan edildiğinde bu kategoride en çok okunan içerik olmuş. Havayolları ise teklifleri “harekete geçirici mesajlar” şeklinde paylaştığında başarıya ulaşıyorlar. Air Asia’nın en popüler gönderisi ücretsiz uçuş ile ilgili bir reklamı olmuş. Çinli turistler için vizesiz seyahat açıklamasıyla, Tunus Turist Kurulu ise 10.000’in üzerinde görüntülenme almış.

Pazarlama söz konusu olduğunda, her sosyal medya hesabı için erişim, dönüşüm ve yatırım getirisi üzerine çok fazla tartışma mevcut. Örneğin; İtalyan Turist Kurulu 28 gönderi ile ortalama 1.324 görüntülenme alan hesabını yönetmek için ne kadar harcıyor?

WeChat ile ilgili bu çalışma, WeChat’in etkinliği ile ilgili bu tür sorulardan pek etkilenmeyeceğini de gösteriyor.

Çalışmanın tamamına ulaşmak için: Dragon Trail

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.