VR (Sanal Gerçeklik) Kullanmak İsteyen Otellere Tavsiyeler
  • Otelin en iyi özelliklerine odaklan

Aynı fotoğraf ve videolar gibi, müşterilerin en çok görmek istediği şeyler 360 derece videolara dahil edilmeli. Oteli özel kılan özelliklerin ön plana çıkartılması gerekir. Bu konuda TripAdvisor’daki yorumlar, müşteri yorum araştırmaları ve diğer sosyal medya araçları bu konuda iç görü sağlanılmasına yardımcı olabilir.

  • Yalnızca içerisi değil, dışarısı da önemli

Yalnızca otelin içini çekmekle kalmayıp, otelin etrafını da videoya dahil etmek son derece önemli. Lokasyonun doğal güzellikleri, gidilebilecek yerler, görülmesi gereken noktaları dahil etmek, müşterilerin rezervasyon yapma oranını arttıracaktır. Ayrıca, videonun çekildiği saat de son derece önemli. Günbatımında kayda alınan bir görüntüyle birlikte, havuz kendine daha çok çağırabilir 🙂

  • Masraflar

Malesef bu yeni teknoloji çok da ucuz değil. Yatırımlar, boyuta göre farklılık gösterebilir.Giriş seviyesinde bir video 20 bin dolara mal olurken, en yüksek kalitede çekim yapmak 120 bin dolar ve fazlasına mal olabilir. Ortalama 50-60k gözden çıkarılmalı.

  • Ekipman

Eğer bu işe girmek istiyorsanız, sanal gerçeklik görüntüsü sağlayan ekipmanlara da yatırım yapmalısınız. Temel bir ekipman 15 dolardan başlıyor. Orta segmentte almak isterseniz fiyat 75-125 dolar arasında değişiyor.

  • Sosyal medya

Youtube, Facebook gibi sosyal medya siteleri 360 derece video görüntülenmesine izin veriyor. Facebook üzerinde ilk kez sanal gerçeklik videosu yayınlayan marka Lufthansa’dır. Devamında ise Tourism Australia onu takip etmiştir. Her iki video da 3 milyonun üzerinde görüntülenme aldı. Kısa süre içinde bu kadar çok sayıda kişiye ulaşmanın en kolay yolu sanal gerçeklik ve sosyal medya birleşiminden geçiyor.

Kapak Görseli: 360 Photography

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!