Volvo’dan Gezginler İçin Hayat Kurtaran Sprey, Lifepaint 0

Otomobil güvenliğini yaptığı araştırmalar ile ön plana çıkaran Volvo bu defa insan güvenliğini de ön plana çıkaracak bir ürün tasarladı, Lifepaint

Volvo, lifepaint projesi ile bisikletçilerin, yayaların ve gece gezen gezginlerin yerini karanlıkta daha görünür kılarak trafik kazalarının önüne geçmek amacında.

Tasarımını Grey London ve üretimini Albedo100 adlı firmaların yaptığı Lifepaint, gün ışığında hiç farkedilmezken, geceleri sıkıldığı yüzeye fosforlu bir görünüm kazandırıyor ve parıl parıl parlıyor. Şeffaf ve yıkanabilir bir boya olan Life Paint, giysi, ayakkabı, kask, çocuk arabaları ve sırt çantalarına uygulanabiliyor. Püskürtüldüğü yüzeyi geceleri daha görünür hale getiren bu özel boya, su bazlı yapıya ve yansıtıcı özelliğe sahip. Gündüz herhangi bir fark yaratmayan bu özel boya geceleri ise gelen ışığı yansıtarak rahatça görülebilmeyi sağlıyor ve yaklaşık 1 hafta işlevini sürdürebiliyor.

Volvo Car İngiltere Genel Müdürü Nick Connor, “İngiltere’de yollarda her yıl 19.000’den fazla bisikletli yaralanıyor. Biz Volvo’da bir çarpışmadan kurtulmanın en iyi yolunun çarpışmanın gerçekleşmemesi olduğuna inanıyoruz. Kazaların sayısını azaltmak ve yolları daha güvenli hale getirmek için kararlıyız. Volvo olarak güvenlik teknolojilerinde lideriz ve bu teknolojilerimizin sadece otomobillerimizi sürenleri değil dışındakileri de kapsamasında gurur duyuyoruz. Otomobillerimizin güvenlik özelliklerini geliştirdiğimiz kadar bisikletlileri de mümkün olduğunca görünür kılarak yollardaki hemen herkesin güvenliğini sağlamış oluyoruz” diyor

Yol güvenliğiyle ilgili sorunlar için çeşitli çözümler üreten bir forum olan RoadSafe’in Direktörü Adrian Walsh şöyle söylüyor: “Otomobil sürmek karmaşık ve dikkat gerektiren bir iştir. Özellikle yayalar ve bisikletlilerin sıklıkla yollarda olduğu şehir koşullarında ve zayıf ışık koşullarında bu durum daha da zorlaşır. Bu yenilikçi teknoloji yolların güvenliğine yardımcı olacak. Bir üreticinin yayaları ve bisikletlilerin güvenliğini düşündüğünü görmek de gerçekten çok cesaret verici”

İngiltere’nin Londra ve Kent bölgelerinde pilot uygulaması başlatılan üründe eğer uygulama tutarsa ürünün tüm İngiltere’ye ve Volvo’nun faaliyette olduğu diğer ülkelere yayılması planlanıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe