Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eminiz ki bir yok gezgin gerek aktarmalı uçuşlar sebebiyle olsun gerekse de uçuş saatleri nedeniyle olsun havalimanlarında uyumak zorunda kalmıştır ve tabi ki bir çok gezgin böyle durumlarda bir otelde kalmak yerine havalimanında kalmayı tercih etmiştir.

Böyle bir tercihi bir kez bile yapmış kişiler, havalimanında ya da uçak içerisinde uyumanın ne kadar zor olduğunu tecrübe etmişlerdir. Bu durumu tecrübe etmeyenler bile mutlaka havalimanlarında koltuklarda şekilden şekile girip, uyumaya çalışanları ya da bavullarına, sırt çantalarına dayanıp uyumaya çalışanları herkes görmüştür.

Ama yakında gezginlerin böyle eziyet çeklesi tarihe karışacak gibi görünüyor çünkü ”Uyku Kapsülleri” giderek daha çok  yaygınlaşıyor.  Örneğin, geçtiğimiz ay Washington Dulles Uluslararası Havaalanı, bir firmanın havaalanına “rahatça uyumak veya uçuş yapmayı beklerken çalışmak için sakin ve rahat bir yer” yapması için çağrıda bulundu. Mexico City Uluslararası Havaalanı, gezginlerin rahatça dinlenebileceği uzay çağı tasarımındaki uyku kapsüllerini sadece 30 $ karşılığında sunmaya başladı. YotelAir zaten uzun zamandır Amsterdam, Londra ve Paris’teki havaalanlarında uyku kapsülü hizmeti veriyordu.

Peki Nedir Bu Uyku Kapsülleri?

Uyku kapsülleri kavramı aslında yeni değil. Japonya 1970’lerin sonunda ilk kapsül otellerini açtı. Fakat bugün uyku kapsülleri Batı’da bulunan havalimanlarını fethetmenin eşiğinde görünüyor ve Asya modelini geride bırakarak belirgin bir Batılı tarzı benimsiyor. Asya’daki uyku kapsülleri bir çok yataktan daha küçük ve rahatsız olabiliyor ama Batı’da kullanılmaya başlanan kapsüller ise çoğu zaman bir yataktan ve bir insan vücudunun asgari gereklilik alanından daha büyük. Hatta bazılarında televizyonlar ve şarj istasyonları mevcut.

Ancak uyku kapsüllerinin geleceği için daha büyük soru var. O da uyku kapsüllerinin havaalanları için mantıklı olup olmadıkları. Bir kapsül otel şirketinin kurucusu havaalanlarında bulundan restoranlardaki tek bir koltuğun bile yılda 20.000 dolar kazandığını söylüyor. Uyku bölmelerinin, en kompakt olanı, birkaç restoran koltuğunun yerini kesin olmamakla birlikte belki de alabileceği için bazı havaalanı yönetimleri uyku kapsüllerine izin verir mi bilinmez. Gezginler için büyük bir rahatlık olacağı kesin olsa da zamanla bekleyip göreceğiz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan KouweKleren
    Posted 8 Mart 2018 19:03 0Likes

    Güzel bölümdü çeviri için teşekkürler.

Yorum Yaz