Hologramlarlar Turizm Sektöründe Daha Fazla Yer Almaya Başlıyor 0

Çin’de en az bir düzine şehir, yeni nesil turistleri çekmek için yüksek teknolojili ile desteklenen holografik şovlar kullanmaya başladı.

Şangay’ın hemen dışındaki Haining’de, kaplumbağalar, yunuslar ve sanal modellerin su ve ışık gösterisine sahip tema parkı, eylül ayında açılışından bu yana 3,9 milyondan fazla ziyaretçi çekti ve Haining’deki bu tema parkı bir çok örnekten sadece birisi.

Zhou Wei tarafından kurulan ve bu tema parkının temellerini atan Çinli şirket Nth Power ülke çapında 30 benzer projeye imza attı. Bunların arasında güney Guizhou eyaletindeki bir akvaryumda dokunmaya karşı hassas sanal denizanası projesi de var.

Bunun dışında, Tencent Holdings‘de Anhui eyaletinde anime karakterlerine ve çevrimiçi oyunlara yönelik bir e-spor parkı planlıyor. Alışveriş merkezleri ve restoranlar da benzer teknolojiyi kullanıp her geçen gün daha fazla müşteriyi çekmeye başladı bile.

Şangay restoranı Ultraviyole, sadece 1500 dolar’a yakın bir para harcayıp , ışıkları ve sesi kullanarak kapsamlı bir yemek deneyimi sunmaya başladı. Guangzhou hayvanat bahçesinde, geçen ay açılan bir sanal gerçeklik bölgesi, ziyaretçileri sanal gerçeklik kullanarak avlanan yarasaların neler yaptığını deneyimlemeye çağırıyor. Ayrıca hayvanat bahçesi ziyaretçileri, sanal pandalarla selfie de çekilebiliyor. Hatta Şanghay’ın dışında Budist bir haç bölgesi olan Putuo Dağı, Bodhisattva Avalokitesvara’yı içeren bir hologram şovu hazırlıyor.

Nth Power kurucusu Zhou Wei; ”Çin’deki şehirler için bu VR hologram temalı parklara ve gösterilere olan talebi hafife almayın. Zaten turistik yerler olan Hangzhou ve Hainan gibi yerler bile bunu istiyor.” dedi.

Bu girişimleri görünce ülkemizde de böyle şeylerin olmasını beklemek biraz abartı mı olur acaba? Ne dersiniz, yakın zaman içerisinde ülkemizde de böyle girişimler olur mu ?

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.