Uçuşlarda Bavulunuzun Kaybolmasını Engellemenin Yolları

Çok yoğun bir koşuşturmanın ardından güzel bir planlama, ince elemeler sık dokumalar ve tatil günü geldi çattı. Bir heyecan, uçuşunuz için havaalanına gidiyorsunuz. Herşey mükemmel. Heyecan doruklarda ve nihayet uçağın içindesiniz. Her şeyi geride bırakmaya hazır ve tatilde geçirilecek zaman ile ilgili hayaller eşliğinde uçuşunuz başlıyor. Sonra çıktığınız Avrupa Turu veya Bayram Tatili için gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz ve işte o kabus dolu an gelip çatıyor. Bavul alım yerinde bir türlü sizin bavulunuz gelmiyor. Herkes bavulunu alıp tatil heyecanıyla terminal dışına çıkarken, sizin bavulunuz ortalarda yok. Ne olacak şimdi stresiyle tüm heyecanınız sönüyor. Alıyor yerini bir kargaşa ve ne yapacağım ben şimdi senaryosu. Tatilinizin kabusa dönmemesi için, uçuşlarınızda bavullarınızın kaybolmasını engelleyebileceğiniz çok önemli bazı ipuçlarını sizler için derledik. Ancak bazı yöntemleri sizlere aktarmadan önce, bavulların nasıl kayboldukları ile ilgili bilgilerin verilmesini daha doğru buluyoruz. Sebebini bilmeden sonucu için çözüm üretmenin pek mümkün olmadığını hepimiz biliriz. Peki bavullarımız gerçekte nasıl kayboluyor?

bavul2

• Başkaları, sizin bavulunuzu kendi bavulları sanıp alabilirler. Bavulların çoğunun ebat, renk ve görüntü itibarıyle birbirlerine benzemeleri, bazılarının dikkatsizce başkalarının bavullarını almalarına sebep olmaktadır. Aslında bunu kötü niyetle değil, dikkatsizce yapıyorlar ama sonuçta bu, sizin kayıp bavulunuz anlamına geliyor.

• Bağlantılı bir uçuş yapıyorsanız, bağlantı yapacağınız uçağa bavullarınızın yetiştirilmesi için gereken zamanın olmaması da, bavulunuzun bağlantılı uçuşa yüklenememesi anlamına gelebilir. Bu sebeple de indiğiniz son noktada bavulunuzu bulamayabilirsiniz. Örneklemek gerekirse İstanbul’dan Orta Avrupa’ya ordan da bağlantılı uçuşla egzotik bir Orta Amerika adasına tatile gidiyorsunuz. Viyana aktarmalı gittiğinizi varsayarsak, İstanbul-Viyana uçuşu yapıyorsunuz ve Viyana’ya indiğiniz saat ile Viyana’dan Amerika’ya uçacağınız saat arasında gecikmeden, teknik arızadan, havaalanı yoğunluğundan veya uçuşlar arasındaki sürenin azlığından kaynaklanan bir sebeple, bavulunuzun transferi için yeterince zaman kalmıyor bu da bavulunuzun son noktaya gideceğiniz uçağa yüklenememe ihtimali demektir.

• Tatile giderken, eğer terminale daha doğrusu uçağa kayıt yaptırma işlemine geç kalırsanız , siz uçağı yakalayabilseniz bile bavulunuzun uçağa yetiştirilmesi için yeterli süre kalmamış olabilir. Bu bavulların kaybolmasına etki eden önemli bir faktördür. Özellikle de Amsterdam, Frankfurt, Paris ve Londra gibi büyük havaalanlarına sahip bir yerden uçuşa dahil olacaksanız, uçağa kayıt işlemi için gecikmeniz sonucunda, bavulunuzun uçağa yetiştirilememe ihtimali hep vardır. Bundan kaçınılması gerekmektedir.

• En çok kaybolma sebeplerinden bir tanesi de bavulların üzerinde eski barkotların bulunmasıdır. Bu da bavullarınızın doğru yerlere ulaşmasını engelleyen en önemli faktörlerden bir diğeridir. Sonuçta bu barkotları makineler, otomatik olarak okumakta ve algılanan barkot numarası da başka bir uçuşa ait olursa, bagajınızın kaybolması olasıdır.

• Bavulların kaybolmasının bir başka sebebi ise, bavulun üzerinde bavulun sahibi hakkında en ufak bir bilginin olmamasıdır. Bavulunuz yanlışlıkla başka bir noktaya gittiğinde, yanlış uçağa bindirildiğinde, uçuşa yetiştirilemediğinde veya başkası tarafından alındığında o bavulun sahibine geri dönmesi, bu bilgilerin olmaması sebebiyle neredeyse imkansız hale gelebilir. Çünkü üzerinde bavul sahibi ile alakalı en ufak bir bilgi bulunmamaktadır.

Unutmayın ki tatile veya seyahate havayolunu tercih ederek gittiğinizde bavulunuzun kaybolma ihtimali düşük de olsa hep vardır. Kaybolma sebeplerini yukarıda belirttik. Elbette ki uçuşun daha uzak noktalara olması riski her zaman arttırmaktadır. Istanbul’dan Antalya’ya giderken ki risk ile Istanbul’dan Paris’e veya Roma’ya giderken ki bavul kaybolma riski arasında farklar vardır. Ancak bavulların kaybolma sebeplerini bilmek ve bunlarla ilgili şimdi vereceğimiz tedbirlere dikkat etmek suretiyle, bavulunuzun uçuşta kaybolma riskini minimize edebilirsiniz.

havalimani bavul 2-600x400

Nasıl mı? Açıklıyoruz:

 1. Bavulunuzun içerisine ve dışına mutlaka isim soyisim ve adres gibi önemli bilgilerinizi yazın. Telefon numarasını sadece içerisine yazmanızı öneririz. Bunun için bazı isimlikler bulunmaktadır üşenmeden lütfen bunları doldurunuz. Hatta bavulunuzun içerisine bilet fotokopinizi bırakın ki havayolunun ihtiyaç halinde size ulaşması ve uçuş rotanız hakkında bilgi sahibi olması sağlanabilsin.
 2. Bahsettiğimiz gibi bavulların kaybolmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi havaalanına geç gelinmesi sonucu uçağa kayıt işleminin geç yapılması ve bağlantı uçuşları arasındaki sürenin az olmasıdır. Bu sebeple uçuş için havaalanına zamanında gidiniz ve uçak bileti satın alırken bağlantı uçakları arasındaki süreyi mutlaka kontrol edip, imkan varsa farklı seçenekleri talep ve tercih ediniz.
 3. En önemli ve kıymetli eşyalarınızı mutlaka el bagajınızda taşıyınız. Bilgisayarınız, tabletiniz, kameranız, ilaçlarınız, manevi değeri olan eşyanız, mücevherat, pasaport, seyahat dükumanları vb tüm eşyalarınızı el bagajınızda yanınızda taşıyınız kesinlikle bavulunuzda bulundurmayınız. Bu denli önemli eşyalarınızın kaybolma riskini göze almamanız gerekmektedir. El bagajınızın kaybolma riski neredeyse yok denecek kadar azdır unutmayınız.
 4. Bavulunuzla alakalı yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise, bavulunuzun içinde bulunanları liste halinde bir yere not almanız. Kayıp olması halinde havayolunu bilgilendirme sırasında önem arz eden bir konu olduğunu unutmayınız. Ayrıca bavulunuzun birkaç yönden resmini de çekiniz. Bu da sizlere bagajınızın kaybolma riskini azaltmanız için yardımcı olacak bir konudur. Yakından ve bavulun tümünü içerisine alan farklı açılardan çekilmiş resmini telefonunuzda muhafaza ediniz. Ayrıca bagajınız açıkken içerisindeki eşyalarla de resim çekmenizi öneririz. Bu şekilde de içerisinde bulunanları kanıtlama şansınız artacaktır.
 5. Bavulunuzu teslim edeceğiniz kontuarda, işlemi gerçekleştiren kişinin bagaj etiketini takmadan veya taktıktan sonra mutlaka etiketi kontrol ediniz. Bavulunuzun, gidilecek doğru yere etiketlendiğinden emin olunuz. Hatta cep telefonunuzla bir resim almanız hayati önem taşır. Her etiketlenen bagajınız için size de bir bagaj etiketi verildiğinden emin olunuz ve bunu mutlaka muhafaza ediniz.
 6. El bagajınıza mutlaka bir çift kıyafetinizi de koyun. Bagajınızın kaybolması ve gecikmesi ihtimalinde sıkıntılar yaşamamak adına ihtiyaç duyacağınız bir iki önemli çamaşırınızı el bagajınızda muhafaza ediniz. Eğer seyahate yalnız çıkmıyorsanız eşyalarınızı bavullarınıza paylaştırmanızı öneririz. Kaybolmuş bir bavul yerine yarı kaybolmuş bir bavul sahibi olmayı tercih edersiniz
 7. Seyahatlerinizde mutlaka farklı renkte, görüntü itibarıyle daha nadir bavullar tercih ediniz. Çok bilinen bir marka ve yapıda bir bavul kullanıyorsanız da üzerine birşeyler dikin, çıkartmalar yapıştırın, üzerine birşeyler yazın, takımınızın armasını burcunuzu çizin, bantla şeritler çekin bu vb yöntemlerle bavulunuzu tanınır hale getirin. Bu bavulunuzu bir başkasının kendi bavulu gibi almasına engel olabilir. Ayrıca bavulunuzun bulunmasında da önemli bir detaydır.
 8. Bavulunuzun üzerinde bulunan ve önceki seyahatlerinize ait tüm barkotları ve yapıştırılmış etiketleri sökün. Bunların bavulunuzun kaybolmasına etki eden en önemli faktörlerden birisi olduğunu unutmayın. Bavulunuzun her tarafını iyice kontrol edin, üzerindeki tüm eski barkotları ve etiketleri sökün ve ondan sonra bavulunuzu kayıt işlemine götürün.
 9. Mutlaka seyahat sigortasından faydalanın özellikle de kaybolan bavullarınızı kapsayacak olan bir sigorta yapmanızı öneririz. Bu şekilde kaybolan bavulunuzla alakalı geri dönüşüm sağlama şansını elde edersiniz. Bu tür sigortalar çok büyük maliyetlerle yapılmamaktadır ve sizi kaybolan bavulunuz konusunda korumaktadır.
 10. Seyahatlerinizin tamamlanmasında, bagaj bekleme alanlarına erken gidin tuvalet, duty free vb sebeplerden dolayı bagaj alımına geç gitmeyin. Bir başkasının bavulunuzu almasını bu şekilde engelleme şansınız olabilir. Ayrıca bavulların düştüğü yere yakın durmanızı da tazvsiye ederiz. Çünkü bavul beklenen yere erken gitmeniz bile bavulunuzun sizden önce bir başkası tarafından alınmasını engelleyemeyebilir. Bu sebeple bavulların bagaj bandına düştüğü yerlere yakın durmanızda fayda vardır.
 11. Son olarak da bütün bunları yaptım ama bavulum yine de talihsiz biçimde kayboldu diyenler; Kayıp eşya bürosunda mutlaka kayıp bagaj tutanağı tutturun. Formu en ince detaylarına kadar doldurmayı sakın unutmayın. Tutanak tutulmamış bir bagajın bulunma ihtimali yoktur. Herhangi bir talepde de bulunamazsınız bu tutanak olmadan.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!