Uber, Uygulama içi Bahşişe Olanak Sağlayarak Sürücülerle Arasını Düzeltmek İstiyor. 0

Uber, müşterilere gitmek istedikleri yere ulaştıklarında Uber mobil uygulamasından bahşiş vermelerini sağlayarak, mobil uygulamasında uzun zamandır beklenen bir değişikliğe gidiyor.

Bu hamle, Uber CEO’sunun görevden alınmasıyla sonuçlanan bir dizi skandalın ardından, şirketin imajını iyileştirme amacını taşıyan, “Değişimin 180 Günü” isimli programının bir parçası olma özelliğini taşıyor.

Uygulama için bahşiş özelliği halihazırda ABD’nin Seattle, Minneapolis ve Houston şehirlerinde kullanımda bulunuyor.

Uber önümüzdeki haftalarda başka şehirlerde de bahşiş özelliğini kullanıma sunacak ve bu seçeneği, Temmuz ayının sonuna kadar ABD’deki tüm sürücülere sunmuş olacak.

Sürücüler uzun süredir değişiklik talebinde bulunmaktaydı. Pek çok yolcu, Uber tarife ücretlerine bahşişin dahil olmadığını bilmemekteydi.

Bunun bilincinde olmaları halinde tek seçenekleri, bahşişlerini nakit olarak vermek idi, ancak bu, taksi yolculukları için kredi kartıyla yaptıkları ödemelerde bahşişin dahil edilmesine alışık olan müşteriler için zahmetli olmaktaydı.

Uber, bahşişlere herhangi bir hizmet bedelinin uygulanmayacağını belirtti. Sürücüler, bahşişlerini Anında Ödeme seçeneğiyle, istedikleri zaman çekme olanağına sahip olacaklar.

Pozisyonundan yakın zamanda ayrılan CEO Travis Kalanick ile ilişkileri bilindiği üzere berbat durumda olan sürücüler için yeni değişiklikler üzerinde çalışılıyor.

Uber yetkilileri, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

“Gelecek 180 günlük süreçte (ve devamında), sürüş deneyimine yönelik kayda değer değişiklikler gerçekleştiriyor olacağız. Bu değişikliklerin bazıları büyük, bazıları küçük çaplı olacak, ancak tamamı, sürücülerin talep etmekte oldukları değişiklikler olacak. Peki neden şimdi? Çünkü yapılması gereken bu, zamanı çoktan geldi ve içinde bulunduğumuz dönemden daha uygun bir zaman dilimi yok. Bu sadece başlangıç. Önümüzde uzun bir yol olduğunu biliyoruz, ancak bu yolun sonuna varıncaya kadar durmayacağız.”

Yetkililer, değişikliklerin, sürücülere güvenebilecekleri kazançlar ve destek sunarak sürüş deneyimini daha esnek ve daha az stresli hale getireceğini açıklamaya ekledi.

Uber’in aylardır içinde bulunduğu ve cinsel taciz, zorbalık ve kabalık kültürü iddialarını içinde barındıran çalkantılardan çıkarılacak başka dersler bulunuyor.

Silikon Vadisi girişimcilerinin, masrafları kimin göğüslediğini ve (istedikleri zaman) kimlerin sözünün geçtiğini hatırlaması gerekiyor: Yatırımcılar. Kalanick’i ziyaret ederek istifasını talep edenler, bu çirkin sirkten yorgun düşen iki yatırımcı olmuştu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe