Uber, Suudi Arabistan Hükümeti’nden 3,5 Milyar Dolarlık Yatırım Alıyor 1

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, Uber’e 3,5 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştiriyor.

Haberlere göre; bu yatırım, şu anda 62.5 milyar dolarlık değeri olan Uber’e yapılan en büyük tekil yatırım ve Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Genel Müdürü Yasir Al Rumayyan, Uber Yönetim Kurulu’nda bir koltuğa sahip olacak.

Bundan altı hafta önce Uber’in basın odası “Suudi Arabistan’da Uber Varlığı” başlıklı bir makale yayınladı. Makaleye göre; “hükümet son derece ilerici, bu yeni teknolojinin ulaşım sektöründeki rolünü ele almak ve alanında tanınmış olan Uber’i sektöre entegre etmek için bir komite oluşturarak ileri görüşlü bir yaklaşım da oluşturuyorlar.”

Geçtiğimiz haftalarda sektörden birçok önemli açıklama yapıldı; Apple, Çinli Didi’ye 1 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklarken Volkswagen ise Gett’e 300 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı.

Uber ise, Toyota’dan yatırım aldığını ve firma ile stratejik bir ortaklık kurulduğunu duyurdu.

Teknoloji devleri, hükümet fonları ve otomobil üreticileri finansal ve operasyonel olarak sektöre dahil oluyorlar ki bu durum aslında ilk olarak taksi rezervasyonlarıyla başladı ve sonrasında ise büyüme yaşandı. bu tür ekonomik hareketlilikler bir işletme yüksek lisans tezi için, oldukça basit bir iş modelinin nasıl geliştirilebileceği ve kısa süre içerisinde nasıl olgunlaştırılacağı ile ilgili olarak mükemmel bir örnek olabilir.

Ancak, kimsenin hakkında konuşmak istemediği aşikar sorun sektörün karlılığı ile ilgili, bununla kastedilen; oluşturulan karlılığı elden çıkararak değere dönüştüren bireysel yatırımcılar için değil; fakat işletmenin kendisi için karlılık, bunun içinde çok uzun bir yol var gibi görünüyor.

Kapak Görseli: GQIndia

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.