Türkiye’deki En Güzel 10 Şehir ve Kasaba

Sakin plajları ve iyi korunmuş doğası ve eşsiz mimarisi ile Türkiye ziyaret etmek için en sıradışı ve unutulmaz ülkelerden biridir. Binlerce yıllık tarihi, kültürü ve ziyaret edilecek yerleriyle işte ülkemizin en güzel şehirleri ve kasabaları.

Amasya

Amasya | © Charles Roffey / Flickr
Amasya | © Charles Roffey / Flickr

Türkiye’nin kuzeyindeki bulunan Amasya, Yeşilırmak nehri kıyısında dar bir vadide yer almaktadır. Amasya, Türk edebiyatının en ünlü eserlerinden biri olan “Ferhat ile Şirin” aşkının geçtiği yer olarak bilinir. Efsaneye göre; Ferhat, güzel bir prenses Şirin’e aşık olur ve babasının sarayına su getirmek için dağların altına tüneller kazar. Şehir bugün bile Osmanlı tarzı evleri ve antik köprüleri ile güzelliğini korumaktadır.

Bozcaada

Bozcaada | Lassi Kurkijärvi / Flickr
Bozcaada | Lassi Kurkijärvi / Flickr

Ege denizinde, Türkiye’nin modern yüzünden çok kaçmayı başaran nadir yerlerden biri olan Bozcaada; 15. yüzyıldan kalma kalesi, çok sayıda saray kalıntıları, masmavi denizi üzerinde yükselen yumuşak kumlu plajları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine büyüleyici bir atmosfer sunmakta.

Göreme

Göreme | Meraklı Seferleri / Flickr
Göreme | Meraklı Seferleri / Flickr

Göreme kasabası şaşırtıcı kaya yapıları ve içlerine oyulmuş yüzlerce ilginç köy evleriyle ünlüdür. Bu oluşumları benzersiz kılan şey yüzyıllar boyunca halk tarafından her zaman bir yerleşim yeri olarak kullanılmasıdir. Güzel dekore edilmiş kiliseleri, yeraltı yapıları ile Göreme Açık Hava Müzesi her yıl yüzbinlerce turisti bu bölgeye çekiyor. Ayrıca Göreme’ye gitmişken güneşin doğuşunu Kapadokya’nın meşhur balonları ile izleyebilirsiniz.

İstanbul

Istanbul_bogaz
İstanbul | Moyan Brenn / Flickr

Medeniyetlerin buluşma noktası İstanbul, çok kültürlü bir yapının bir şehri nasıl dünyanın tepesine oturtabileceğini gösteriyor. İstanbul, etrafını çevreleyen mavi suları ve kalabalık şehir hayatı arasında güzel kontrast yaratmaktadır. Kiliseleri, camileri, sarayları ve büyüleyici tarihiyle bu şehir sizi asla bırakmayacak.

İstanbul’a yakın gezilecek bölgeleri incelemek için tıklayınız.

Kaş

Kaş | © Kerem Tapani Gültekin / Flickr
Kaş | © Kerem Tapani Gültekin / Flickr

Akdeniz kıyısında yemyeşil tepelerin eteğinde yer alan, bozulmamış doğasıyla şirin bir balıkçı köyü olan Kaş, doğal güzelliklerin yanısıra popüler bir turiz merkezidir. Dağların bu bölgede oldukça dik olmalarından dolayı geçmişteki izleri günümüze kadar bozulmadan getirebilmiş ve bozulmadan yaşamına devam etmekte. Kaş’ın daracık sokaklarına dalıp nostalji yaşayabilir, kafelerinde oturup limonatınızı yudumlayabilir, limandaki tavernalarına oturup yunan müzikleri eşliğinde uzonuzu yudumlarken muhteşem deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Mardin

Mardin
Mardin | © Evgeni Zotov / Flickr

Güneydoğu Anadolu’da bulunan Mardin, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan yamaç aşağı basamaklı tarihi binaları dikkat çekici olmuştur. Şehirde Mardin Kalesi’ni, Ulu Cami’yi ve dünyanın en eski manastırı olan Deyrul Zafaran Manastırını ziyaret edebilirsiniz.

Safranbolu

Safranbolu
Safranbolu | © Moody Man / Flickr

Değerli baharat ticareti merkezinin ortasında olan ve kısa sürede büyüyen Safranbolu’nun ismi oldukça değerli bir baharat olan “Safran” ve Yunanca şehir anlamına gelen “Polis” kelimelerinden türemiştir. Bugün Karabük şehrine bağlı olan Safranbolu’da Osmanlı döneminden kalan Türk Hamamı, camiler ve kervansaraylar dahil 1000’den fazla eser bulunmaktadır.

Şanlıurfa

Şanlıurfa | © Roberta / Flickr
Şanlıurfa | © Roberta / Flickr

Şanlıurfa, Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki ana ticaret yolları üzerinde yer alması nedeniyle Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar dahil olmak üzere bölgede hüküm süren tüm medeniyetler tarafından sınırlarına katılmak istenmiştir. Yahudi ve İslam inancına göre Kral Nemrut tarafından diri diri yakılmaya çalışılan İbrahim peygamberin atıldığı Halil-ür-Rahman Camii’nin avlusundaki balıklı gölü ve yaklaşık 1 saat uzaklıktaki ilginç karınca evleri ile Harran’ı ziyaret edebilirsiniz.

Side

Side
Side | © Saffron Blaze / Flickr

Roma ve Helenistik kalıntıları ile Side tarih meraklıları için kaçırılmaması gereken bir yer. Roma amfitiyatrosu ve Apollon tapınağı, modern evler ve barların arasında sıkışıp kalsa da hala görkemini korumaktadır. Side’ye gittiğinizde deniz kıyısında güneşin Akdeniz’in mavi suları üzerinden batımının o eşsiz ateş kırmızısı ve görkemli halini izlemeniz tavsiye olur.

Uzungöl

Uzungöl | © İhsan Deniz Kılıçoğlu / Flickr
Uzungöl | © İhsan Deniz Kılıçoğlu / Flickr

Trabzon’a bağlı olan Uzungöl son zamanlarda bir gölden çok etrafına yapılan duvarlarla devasa bir havuzu andırsa da hala güzelliğini korumakta. İsviçre köylerini ya da Arjantin’in turistik bölgesi Barriloche’yi andıran Uzungöl, Türkiye’nin diğer bölgelerinden çok daha farklı bir mimariye ve doğaya sahiptir.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!