Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Criteo’da en son yayınlanan Travel Flash Report’a göre; yapılan mobil rezervasyonlarda Türkiye, pazar olarak büyük bir gelişme gösteriyor.

Bu bulgular, Criteo‘nun seyahat endüstrisinde yer alan 1.000’den fazla reklamcısından toplanan verilerinin analizine dayanıyor.

Akılda tutulması gereken nokta şu;

Akıllı telefon rezervasyonları tüm dünyada artıyor ve oteller, akıllı telefon rezervasyonlarının yaygınlaşmasıyla, 2016 Q2’de online rezervasyonların 1/5’ini oluşturarak alt sektör haline gelmiş durumda.”

Seyahat eden kişiler özellikle Asya Pasifik bölgesi, akıllı telefonları üzerinden daha pahalı programlara, rezervasyon yaptırmaya başladılar.

Bu bölgesel dağılım bize, gelişmiş dijital pazarlarda bile akıllı telefonların önemli derecede yaygınlaştığını gösteriyor. İngiltere, Kuzey Ülkeleri ve Amerika gibi ülkelerdeki akıllı telefon kullanımının gelişimi devam ediyor. Buna göre, akıllı telefonların masaüstü bilgisayarların yerini alacağı söylenebilir.

Türkiye’ye bakıldığında ise, bu alanda gelişen bir pazar olduğu görülmekte. Criteo’nun bulgularına göre; bu yılın ikinci çeyreğinde yapılan seyahat rezervasyonlarının %39’u, mobil uygulama üzerinden yapılmış. Bu oran, rapordaki diğer pazar oranlarının içerisinde en yükseği. Ve buna göre, geçmiş yılın aynı dönemlerine kıyasla %56 oranında bir gelişim açıkça görülüyor. Bu, aynı zamanda en yüksek oran.

ctf1

Fransa, Almanya, Japonya, İngiltere ve Amerika’dan yapılan rezervasyon süresi ve aygıtlar arasındaki korelasyona bakılan raporda, oteller dikkati üzerine topluyor.

Mobil uygulamayla yapılan tüm otel rezervasyonları dışında yapılan rezervasyonların %70’i bir gecelik. Bu oran masaüstü bilgisayarda %46. Mobil uygulamayla yapılan 10 rezervasyonun sadece 1 tanesi 3 geceden fazlası için yapılıyor. Bu durum Criteo’yu, otellerin mobil uygulamalarında, “tam burada, tam şimdi” ayırtılabilirliğine odaklanması gerektiğini belirtmeye itmiş.

Bu raporda, Amerikan örneklerinden 1000 kişiye, mobil uygulamadan rezervasyon yapma şansları varken; neden masaüstü bilgisayardan yapmayı tercih ettiklerini sordu. Kişilerin %58 gibi büyük oranla mobil uygulamayı telefonlarına indirmeyi çok da istemediğini bildirmesine rağmen, kişiler tarafından ortaya konan en önemli sebep; masaüstü bilgisayarın kullanımının daha kolay olduğuydu.

Criteo; seyahat firmalarının, sundukları teklifleri kişiselleştirerek, çeşitli avantajlarla ve anlaşmalarla kullanıcılarının ilgisini çekerek, uygulamayı hızlı ve kolay kullanımlı yaparak akıllı telefon uygulamasının kullanıcılar tarafından indirilebileceğini önerdi.

Rapora göre, kullanıcıların %54’ü akıllı telefon üzerinden yapılan işlemlerin gizliliğiyle ilgili endişe duyduklarından, mobil uygulamayı kullanmıyorlar.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz