Türk Tatilciler Rotayı Asya’ya Çevirdi 0

Uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner’ın verilerine göre, Türklerin seyahatleri için Asya ülkelerine gösterdiği ilgi 2013 yılında ciddi oranda artıyor. 2012’nin Ocak ve Şubat aylarıyla karşılaştırıldığında,2013 yılında Türkiye’den Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Filipinler gibi Asya ülkelerine yapılan uçak bileti aramalarında neredeyse 3 kat artış görülüyor.

Avrupa’nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner’ın 2012 ve 2013’ün Ocak-Şubat aylarının uçak bileti arama verileri karşılaştırdığında ortaya ilgi çekici sonuçlar çıkıyor. Veriler, Türklerin Asya ülkelerine gittikçe daha çok yöneldiğine işaret ediyor.

Çin Yükselişte…

Uçak bileti aramalarında yükselişe geçen ülkeler arasında ilk sıralarda Çin göze çarpıyor.2012 senesi Türkiye’de Çin Kültür yılı olarak ilan edilmişti, 2013 ise Çin’de Türk Kültür Yılı olarak kutlanıyor ve bu girişimler seyahatlere de yansıyor. 2013 Ocak ve Şubat aylarında Çin’den Türkiye’ye yapılan uçak bileti aramaları % 134 artarken, Türkiye’deki artış %175 civarında seyrediyor. Türk Hava Yolları’nın Nisan ayı itibariyle Çin’in Guangzhou şehrine olan karşılıklı direkt seferlerini haftada 4’ten her güne çıkaracak olması da iki ülke arasındaki seyahatlerin arttığına işaret ediyor.

İŞ SEYAHATLERİNDE ÇİN ABD’Yİ SOLLUYOR

Küresel İş Seyahatleri Derneği (GBTA), önümüzdeki iki yıl sürecinde Çin’in ABD’yi iş seyahatlerinde ABD’yi geride bırakarak tüm dünyada ilk sıraya yerleşeceğini öngörüyor. GBTA’nın araştırmasına göre iş seyahatleri için Çin, Hindistan ve Rusya artışa geçiyor. Skyscanner’ın verileri de bu bilgileri doğrular nitelikte; tüm dünyada Hindistan uçak bileti aramalarında %79 artış gözleniyor.

GÜNEY KORE’YE İLGİ %167 ARTTI

Gangnam Style çılgınlığı ile geçtiğimiz sene ön plana çıkan Güney Kore, bu sene de Türklerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. 2012’ye kıyasla Türkiye’den Güney Kore’ye yapılan aramalarda %167 artış gözleniyor.

VİZESİZ ASYA ÜLKELERİNE TALEP DAHA YÜKSEK

Türklerden vize istemeyen Asya ülkelerine de ilgi artıyor. 2013 yılında Türklerden vize istemeyen Hong Kong, Maldivler, Filipinler, Japonya, Tayland ve Malezya gibi ülkelere yapılan uçak bileti aramaları 2012’ye kıyasla ortalama 2,5 kat artış gösteriyor.

2013’te Türkiye’den Yapılan Aramalarda En Çok Artış Gösteren Ülkeler

Hong Kong %183
Çin %175
Güney Kore %167
Maldivler %161
Filipinler %157

 

Skyscanner

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe