Turizme Yüklenen ‘Komşu’ 2 günde Schengen veriyor 0

Vize başvurularında yeni bir döneme geçen Yunanistan, bir hafta-10 gün süren Schengen’i iki günde veriyor. 12 yaşından küçükler, okul grupları, kültür ve eğitim amacıyla seyahat edeceklerden vize parası alınmıyor 

Borç sorunuyla uğraşan Yunanistan, gelir kapısı olarak turizme gözünü dikti. Yunanistan’ı ziyaret edecek turist sayısını artırmak için vize almayı kolaylaştıran Yunanistan, 23 Temmuz’dan itibaren de Türkiye’deki vize başvurularında yeni bir döneme geçti. Vize başvuruları artık Yunanistan Konsolosluğu yerine İstanbul Harbiye’de bulunan Kosmos Vize Hizmetleri’ne yapılıyor. Daha önce 1 hafta -10 gün süren Schengen vizesini ise iki günde veriyor.

Kosmos Vize Hizmetleri’nin kurucu ortağı Yorgo Papalyaris, günde 400 kişinin vize almak için başvurduğunu söyledi. Papalyaris, Yunanistan Konsolosluğu’nun vize başvuru merkezi kuracağını öğrendiklerini ve ihaleye girerek kazandıklarını, 23 Temmuz’dan bu yana da vize taleplerini aldıklarını söyledi.

Yunanistan’da fiyatların ucuz olması, kültür olarak Türkiye’ye benzemesi nedeniyle Türk vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği belirtiliyor. Ayrıca, coğrafi olarak yakınlık da tatil için Yunanistan’ı tercih etmeye neden oluyor. Özellikle Çeşme, Bodrum ve Antalya’dan Yunan Adaları’na, Edirne üzerinden de Dedeağaç ve Selanik’e gidiliyor.

Faaliyete başlamadan önce Yunanistan’a gidecek Türk vatandaşlarının beklentilerini öğrenmek konusunda TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’la bir görüşme yaptıklarına değinen Papalyaris, Ulusoy’un vize konusunda kolaylıklar istediğini belirtti.

Bu talepleri Yunanistan Konsolosluğu’yla da görüştüklerini ifade eden Papalyaris, bu isteklerin başında başvuruların hızlı sonuçlandırılmasının geldiğini belirtti. Papalyaris şunları söyledi:

“Vize başvurularını iki gün içinde sonuçlandırıyoruz. Ayrıca, 12 yaşından küçüklerden ücret alınmıyor. Okul grupları, eğitim amaçlı, spor ve kültür amaçlı gidecek kişilerden de vize ücreti alınmıyor. Ayrıca, Yunanistan’la iş yapan veya Yunanistan‘a daha önce iş toplantılarına gidip gelen işadamlarına daha uzun süreli vize veriliyor.”

 

Turizm Güncel

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe