Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve depoya ihtiyaç duymadan internetten satış yapılmasını sağlayan dropshipping, gençler ve ek iş yapmak isteyenler arasında gittikçe yayılıyor. Ciddiyetle ilgilenildiği zaman yüksek kazanç sağlanılabilen sistemde dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Neredeyse sıfır sermaye ile satış yapılmasını sağlayan online ticaret sistemi “dropshipping”, toptancılardan alınan malların internet ortamında kar koyularak satılmasına deniliyor. Son zamanlarda popülaritesi artan ve ek gelir sağlamak isteyenler yada öğrenciler arasında ünlenen “dropshipping” sisteminin en güzel yanı henüz satmadığınız ürünler için para ödemiyor olmanız. Toptancı ile müşteri arasında adeta bir aracı olarak çalışılan sistemde, toptancıdan düşük fiyata alınan mal kar koyularak piyasadan ucuza satılıyor. Böylelikle hem müşteri malı daha ucuza almış oluyor, hem toptancı karını koyarak satış yapmış oluyor hem de dropshippingci ucuza mal ettiği mala kar koyarak satış yapmış oluyor. Herkesin kazandığı bu sistemde malı müşteriye toptancı ulaştırıyor.

Dropshipping Nedir? Nereden başlamalı?

Öncelikle satılacak ürün yelpazesi belirlenmelidir. Niş ürünler seçmek her zaman için daha avantajlı olacaktır. Herkesin sattığı ürünlere odaklanmak piyasada oldukça geç farkedilmenize, dolayısıyla para ve zaman kaybına sebep olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise talep gören ürün ile herkes tarafından satılan ürünü farklı olduğudur. Mutlaka talep gören ancak herkes tarafından satılmayan, niş ürünler tercih etmelisiniz. Kar marjı yüksek ürünler satmak tedarikçilere ödeyeceğiniz meblağlar haricinde elinizde para kalmasına, dolayısıyla işinizi daha kısa zamanda daha fazla büyütmenize yardımcı olur. Satacağınız ürünlerin desi değerlerinin düşürülmesi kargo ücretlerinden ciddi manada tasarruf etmenizi sağlar. Diğer bir husus ise kurumsallaşmadır. Satış yaparken muhakkak bir isimle satış yapın. Marka adınızın olması müşterilerin size daha fazla güvenmesine sebep olacaktır. Rakipleri araştırmak, onların satış stratejilerini bilmekte oldukça önemlidir. İşinizi oturttuktan sonra reklam, satış ve pazarlama stratejileri de geliştirmelisiniz. İşinizi bu temeller üzerine kurmazsanız bir heves olarak dropshipping yapar ve kısa sürede işi bırakmak zorunda kalırsınız. Çeşitli e-ticaret sitelerinden satışlarınızı yapabileceğiniz gibi kendi internet sitenizi kurarak da dropshipping yapabilirsiniz.

Yanlış algı var, dikkatli olunmalı

Dışarıdan bakıldığında internetten para kazanmanın kolay bir yolu olarak görülen dropshipping’de kısa sürede çok para kazanmak öyle göründüğü gibi kolay değil. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Öncelikle bu sektörde rekabetçi fiyat veren ve iyi çalışan firma bulma şansı oldukça azdır. Ürünleri gerçek dropshipping firmalarından alıp üzerine kar koyup satan firma taklidi yapan kimseler de mevcuttur. Bunlara dikkat etmek gerekir. Öte yandan, kar beklentinizi başlarda çok yüksek tutmamalısınız. Örneğin 50 dolarlık bir ürünü 65 dolara E-Bay’den satıyorsunuz diyelim. 15 dolar karda görünürsünüz ancak bu 15 doların içinde E-Bay’in aldığı komisyon, PayPal komisyonu gibi giderler de olacaktır. Diğer bir konu ise sizin sattığınız ürünün muadili oalrak binlerce ürün satılıyor olmasıdır. Yani alıcıların sizi keşfetmesi biraz zaman alabilir. Çok satılan ürünleri keşfederek onlara yoğunlaşmanız daha akıllıca bir hareket olacaktır.

Giriş maliyetleri nelerdir?

Çabalamanın ve zeka oyunlarının elzem olduğu dropshippinge başlangıçta 2000 TL’den fazla bir miktar ayırmak risklidir. İşe başlamadan önce yüksek olan motivasyonunuz para kazanma hızını yavaş bulmanız, sisteminizi başta oturtamamanız gibi sebeplerden dolayı işi bırakmak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla 2000 TL gibi bir miktar başlangıç için idealdir. Öte yandan, bu işte başarılı olmak için para verip eğitim almaya pek ihtiyaç yoktur. İnternette dolaşan ücretsiz bilgilerle de bu işin üstesinden pekala gelinebilir. Başlangıç maliyetlerini düşük tutmak için bu konu da oldukça önemlidir. Diğer bir husus ise kargo ücretleridir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere satılan malların mümkün mertebe küçük boyutlu olması kargo masrafından tasarruf yapmanızı sağlar.

Turizmde dropshipping olur mu?

Bir mal satışıyla dropshipping yapacağınız gibi hizmet satışıyla da bunu yapmanız mümkün olacaktır. Turizm organizasyonu, tur ve bilet satışı yapan firmalara aracılık yaparak hem kargo masrafından kurtulursunuz hem de bir maldan elde edeceğiniz karın yüzlerce katını elde edebilirsiniz. Yurtdışından Türkiye’ye gelen ya da Türkiye’den yurtdışına gidecek olan turistlere aracılık ederek yüksek miktarlarda kar elde etmeniz mümkündür. Henüz yaygın olmayan hizmet sektöründe dropshipping uygulamaları sayesinde mal ticaretinden daha fazla karlar elde etmek oldukça mümkün görünüyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz